Elite Performances

153 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.41 Gabby Mayo Southeast Raleigh
100 Meter Hurdles Finals 14.50 Jennifer Webster Providence
100 Meter Hurdles Prelims 14.51 Gabby Mayo Southeast Raleigh
100 Meter Hurdles Finals 14.53 Lanaire Lindo Z.B. Vance
100 Meter Hurdles Prelims 14.70 Lanaire Lindo Z.B. Vance
100 Meter Hurdles Prelims 14.82 Jennifer Webster Providence
100 Meter Hurdles Finals 14.93 Kiara Benson Z.B. Vance
100 Meter Dash Prelims 11.82 Lamarra Currie Apex
100 Meter Dash Finals 11.84 Shamaya Poe West Charlotte
100 Meter Dash Finals 11.96 Lamarra Currie Apex
100 Meter Dash Prelims 12.03 Shamaya Poe West Charlotte
100 Meter Dash Finals 12.12 Shayne Moore Pinecrest
100 Meter Dash Prelims 12.18 Shayne Moore Pinecrest
100 Meter Dash Prelims 12.20 Chalonda Silver Rocky Mount
1600 Meter Run Finals 5:09.76 Aja Jackson Waddell
1600 Meter Run Finals 5:11.42 Sherrika Jordan Harding University
200 Meter Dash Finals 24.28 Lamarra Currie Apex
200 Meter Dash Finals 24.43 Shamaya Poe West Charlotte
200 Meter Dash Finals 24.81 Shayne Moore Pinecrest
200 Meter Dash Prelims 24.83 Shayne Moore Pinecrest
200 Meter Dash Prelims 24.85 Lamarra Currie Apex
200 Meter Dash Finals 24.90 Sherelle Froneber Harding University
200 Meter Dash Prelims 24.93 Shamaya Poe West Charlotte
300 Meter Hurdles Finals 44.62 Gabby Mayo Southeast Raleigh
300 Meter Hurdles Prelims 45.10 Gabby Mayo Southeast Raleigh
300 Meter Hurdles Finals 45.36 Anya Hill Cary
300 Meter Hurdles Finals 45.57 Ariel Wiggins Jordan
300 Meter Hurdles Prelims 46.28 Ariel Wiggins Jordan
3200 Meter Run Finals 11:15.59 Brittany Johnson Green Hope
3200 Meter Run Finals 11:16.50 Anna Flynn Watauga
400 Meter Dash Finals 56.47 Ebonie Cunningham Southeast Raleigh
400 Meter Dash Finals 56.74 Janet Carothers Harding University
400 Meter Dash Prelims 57.31 Janet Carothers Harding University
400 Meter Dash Prelims 57.54 Ebonie Cunningham Southeast Raleigh
4x200 Meter Relay Finals 1:39.85 Relay Team Harding University
4x200 Meter Relay Finals 1:41.16 Relay Team Southeast Raleigh
4x800 Meter Relay Finals 9:44.62 Relay Team Green Hope
800 Meter Run Finals 2:16.90 Aja Jackson Waddell
800 Meter Run Finals 2:17.65 Callan Fike Athens Drive
800 Meter Run Finals 2:18.34 Lindsay Broyhill Page
800 Meter Run Finals 2:18.38 Anna Gillespie Northwest Guilford
800 Meter Run Finals 2:18.46 Shakira Best Garinger
800 Meter Run Finals 2:19.31 Courtney Mallow Apex
Discus Finals 121-2 Norjai Palma Cary
Discus Finals 142-8 Kamorean Hayes Harding University
High Jump Finals 5-4 Alesha Patterson Garner
High Jump Finals 5-4 Amelia Black Millbrook
High Jump Finals 5-4 Sonie Gush Jordan
High Jump Finals 5-6 Jennifer Webster Providence
Long Jump Finals 17-6 Aundie Lynch Independence
Long Jump Finals 18-3.5 Danielle Thorpe Jordan
Pole Vault Finals 10-6 Ashley Beale Southeast Raleigh
Pole Vault Finals 11-8 Sallie Gurganus Watauga
Shot Put Finals 37-1 Sydney Bens New Hanover
Shot Put Finals 37-7 Maria Mitchell Jordan
Shot Put Finals 38-3 Ursula Cotton Apex
Shot Put Finals 39-2 Tasha Jones New Bern
Shot Put Finals 39-3.5 Laporsha Lowry North Mecklenburg
Shot Put Finals 41-2 Leah Hill Harding University
Shot Put Finals 42-6 Norjai Palma Cary
Shot Put Finals 47-9 Kamorean Hayes Harding University
Triple Jump Finals 36-0 Tanisha Turner Butler
Triple Jump Finals 36-0 Danielle Thorpe Jordan
Triple Jump Finals 36-5 Jessica Mayela West Charlotte
Triple Jump Finals 36-11.25 Tanesia Lee Southeast Raleigh
Triple Jump Finals 37-8 Monique Vines Southeast Raleigh
Triple Jump Finals 37-9.5 Amelia Black Millbrook
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Prelims 10.59 Brandon Banks Garner
100 Meter Dash Finals 10.66 Brandon Banks Garner
100 Meter Dash Finals 10.70 Kevin Johnson McDowell
100 Meter Dash Prelims 10.71 Archie Barrow R.J. Reynolds
100 Meter Dash Prelims 10.72 Reggie Reese Millbrook
100 Meter Dash Prelims 10.78 Johnathon Hancock West Charlotte
100 Meter Dash Prelims 10.78 Tyrese Lee Enloe
100 Meter Dash Prelims 10.79 Kevin Johnson McDowell
100 Meter Dash Finals 10.79 Reggie Reese Millbrook
110 Meter Hurdles Finals 14.04 Charles Derrickso Pine Forest
110 Meter Hurdles Prelims 14.42 Daryl Reynolds New Bern
110 Meter Hurdles Prelims 14.60 Charles Derrickso Pine Forest
1600 Meter Run Finals 4:08.23 Jack Bolas Chapel Hill
1600 Meter Run Finals 4:11.44 Sandy Roberts Broughton
1600 Meter Run Finals 4:17.97 Trey Miller R.J. Reynolds
1600 Meter Run Finals 4:18.98 Adugna Dentamo Z.B. Vance
200 Meter Dash Finals 20.61 J-Mee Samuels Mount Tabor
200 Meter Dash Prelims 20.89 J-Mee Samuels Mount Tabor
200 Meter Dash Finals 21.71 Kevin Johnson McDowell
200 Meter Dash Prelims 21.78 Kevin Johnson McDowell
200 Meter Dash Finals 21.86 James Dillard Apex
200 Meter Dash Prelims 21.97 Brandon Ghee Jack Britt
300 Meter Hurdles Finals 37.14 Brent Larue East Forsyth
300 Meter Hurdles Finals 37.78 Tim Lovick Garner
300 Meter Hurdles Prelims 38.15 Brent Larue East Forsyth
300 Meter Hurdles Prelims 38.32 Charles Derrickso Pine Forest
300 Meter Hurdles Prelims 38.37 Daryl Reynolds New Bern
300 Meter Hurdles Finals 38.47 Daryl Reynolds New Bern
300 Meter Hurdles Prelims 39.17 Kirt Mcreynolds East Mecklenburg
300 Meter Hurdles Prelims 39.20 Tim Lovick Garner
300 Meter Hurdles Finals 39.27 Sherman Brown R.J. Reynolds
300 Meter Hurdles Prelims 39.36 Sherman Brown R.J. Reynolds
300 Meter Hurdles Prelims 39.40 Kris Bell Sanderson
300 Meter Hurdles Finals 39.42 Kirt Mcreynolds East Mecklenburg
300 Meter Hurdles Prelims 39.47 Chris Martin New Bern
3200 Meter Run Finals 9:14.33 Sandy Roberts Broughton
3200 Meter Run Finals 9:21.57 Jack Bolas Chapel Hill
3200 Meter Run Finals 9:29.05 Trey Miller R.J. Reynolds
3200 Meter Run Finals 9:34.98 Ryan Workman Chapel Hill
3200 Meter Run Finals 9:38.30 Isaiah Shirlen McDowell
400 Meter Dash Finals 48.83 Steve Gardner Leesville Road
400 Meter Dash Finals 49.30 Ryan Booker North Forsyth
400 Meter Dash Prelims 49.35 Ryan Booker North Forsyth
4x100 Meter Relay Finals 41.67 Relay Team Sanderson
4x100 Meter Relay Finals 41.82 Relay Team Mount Tabor
4x100 Meter Relay Finals 42.24 Relay Team R.J. Reynolds
4x200 Meter Relay Finals 1:28.33 Relay Team Sanderson
4x200 Meter Relay Finals 1:28.78 Relay Team R.J. Reynolds
4x200 Meter Relay Finals 1:28.86 Relay Team Southeast Raleigh
4x200 Meter Relay Finals 1:28.89 Relay Team McDowell
4x200 Meter Relay Finals 1:29.24 Relay Team Millbrook
4x200 Meter Relay Finals 1:29.44 Relay Team Apex
4x200 Meter Relay Finals 1:29.88 Relay Team Pine Forest
4x400 Meter Relay Finals 3:20.08 Relay Team Apex
4x400 Meter Relay Finals 3:20.94 Relay Team Pine Forest
4x400 Meter Relay Finals 3:22.48 Relay Team West Mecklenburg
4x800 Meter Relay Finals 7:53.74 Relay Team Pinecrest
4x800 Meter Relay Finals 7:56.62 Relay Team North Forsyth
4x800 Meter Relay Finals 7:59.01 Relay Team Broughton
4x800 Meter Relay Finals 7:59.35 Relay Team Sanderson
4x800 Meter Relay Finals 8:01.29 Relay Team Cary
4x800 Meter Relay Finals 8:05.02 Relay Team Z.B. Vance
4x800 Meter Relay Finals 8:05.43 Relay Team Mount Tabor
4x800 Meter Relay Finals 8:05.98 Relay Team South View
800 Meter Run Finals 1:53.74 LaMarr Davis East Wake
800 Meter Run Finals 1:53.75 Brandon Jones Independence
800 Meter Run Finals 1:56.17 Dylan Ferris East Forsyth
800 Meter Run Finals 1:56.47 Richard Armstrong Wakefield
800 Meter Run Finals 1:56.60 Matt Holman South Caldwell
Discus Finals 151-0 Robert Boulware R.J. Reynolds
Discus Finals 158-4 Adam Nagy Mount Tabor
High Jump Finals 6-6 Joe Kindred Fuquay-Varina
Long Jump Finals 22-8 Monterio Hardesty New Bern
Long Jump Finals 23-1.25 J-Mee Samuels Mount Tabor
Long Jump Finals 23-7.25 Joe Kindred Fuquay-Varina
Long Jump Finals 23-10.5 Trenton Guy West Charlotte
Pole Vault Finals 14-0 Keon Massey Mount Tabor
Pole Vault Finals 15-0 Caleb Henley South Rowan
Shot Put Finals 54-7 Emmanuel Ross Garner
Shot Put Finals 55-5 Robert Boulware R.J. Reynolds
Shot Put Finals 55-8 Joe Brown New Bern
Triple Jump Finals 45-7.5 Derrick Jackson South View
Triple Jump Finals 45-8.5 Will Scott Harding University
Triple Jump Finals 45-11 Alphonso Jordan Hopewell
Triple Jump Finals 47-11.75 Joe Kindred Fuquay-Varina
Triple Jump Finals 48-4.5 Nigel Orr Harding University