NCHSAA 1A State Championship 2021

Greensboro, NC

Uploaded Entries

Athlete Entries


Boys 1,600 Meter Run NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Rovnak, Aaron 4:37.47 Franklin Academy
Benson, Karl 4:41.50 Lejeune
Lyons, William 4:43.90 South Davidson
Mitchell, Evan 4:44.86 Union Academy
Resler, Ben 4:45.98 Cornerstone Charter Academy
Grossbeck, KJ 4:47.23 Pine Lake Preparatory
Fiorillo, Jacob 4:47.79 Corvian Community School
Johnston, Liam 4:48.23 Research Triangle
Prochaska, Lane 4:48.71 Granville Central
Berthold, Preston 4:52.96 Lejeune
Pierce, Chase 4:54.24 Murphy
Jones, Caleb 4:55.91 Murphy
Ferreira, Manix 4:57.55 Lincoln Charter
Dugan, Keanu 5:00.48 Northside (1A)
McCloskey, Joel 5:00.67 Lincoln Charter
Harper, Zy'mire 5:03.71 Pamlico County
Back to Top

Boys 100 Meter Dash NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Ferguson, Armonte 10.65 Mountain Island Charter School
Moyer, Trevin 10.68 Mountain Island Charter School
Mayfield, William 11.04 Mount Airy
Nickelson, Trae 11.05 Mountain Island Charter School
Horney, Harrison 11.48 Mitchell
Wood, Chandler 11.55 Murphy
Eady, Cameron 11.64 West Columbus
Estes, Johnny 11.68 Granville Central
Harrington, Trent 11.68 Granville Central
Howarth, Kyle 11.72 Woods Charter School
Bias, Mekhi 11.73 Manteo
Matz, Landon 11.76 Swain County
Adams, Cuttler 11.78 Robbinsville
Williams, Tykwaille 11.81 Riverside (1A)
Haverland, Malik 11.88 Perquimans County
Cobb, Jaquan 11.99 Southside High School
Back to Top

Boys 110 Meter Hurdles NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Delaney, Tsion 16.08 North Rowan
Jordan, Jayden 16.27 Granville Central
Adams, Brock 16.40 Robbinsville
Valley, Lukas 16.58 Pine Lake Preparatory
Allen, Juan 16.62 Murphy
Brooks, Ilijah 16.72 Thomas Jefferson Classical Acade
Jenkins, Austin 17.01 Swain County
Shamwell, Kyre 17.01 Mountain Island Charter School
Smith, Jacobe 17.33 Mountain Island Charter School
Maxie, Timothy 17.47 Riverside (1A)
Audilet, Barwick 18.83 Pamlico County
Crawford, Nic 19.05 Southside High School
Brooks, Zane 19.10 Northside (1A)
Ferreira, Zorion 19.15 Research Triangle
Jones, Jacob 19.17 Princeton
Radford, Jaquan 20.49 East Columbus
Back to Top

Boys 200 Meter Dash NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Nickelson, Trae 22.44 Mountain Island Charter School
Cathcart, Nathan 22.78 Winston-Salem Prep Academy
Mayfield, William 22.80 Mount Airy
McSwain, Gage 23.50 Polk County
Horney, Harrison 23.52 Mitchell
Berry, Donovan 23.57 Thomas Jefferson Classical Acade
Hawks, Blake 23.57 Mount Airy
Frady, Jonathan 23.66 Cherokee
Bias, Mekhi 23.67 Manteo
McCorquodale, Lawson 23.76 Cornerstone Charter Academy
Williams, Tykwaille 23.77 Riverside (1A)
Howarth, Kyle 23.78 Woods Charter School
Myers, Aidan 23.83 Franklin Academy
Canady, Jaequan 23.87 Pender
Felton, Jasiah 23.89 Perquimans County
Eady, Cameron 23.94 West Columbus
Back to Top

Boys 3,200 Meter Run NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Resler, Ben 10:31.41 Cornerstone Charter Academy
McKoy, Brandon 10:31.84 Chatham Charter HS
Lyons, William 10:45.18 South Davidson
Gonzales, Alan 10:46.53 Granville Central
Jones, Caleb 10:48.04 Murphy
Motsinger, Cooper 10:54.24 East Surry
Bruce, Ben 10:58.47 Lincoln Charter
Fiorillo, Jacob 11:01.58 Corvian Community School
Jenks, Braydon 11:01.65 Community School of Davidson
Caulder, Tucker 11:03.37 Lincoln Charter
Stewart, Hayden 11:08.87 Robbinsville
Presley, Nicholas 11:32.95 Lejeune
White, Jayden 11:42.19 Perquimans County
Aceves, Christian 11:48.99 Lejeune
Herrera, Aldo 11:49.71 Manteo
Rovnak, Aaron 9:50.07 Franklin Academy
Back to Top

Boys 300 Meter Hurdles NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Valley, Lukas 41.83 Pine Lake Preparatory
Delaney, Tsion 41.87 North Rowan
Shamwell, Kyre 41.94 Mountain Island Charter School
Snowden, Ryelan 42.28 Hayesville
Jordan, Jayden 42.73 Granville Central
Morgan, Jake 43.06 Pine Lake Preparatory
Eddie, Jeremiah 43.28 Louisburg
Adams, Brock 43.61 Robbinsville
Wright, Brandon 44.75 Lincoln Charter
Faison, Joshua 45.25 Rosewood
Davenport, Bryan 45.34 Hayesville
Jones, Jacob 46.29 Princeton
Bradshaw, Quinte 46.96 South Creek
Brooks, Zane 48.11 Northside (1A)
Crawford, Nic 48.18 Southside High School
Brothers, Tyrese 49.05 Perquimans County
Back to Top

Boys 400 Meter Dash NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Bernard, Giovanni 50.72 Mountain Island Charter School
Mayfield, William 50.84 Mount Airy
McCollum, David 51.18 Avery County
Bonilla, Darrian 51.47 Lincoln Charter
Owens, Jackson 51.56 Cherryville
White, Paul 51.60 Hayesville
Charbonneau, Wilfred 52.53 Woods Charter School
Harper, Zy'mire 52.58 Pamlico County
Gonzalez, Victor 53.16 Southside High School
Morales, Josh 53.35 Granville Central
Davies, Jameson 53.36 Community School of Davidson
Mackinnon, Liam 53.81 Union Academy
James, Branden 54.00 Camden County
LePage, John 54.73 Neuse Charter School
Griffin, Tre'Quan 55.07 Perquimans County
Lewis, Owen 55.52 Research Triangle
Back to Top

Boys 4x100 Meter Relay NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 43.61 Mountain Island Charter School
Relay Team A 44.85 Pender
Relay Team A 45.05 Thomas Jefferson Classical Acade
Relay Team A 45.05 Pine Lake Preparatory
Relay Team A 45.62 Albemarle
Relay Team A 45.66 Lejeune
Relay Team A 45.66 Riverside (1A)
Relay Team A 45.78 South Stanly
Relay Team A 45.79 Polk County
Relay Team A 45.89 Southside High School
Relay Team A 45.90 Avery County
Relay Team A 46.01 Starmount
Relay Team A 46.36 Rosewood
Relay Team A 48.27 Princeton
Relay Team A 48.42 Cornerstone Charter Academy
Relay Team A 48.70 Research Triangle
Back to Top

Boys 4x200 Meter Relay NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 1:32.56 Mountain Island Charter School
Relay Team A 1:35.15 Riverside (1A)
Relay Team A 1:35.33 Pine Lake Preparatory
Relay Team A 1:35.48 South Stanly
Relay Team A 1:35.57 Pender
Relay Team A 1:35.80 Bishop McGuinness
Relay Team A 1:35.86 Avery County
Relay Team A 1:35.89 Lincoln Charter
Relay Team A 1:36.73 Perquimans County
Relay Team A 1:37.19 Swain County
Relay Team A 1:37.39 Murphy
Relay Team A 1:37.50 Rosewood
Relay Team A 1:39.41 Southside High School
Relay Team A 1:42.47 Princeton
Relay Team A 1:43.02 West Columbus
Relay Team A 1:44.64 Franklin Academy
Back to Top

Boys 4x400 Meter Relay NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 3:34.60 Lejeune
Relay Team A 3:36.18 Avery County
Relay Team A 3:37.59 Lincoln Charter
Relay Team A 3:39.68 Murphy
Relay Team A 3:41.05 Franklin Academy
Relay Team A 3:41.58 Mountain Island Charter School
Relay Team A 3:42.50 Community School of Davidson
Relay Team A 3:42.68 Pine Lake Preparatory
Relay Team A 3:43.44 Hayesville
Relay Team A 3:45.10 Riverside (1A)
Relay Team A 3:45.12 Granville Central
Relay Team A 3:46.81 Pender
Relay Team A 3:48.48 Union Academy
Relay Team A 3:49.27 Voyager Academy
Relay Team A 3:50.71 Rosewood
Relay Team A 3:52.07 Northside (1A)
Back to Top

Boys 4x800 Meter Relay NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 8:32.04 Lincoln Charter
Relay Team A 8:45.99 Franklin Academy
Relay Team A 8:46.89 Union Academy
Relay Team A 8:50.34 Murphy
Relay Team A 8:51.18 Research Triangle
Relay Team A 8:55.47 Swain County
Relay Team A 8:56.28 Community School of Davidson
Relay Team A 8:57.95 Mountain Island Charter School
Relay Team A 8:58.54 Granville Central
Relay Team A 9:05.69 Lejeune
Relay Team A 9:06.20 Hayesville
Relay Team A 9:07.44 Pine Lake Preparatory
Relay Team A 9:11.72 Northside (1A)
Relay Team A 9:15.01 Cornerstone Charter Academy
Relay Team A 9:20.89 Riverside (1A)
Relay Team A 9:22.18 Camden County
Back to Top

Boys 800 Meter Run NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Laughlin, Jacob 2:04.33 Mountain Island Charter School
Pierce, Chase 2:04.84 Murphy
Radin, Matthew 2:05.71 Lincoln Charter
Pacholke, C J 2:05.84 Bishop McGuinness
Orr, Colby 2:05.89 Franklin Academy
Benson, Karl 2:06.06 Lejeune
Edwards, Braxton 2:06.15 Polk County
Ahearn, Daniel 2:08.14 Community School of Davidson
Gilliam, Carson 2:08.19 Thomas Jefferson Classical Acade
Johnston, Liam 2:08.56 Research Triangle
Ratcliff, Caden 2:08.85 Mount Airy
Harrison, Benjamin 2:09.23 Cornerstone Charter Academy
Berthold, Preston 2:09.65 Lejeune
Prochaska, Lane 2:11.71 Granville Central
Nicholson, Noah 2:12.52 Riverside (1A)
Wheeler, Samuel 2:15.76 Pender
Back to Top

Boys Discus NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
McTaggart, Jake 145-1 Hayesville
Davis, Kenson 130-11 Cherokee
Vaden, isaac 130-4 East Surry
Goolsby, Devin 130-1 South Stokes
Winchester, Michael 126-7 Swain County
Waddell, Harrison 126-0 Polk County
Emswiler, Aiden 122-10 North Stokes
Mccallum, Michael 122-6 Manteo
Nobles, Jackson 117-4 Camden County
Perry, Myles 111-10 Mountain Island Charter School
Knight, Jaheim 111-1 North Edgecombe
Grant, DaShawn 110-2 Lejeune
Williamson, Simeon 109-6 Granville Central
Snider, Ethan 109-5 Cornerstone Charter Academy
Espino, Rubin 108-11 Hobbton High School
Aguilar, Carlos 108-0 Hobbton High School
Back to Top

Boys High Jump NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Goodes, Kendrell 6-8 North Rowan
Currie, Ali 6-6 Albemarle
Snowden, Ryelan 6-2 Hayesville
Myers, Aidan 6-2 Franklin Academy
Gurganus, Jaylon 6-1 John A. Holmes
Steward, Najee 6-0 Mountain Island Charter School
Adams, Brock 5-10 Robbinsville
Shook, Brady 5-10 Hayesville
Stewart, Tre 5-10 Winston-Salem Prep Academy
Felton, Jasiah 5-10 Perquimans County
Laney, Hunter 5-8 Murphy
Joyner, Darren 5-8 Southside High School
Bell, Ariyon 5-6 Lakewood
Jones, Cameren 5-6 Pamlico County
Portis, Marcus 5-4.01 Louisburg
Kearney, Tymar 5-4 Louisburg
Back to Top

Boys Long Jump NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Myers, Aidan 21-9 Franklin Academy
Williams, Jaqueize 21-6 Louisburg
Keokanya, Bryant 21-1 Princeton
Mayfield, William 21-0 Mount Airy
Fullwood, Josef 20-9 Pender
McCorquodale, Lawson 20-8 Cornerstone Charter Academy
Baldwin, Jack 20-5.5 Pine Lake Preparatory
Currie, Ali 20-5 Albemarle
Hawks, Blake 20-5 Mount Airy
Allen, Juan 20-0 Murphy
Shook, Brady 19-10.5 Hayesville
Angell, Joshua 19-5.5 Christ the King Catholic School
Bunch, Tyquan 19-5 Riverside (1A)
Fay, Devin 19-3 Lejeune
Cody, Dawson 19-2 Swain County
Lyons, Ahkee 19-2 North Edgecombe
Back to Top

Boys Pole Vault NCHSAA 1A 12 entries

Athlete Seed Team
Gray, Matthew 14-0 Swain County
Morgan, Jake 12-6 Pine Lake Preparatory
Siweumptewa, Dakota 11-0 Cherokee
Edwards, Braxton 11-0 Polk County
Berry, Chandler 10-6 Avery County
Logue, Connor 10-0 Mountain Island Charter School
Edwards, Matthew 9-6 North Stokes
Ciulla, Cody 9-0 Mountain Island Charter School
Jarvis, Isaac 9-0 Manteo
Vandzura, Hart 8-6 Manteo
Morton, Joe 8-0 Research Triangle
King, Jaxson 7-6 Princeton
Back to Top

Boys Shot Put NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Waddell, Harrison 49-5.5 Polk County
McTaggart, Jake 45-1.5 Hayesville
Mccallum, Michael 43-7 Manteo
Davis, Rashad 43-1.5 Murphy
Lankau, Andrew 42-8 Bishop McGuinness
Goolsby, Devin 42-7 South Stokes
Whitt, Sam 42-6 East Surry
King, Antonio 42-4 Pamlico County
Grant, DaShawn 42-2.5 Lejeune
Davis, Kenson 42-2 Cherokee
Wilson, Zion 41-10 Northside (1A)
Rocha, Pedro 41-5.75 Bishop McGuinness
Stevens, Kelvin 39-11 Hobbton High School
Westbrook, Noah 38-4 Princeton
Hock, Nathan 37-5.5 Franklin Academy
Williamson, Simeon 36-8 Granville Central
Back to Top

Boys Triple Jump NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Keokanya, Bryant 45-8.25 Princeton
Jordan, Jayden 43-6 Granville Central
Reo, Tanner 42-2.5 Voyager Academy
Williams, Jaqueize 41-1.25 Louisburg
Currie, Ali 40-10.5 Albemarle
Baldwin, Jack 40-10 Pine Lake Preparatory
Cody, Dawson 39-7 Swain County
Shook, Brady 39-6 Hayesville
Hawks, Blake 39-4.5 Mount Airy
Roberts, James 39-3 Cherryville
Johnson, Seth 38-8.5 Community School of Davidson
Gurganus, Jaylon 38-3 John A. Holmes
Haverland, Malik 37-6 Perquimans County
Clark, Brandon 37-3.5 Southside High School
Ingham, Landon 36-11.5 Avery County
King, Antonio 36-6 Pamlico County
Back to Top

Girls 1,600 Meter Run NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
, 5:36.13 Riverside (1A)
Swepson, Victoria 5:39.91 Research Triangle
Hasty, Kilia 5:40.78 Thomas Jefferson Classical Acade
Overholt, Olivia 5:42.19 Polk County
Whiteside, Leah 5:42.56 Community School of Davidson
Overby, Rachel 5:43.45 North Stokes
Hudson, McCarty 5:43.78 Research Triangle
Lalor, Elizabeth 5:46.39 Voyager Academy
Poitras, Elizabeth 5:46.47 Woods Charter School
Boyd, Caroline 5:47.68 Northside (1A)
Pike, Abby 5:49.20 Pine Lake Preparatory
Pauley-Brown, Emberleigh 5:50.84 Gray Stone Day School
Kuncik, Skyler 5:53.13 Lejeune
Muller, Elizabeth 5:55.00 Cape Hatteras
Rowe, Kaitlyn 5:57.67 Thomas Jefferson Classical Acade
Cheuvront, Brook 6:05.04 Avery County
Back to Top

Girls 100 Meter Dash NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Clark, Machera 12.27 Highland Tech
Tolbert, Lauren 12.32 Highland Tech
Shuler, Zoie 12.43 Robbinsville
Johnson, Tamia 12.46 Winston-Salem Prep Academy
Braithwaite, Faith 12.47 East Surry
Pettihomme, Tra'Nijah 12.49 Pamlico County
Ward, Tai'lah 12.75 North Rowan
Mozee, Courtney 12.78 Lakewood
Livingston, Andralyn 12.82 East Carteret
Mizelle, Madison 12.93 North Stokes
Talford, Elise 12.96 Research Triangle
Johnson, Latecyia 13.13 East Carteret
Weaver, Ashlyn 13.19 Hiwassee Dam
Walden, Tamaya 13.26 Chatham Charter HS
Fields, Morgan 13.35 Princeton
Tutt, Kiearra 13.55 Pamlico County
Back to Top

Girls 100 Meter Hurdles NCHSAA 1A 15 entries

Athlete Seed Team
Riordan, Monica 15.17 Swain County
Lohmann, Jessie 16.20 Swain County
Brown, Aniya 16.26 North Rowan
Ward, Tai'lah 16.58 North Rowan
Rogers, Makayla 16.81 North Stokes
Ellis, Kaylin 16.86 Andrews
Shook, Emma 17.06 Hayesville
Leigh, Sarai 17.53 John A. Holmes
Williams, Stefania 18.05 Pine Lake Preparatory
Blanton, Madilyne 18.45 Lejeune
Brown, Zamiah 19.89 Riverside (1A)
Smith, Timia 20.02 Pamlico County
Malham, Jillian 20.16 Princeton
White, Arriana 21.38 Granville Central
Garner, Brooke 21.51 Chatham Charter HS
Back to Top

Girls 200 Meter Dash NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Johnson, Tamia 25.65 Winston-Salem Prep Academy
Clark, Machera 26.11 Highland Tech
Pettihomme, Tra'Nijah 26.22 Pamlico County
Nelson, Grace 26.34 Murphy
Tolbert, Lauren 26.38 Highland Tech
Barwick, Ella 26.41 Mountain Island Charter School
Ortiz, Damyja 26.42 Winston-Salem Prep Academy
Mozee, Courtney 26.54 Lakewood
Hagans, Nykeia 26.98 Jones
Forsythe, Madison 27.13 Mountain Island Charter School
Talford, Elise 27.22 Research Triangle
Murphy, Phoebe 27.36 Alleghany
Johnson, Latecyia 27.45 East Carteret
Walden, Tamaya 27.49 Chatham Charter HS
Fields, Morgan 28.15 Princeton
Myrick, Tanise 28.19 Riverside (1A)
Back to Top

Girls 3,200 Meter Run NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Swepson, Victoria 12:20.11 Research Triangle
Hudson, McCarty 12:26.82 Research Triangle
Overby, Rachel 12:33.27 North Stokes
, 12:45.33 Riverside (1A)
Pauley-Brown, Emberleigh 12:55.46 Gray Stone Day School
Myers, Emily 13:01.59 Franklin Academy
Poitras, Elizabeth 13:04.39 Woods Charter School
Jones, Ashley 13:18.64 Pine Lake Preparatory
Hasty, Kilia 13:19.95 Thomas Jefferson Classical Acade
Fenz, Tiffany 13:47.67 Manteo
Cheuvront, Brook 13:50.12 Avery County
Esquivel, Jaylynne 13:56.25 Cherokee
Roberson, Mia 13:56.26 Community School of Davidson
Monteith, Gracie 14:10.80 Swain County
Kuncik, Skyler 14:37.37 Lejeune
Petersen, Aspen 14:45.26 Lejeune
Back to Top

Girls 300 Meter Hurdles NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Lohmann, Jessie 48.89 Swain County
Swepson, Victoria 49.08 Research Triangle
Porter, Somahje 49.34 Albemarle
Ward, Tai'lah 49.35 North Rowan
Brown, Aniya 49.85 North Rowan
Rogers, Makayla 49.89 North Stokes
Shook, Emma 51.43 Hayesville
Blanton, Madilyne 53.81 Lejeune
Garner, Brooke 53.84 Chatham Charter HS
Thierfelder, Ann 53.99 Christ the King Catholic School
Lachowski, Amelia 54.31 Christ the King Catholic School
Malham, Jillian 54.99 Princeton
Potter, Lindsey 55.14 Pamlico County
O'Neal, Ka'Nyah 57.06 Southside High School
Scott, Kiele 58.61 Northside (1A)
McKeithan, Alison 58.72 Research Triangle
Back to Top

Girls 400 Meter Dash NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Livingston, Andralyn 1:00.69 East Carteret
Myrick, Tanise 1:00.75 Riverside (1A)
Cox, Hannah 1:01.75 Union Academy
Talford, Elise 1:01.77 Research Triangle
Walden, Tamaya 1:01.84 Chatham Charter HS
Revis, Faith Ann 1:01.91 Murphy
Mizelle, Madison 1:02.83 North Stokes
Brooms, Delany 1:03.11 Robbinsville
Clark, Machera 1:03.37 Highland Tech
Williams, Keeley 1:03.47 Camden County
Winston, Amiya 1:04.47 Lejeune
Mele, Makaila 1:05.34 Voyager Academy
Canterbury, Julianna 1:08.81 Princeton
Tolbert, Lauren 57.41 Highland Tech
Ortiz, Damyja 59.31 Winston-Salem Prep Academy
Hegedus, Rylee 59.97 Pine Lake Preparatory
Back to Top

Girls 4x100 Meter Relay NCHSAA 1A 15 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 51.38 Pamlico County
Relay Team A 51.73 Mountain Island Charter School
Relay Team A 51.93 Murphy
Relay Team A 52.34 Swain County
Relay Team A 53.42 East Surry
Relay Team A 54.09 Lincoln Charter
Relay Team A 54.18 North Rowan
Relay Team A 54.34 Manteo
Relay Team A 54.53 Bradford Prep Charter School
Relay Team A 54.59 Lejeune
Relay Team A 54.67 Robbinsville
Relay Team A 55.86 Lakewood
Relay Team A 56.10 Southside High School
Relay Team A 56.23 Princeton
Relay Team A 59.72 Research Triangle
Back to Top

Girls 4x200 Meter Relay NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 1:48.44 Winston-Salem Prep Academy
Relay Team A 1:49.14 Swain County
Relay Team A 1:50.35 Mountain Island Charter School
Relay Team A 1:51.96 Robbinsville
Relay Team A 1:52.62 Lejeune
Relay Team A 1:52.71 Community School of Davidson
Relay Team A 1:54.25 North Rowan
Relay Team A 1:55.15 Avery County
Relay Team A 1:56.41 Riverside (1A)
Relay Team A 1:56.56 Lincoln Charter
Relay Team A 1:56.88 Pamlico County
Relay Team A 1:58.64 Pender
Relay Team A 2:01.53 Cornerstone Charter Academy
Relay Team A 2:02.40 Princeton
Relay Team A 2:03.28 Rosewood
Relay Team A 2:07.82 Research Triangle
Back to Top

Girls 4x400 Meter Relay NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 4:20.44 Pine Lake Preparatory
Relay Team A 4:20.74 Mountain Island Charter School
Relay Team A 4:23.03 Swain County
Relay Team A 4:28.70 Winston-Salem Prep Academy
Relay Team A 4:29.66 Hayesville
Relay Team A 4:31.32 Lejeune
Relay Team A 4:33.52 Thomas Jefferson Classical Acade
Relay Team A 4:34.75 Robbinsville
Relay Team A 4:40.62 Voyager Academy
Relay Team A 4:40.86 Bishop McGuinness
Relay Team A 4:48.47 Northside (1A)
Relay Team A 4:48.61 Research Triangle
Relay Team A 4:51.12 Lakewood
Relay Team A 4:51.14 Pamlico County
Relay Team A 4:53.02 Franklin Academy
Relay Team A 4:55.49 Pender
Back to Top

Girls 4x800 Meter Relay NCHSAA 1A 15 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 10:27.77 Pine Lake Preparatory
Relay Team A 10:34.59 Swain County
Relay Team A 10:36.00 Research Triangle
Relay Team A 10:45.06 Thomas Jefferson Classical Acade
Relay Team A 10:47.22 Community School of Davidson
Relay Team A 10:47.86 Camden County
Relay Team A 10:49.54 Bishop McGuinness
Relay Team A 10:59.88 Riverside (1A)
Relay Team A 11:07.54 Lejeune
Relay Team A 11:11.22 Hayesville
Relay Team A 11:22.32 Union Academy
Relay Team A 11:27.74 Manteo
Relay Team A 11:35.89 Cherokee
Relay Team A 11:37.00 Franklin Academy
Relay Team A 11:46.00 Cornerstone Charter Academy
Back to Top

Girls 800 Meter Run NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Tolbert, Lauren 2:24.55 Highland Tech
Overholt, Olivia 2:28.05 Polk County
Roberts, Taylor 2:31.02 Franklin Academy
Krieger, Kaysen 2:32.91 Hayesville
Hicks, Amaya 2:33.18 Swain County
Hudson, McCarty 2:33.38 Research Triangle
Whiteside, Leah 2:34.86 Community School of Davidson
Williams, Keeley 2:35.46 Camden County
Lalor, Elizabeth 2:35.83 Voyager Academy
Butlak, Hannah 2:36.21 Mountain Island Charter School
Simoes, Taylor 2:37.02 Community School of Davidson
Bowers, Rachel 2:38.65 Research Triangle
Falcone, Isabella 2:38.72 Union Academy
Flynn, Madison 2:42.18 Manteo
, 2:44.18 Riverside (1A)
Kuncik, Skyler 2:45.49 Lejeune
Back to Top

Girls Discus NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Pullium, Sarah 130-9 Murphy
Stuckey, Natalie 108-0 Swain County
Maher, Mirachell 101-2 Pamlico County
Faison, Destiny 100-3 Neuse Charter School
Schwalm, Jersey 96-4 Murphy
Ellis, Brittany 96-2 North Rowan
Hargro, Keren 94-0 Thomas Jefferson Classical Acade
Lighty, Kennedy 93-11 Camden County
Barber, Hakeema 88-7 Pamlico County
Willard, Clara 87-7 East Surry
Combs, Jozy 85-0 Mount Airy
O'Quinn, Chloe 84-1 South Davidson
Baker, Kaylie 83-4 Princeton
Puac, Melvia 83-3 North Duplin
Johnson, Alaina 81-6 Princeton
Locklear, Tanzania 81-1 East Carteret
Back to Top

Girls High Jump NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Utt, Ava 5-0 Millennium Charter Academy
Connolly, Brook 5-0 Princeton
Slade, Kat 5-0 Northside (1A)
Lowder, Taegan 4-11 North Stanly
Adams, Lilly 4-10 East Wilkes
Leatherwood, Ashlyn 4-10 Hayesville
Helpman, Mazie 4-10 Swain County
Mizelle, Madison 4-10 North Stokes
Ortiz, Dajaneen 4-10 Winston-Salem Prep Academy
Garner, Brooke 4-10 Chatham Charter HS
Rod, Jameela 4-10 Lejeune
Nelson, Grace 4-8 Murphy
Hill, Naomi 4-8 Pamlico County
Gurganus, Olivia 4-8 Pender
Teasdale, Sara 4-6 Lakewood
Luchtman, Jordyn 4-4 Princeton
Back to Top

Girls Long Jump NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Shuler, Zoie 18-5.5 Robbinsville
Lowder, Taegan 17-9 North Stanly
Pettihomme, Tra'Nijah 17-5.5 Pamlico County
Johnson, Latecyia 17-5.5 East Carteret
Bichara, Zahra 17-1.5 Mountain Island Charter School
Butcher, Gracie 16-10 Mount Airy
Murphy, Phoebe 16-5 Alleghany
Anderson, Kiara 16-3.5 Hiwassee Dam
Phillips, Kensley 16-2.75 Robbinsville
Rogers, Makayla 16-1 North Stokes
Livingston, Andralyn 16-0 East Carteret
Fields, Morgan 15-0.75 Princeton
Williams, Alexis 14-7.5 Perquimans County
Harris, Baylor 14-6.25 Hobbton High School
White, Arriana 14-2 Granville Central
Sada-Romero, Mariana 13-9.25 Hobbton High School
Back to Top

Girls Pole Vault NCHSAA 1A 13 entries

Athlete Seed Team
Rogers, Amelia 9-6 Swain County
Bingman, Emma 8-6 North Stokes
Mizelle, Madison 8-0 North Stokes
Dotson, Emily 8-0 Pine Lake Preparatory
Gray, Anna 7-6 Swain County
Thompson, Tori 7-6 Polk County
Norris, Sydney 7-6 Princeton
Waters, Cayden 7-0 Avery County
Johnson, Ione 7-0 South Stokes
Reynolds, Emalee 6-8 Lejeune
Bailey, Jayden 6-0 Manteo
Flynn, Madison 5-6 Manteo
Ballance, Sydnee 4-6 Manteo
Back to Top

Girls Shot Put NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Maher, Mirachell 35-11 Pamlico County
Pullium, Sarah 34-8 Murphy
Robinson, Sonti 33-10 Pender
Ellis, Brittany 33-6.5 North Rowan
Cordy, Janay 33-6 Camden County
Locklear, Tanzania 33-5 East Carteret
Jergensen, Alanna 33-3 Polk County
Schwalm, Jersey 32-6 Murphy
Johnson, Alaina 32-2.5 Princeton
Faison, Destiny 32-1 Neuse Charter School
Garrett, Lindy 32-0 Andrews
Puac, Melvia 30-10 North Duplin
Morgan, Sydnie 30-4.25 Granville Central
Johnson, Loren 30-2.75 Community School of Davidson
Seagraves, Sydney 29-11.5 Mount Airy
Harriman, Grace 29-11.5 Bishop McGuinness
Back to Top

Girls Triple Jump NCHSAA 1A 16 entries

Athlete Seed Team
Shuler, Zoie 36-8.5 Robbinsville
Revis, Faith Ann 34-4 Murphy
Lowder, Taegan 34-1.25 North Stanly
Anderson, Kiara 34-0.5 Hiwassee Dam
Johnson, Latecyia 34-0 East Carteret
Dingle, Reah 33-11.7 Swain County
Garner, Brooke 33-8 Chatham Charter HS
Brown, Aniya 33-5.5 North Rowan
Rogers, Makayla 33-2 North Stokes
Butcher, Gracie 32-10 Mount Airy
Leigh, Sarai 30-8 John A. Holmes
Hogan, Sabrina 30-3 Lakewood
Boomer, Tea 30-2 Pamlico County
Smith, Mya 29-8.5 Pamlico County
Helms, Anna 28-7 Research Triangle
Connolly, Brook 28-3 Princeton
Back to Top

NCHSAA 1A Girls Wheelchair Discus 2 entries

Athlete Seed Team
Hearn, Daisy 21-4.5 Pender
Oliver, Jordan 17-6 Murphy
Back to Top

NCHSAA 1A Girls Wheelchair Shot Put 2 entries

Athlete Seed Team
Hearn, Daisy 9-8.75 Pender
Oliver, Jordan 6-8.5 Murphy
Back to Top