Elite Performances
125 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
1000 Meter Run Finals | 3:01.51 | Anna Passannante | Chapel Hill |
1000 Meter Run Finals | 3:03.66 | Jena Metwalli | |
1000 Meter Run Finals | 3:04.69 | Kate Sanborn | Pinecrest |
1000 Meter Run Finals | 3:04.73 | Grace West | Pinecrest |
1000 Meter Run Finals | 3:05.60 | Naomi Cartier | Asheville |
1000 Meter Run Finals | 3:07.53 | Alessandra Rodriguez | Green Hope |
1000 Meter Run Finals | 3:08.31 | Kleo Torres | Southeast Raleigh |
1600 Meter Run Finals | 5:07.96 | Sara Platek | Ragsdale |
1600 Meter Run Finals | 5:16.27 | Sarah LaTour | |
1600 Meter Run Finals | 5:16.93 | Marija Crook | Chapel Hill |
1600 Meter Run Finals | 5:17.58 | Claire Strickler | Providence |
1600 Meter Run Finals | 5:19.30 | Emily Pettis | |
300 Meter Dash Finals | 40.10 | McKinley McNeill | Parkland Magnet IB |
300 Meter Dash Finals | 40.15 | Cambrea Sturgis | |
300 Meter Dash Finals | 40.75 | Lauren White | Rolesville High School |
300 Meter Dash Finals | 40.89 | Kaila Lewis | Southeast Raleigh |
300 Meter Dash Finals | 41.02 | Maya Singletary | Hoke County |
300 Meter Dash Finals | 41.26 | Kimani Davis | Parkland Magnet IB |
300 Meter Dash Finals | 41.64 | Kyna Robinson | Southeast Raleigh |
300 Meter Dash Finals | 41.65 | Sierra Fletcher | Southeast Raleigh |
300 Meter Dash Finals | 41.79 | Kiya Oviosun | Southeast Guilford |
300 Meter Dash Finals | 42.04 | Tatiana Mills | |
300 Meter Dash Finals | 42.05 | Kev'via Copening | Ledford |
300 Meter Dash Finals | 42.13 | Mariah Atwater | Rocky River High School |
300 Meter Dash Finals | 42.24 | Tajah Walston | Cummings, Hugh M. |
300 Meter Dash Finals | 43.00 | Deandra Broner | West Mecklenburg |
300 Meter Dash Finals | 43.10 | Susie Ngwe | Cary |
300 Meter Dash Finals | 43.19 | Mariah Slade | |
4x200 Meter Relay Finals | 1:41.65 | Relay Team | Southeast Raleigh |
4x200 Meter Relay Finals | 1:46.03 | Relay Team | Cummings, Hugh M. |
4x200 Meter Relay Finals | 1:47.50 | Relay Team | Parkland Magnet IB |
4x200 Meter Relay Finals | 1:48.64 | Relay Team | Independence |
4x400 Meter Relay Finals | 3:55.79 | Relay Team | Southeast Raleigh |
4x400 Meter Relay Finals | 4:05.67 | Relay Team | Rocky River High School |
4x400 Meter Relay Finals | 4:06.25 | Relay Team | Parkland Magnet IB |
4x800 Meter Relay Finals | 9:56.35 | Relay Team | Weddington High School |
4x800 Meter Relay Finals | 9:58.25 | Relay Team | Southeast Raleigh |
500 Meter Dash Finals | 1:14.48 | McKinley McNeill | Parkland Magnet IB |
500 Meter Dash Finals | 1:18.45 | Victoria Porter | |
500 Meter Dash Finals | 1:18.84 | Tatiana Mills | |
500 Meter Dash Finals | 1:19.53 | Saidah Hardwick | Southeast Raleigh |
500 Meter Dash Finals | 1:19.61 | Mary Margaret West | Pinecrest |
500 Meter Dash Finals | 1:20.20 | Maya Singletary | Hoke County |
55 Meter Hurdles Finals | 8.31 | Kayla Moore | Cummings, Hugh M. |
55 Meter Hurdles Finals | 8.32 | Akira Rhodes | Mallard Creek |
55 Meter Hurdles Finals | 8.52 | Kenyae Majors | Cummings, Hugh M. |
55 Meter Dash Finals | 7.09 | Charminiqu Hackney | Southeast Raleigh |
55 Meter Dash Finals | 7.20 | Tajah Walston | Cummings, Hugh M. |
55 Meter Dash Finals | 7.20 | Kylia Wright | Southeast Raleigh |
55 Meter Dash Finals | 7.22 | Lauren White | |
55 Meter Dash Finals | 7.26 | Kaila Lewis | Southeast Raleigh |
55 Meter Dash Finals | 7.27 | Cambrea Sturgis | |
55 Meter Dash Finals | 7.29 | Williams Sunsara | Independence |
55 Meter Dash Finals | 7.34 | Jordan Moore | Southern Alamance |
55 Meter Dash Finals | 7.35 | Jahnae Bowman | Parkland Magnet IB |
55 Meter Dash Finals | 7.37 | Kayla Foy | Green Hope |
High Jump Finals | 5-0 | Lily Redick | Green Hope |
High Jump Finals | 5-0 | Saidah Hardwick | Southeast Raleigh |
Long Jump Finals | 17-1 | Kayla Moore | Cummings, Hugh M. |
Long Jump Finals | 17-4 | Natasha Johnson | Eastern Wayne |
Long Jump Finals | 17-7.5 | Lauren White | Rolesville High School |
Long Jump Finals | 17-8 | Kenyae Majors | Cummings, Hugh M. |
Pole Vault Finals | 11-6 | Tori Martin | Rockingham County |
Triple Jump Finals | 37-0 | Kenyae Majors | Cummings, Hugh M. |
Triple Jump Finals | 37-0.5 | Michelle Cobb | T.C. Roberson |
Triple Jump Finals | 37-0.5 | Kelsia Moore | Cummings, Hugh M. |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1000 Meter Run Finals | 2:32.76 | Mitchell Resor | Weddington High School |
1000 Meter Run Finals | 2:36.14 | Marquise Mcgee | Julius Chambers High School |
1000 Meter Run Finals | 2:36.47 | Matthew Conner | Weddington High School |
1000 Meter Run Finals | 2:36.96 | Austin Carroll | Corinth Holders |
1000 Meter Run Finals | 2:38.44 | Canoy Tyree | Mallard Creek |
1600 Meter Run Finals | 4:27.27 | Henry Pehr | Green Hope |
1600 Meter Run Finals | 4:28.22 | Jacob Gonzalez | South Johnston |
1600 Meter Run Finals | 4:29.01 | Zach Marchinko | Jesse Carson |
300 Meter Dash Finals | 35.41 | Jaylon Sanders | West Rowan |
300 Meter Dash Finals | 35.92 | Lorenzo Graise | Parkland Magnet IB |
300 Meter Dash Finals | 35.94 | Jimmy Jones | Panther Creek |
300 Meter Dash Finals | 36.04 | Richard Kersey | Lee County |
300 Meter Dash Finals | 36.19 | Jalen Jones | Hoke County |
300 Meter Dash Finals | 36.27 | Elliott Graves | Reidsville |
300 Meter Dash Finals | 36.45 | J Johnson | Panther Creek |
4x400 Meter Relay Finals | 3:29.29 | Relay Team | Southeast Raleigh |
4x400 Meter Relay Finals | 3:30.31 | Relay Team | Parkland Magnet IB |
4x800 Meter Relay Finals | 8:07.40 | Relay Team | Green Hope |
4x800 Meter Relay Finals | 8:07.81 | Relay Team | Mount Tabor |
4x800 Meter Relay Finals | 8:14.24 | Relay Team | Asheville |
4x800 Meter Relay Finals | 8:17.66 | Relay Team | Lake Norman |
4x800 Meter Relay Finals | 8:18.36 | Relay Team | Weddington High School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:21.52 | Relay Team | Southeast Raleigh |
500 Meter Dash Finals | 1:06.18 | Lorenzo Graise | Parkland Magnet IB |
500 Meter Dash Finals | 1:06.33 | Josh Cooper | |
500 Meter Dash Finals | 1:06.44 | Garrett Nickelson | |
500 Meter Dash Finals | 1:07.31 | Malcum Tatum | |
500 Meter Dash Finals | 1:07.32 | Emmanuel Daniels | West Mecklenburg |
500 Meter Dash Finals | 1:07.69 | Jaylon Sanders | West Rowan |
500 Meter Dash Finals | 1:07.84 | Lee Mckoy II | |
500 Meter Dash Finals | 1:07.86 | Jayquan Williams | Green Hope |
500 Meter Dash Finals | 1:07.97 | Jayon Woodard | Southeast Raleigh |
500 Meter Dash Finals | 1:08.13 | Khalil Gary | Southeast Raleigh |
500 Meter Dash Finals | 1:08.46 | Nolan Patrick | Southwest Guilford |
500 Meter Dash Finals | 1:08.50 | William Hoffmann | Green Hope |
500 Meter Dash Finals | 1:08.81 | Aaron Evans | Marvin Ridge |
55 Meter Hurdles Finals | 7.46 | Elliott Graves | Reidsville |
55 Meter Hurdles Finals | 7.66 | Anthony Richardson | Southeast Raleigh |
55 Meter Dash Finals | 6.36 | Cravont Charleston | Mallard Creek |
55 Meter Dash Finals | 6.55 | David Smith | Southeast Raleigh |
55 Meter Dash Finals | 6.55 | Javon Quarles | West Rowan |
55 Meter Dash Finals | 6.57 | Myles Breedlove | West Charlotte |
55 Meter Dash Finals | 6.60 | Brenton Ervin | Mallard Creek |
55 Meter Dash Finals | 6.61 | Blake Watson | Green Hope |
55 Meter Dash Finals | 6.62 | Kaynmon Maddox | South Caldwell |
55 Meter Dash Finals | 6.62 | Elliott Graves | Reidsville |
High Jump Finals | 6-0 | Sam Handy | Cary |
High Jump Finals | 6-0 | Dylan Wood | |
High Jump Finals | 6-0 | Justin Smalls | Panther Creek |
High Jump Finals | 6-2 | Albert Nyamayaro | Chapel Hill |
High Jump Finals | 6-2 | Sam Hudler | Ashe County |
High Jump Finals | 6-2 | Michael Streater | North Rowan |
High Jump Finals | 6-4 | Gabriel Stainback | Concord |
Pole Vault Finals | 14-0 | Carter Clasper | Marvin Ridge |
Pole Vault Finals | 14-6 | Elijah Cole | Millbrook |
Pole Vault Finals | 14-6 | Joseph Popek | Ragsdale |
Pole Vault Finals | 14-6 | Bailey Frederick | Marvin Ridge |
Shot Put Finals | 54-3.25 | Magnus Herweyer | |
Shot Put Finals | 55-4.25 | Terrell Adams | Middle Creek |