Elite Performances

93 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 13.48 Joanna Hayes J.W. North High (SS)
100 Meter Hurdles Prelims 14.48 Brenda Taylor Watauga
100 Meter Hurdles Finals 14.56 DeAnne Davis Cummings, Hugh M.
100 Meter Hurdles Prelims 14.56 DeAnne Davis Cummings, Hugh M.
100 Meter Hurdles Finals 14.76 Brenda Taylor Watauga
100 Meter Dash Finals 11.75 Aminah Haddad Long Beach Poly (SS)
100 Meter Dash Prelims 12.00 Sabrina Thompson Fike High School
100 Meter Dash Finals 12.08 Dana Hope Harding University
100 Meter Dash Prelims 12.10 Dana Hope Harding University
100 Meter Dash Finals 12.12 Sabrina Thompson Fike High School
1600 Meter Run Finals 5:11.36 Mandy Becker Fuquay-Varina
1600 Meter Run Finals 5:12.75 Shelia Brim New Hanover
200 Meter Dash Prelims 24.39 Crystal Cox Pine Forest
200 Meter Dash Finals 24.53 Crystal Cox Pine Forest
200 Meter Dash Finals 24.65 Sabrina Thompson Fike High School
Two Mile Run Finals 10:27.26 Donna Fidler Norristown
Two Mile Run Finals 10:32.86 Katy Radkewich Beaumont
Two Mile Run Finals 11:12.55 Meredith Faircloth Broughton
3200 Meter Run Finals 11:08.65 Meredith Faircloth Broughton
400 Meter Hurdles Finals 59.99 Char Foster Clearwater HS
400 Meter Hurdles Finals 1:03.40 Brenda Taylor Watauga
400 Meter Dash Finals 56.25 Demetria Washington Terry Sanford
400 Meter Dash Finals 57.10 Crystal Cox Pine Forest
Discus Finals 121-5 LaToya Mungro West Caldwell
Discus Finals 154-5 Gina Lomonaco Half Hollow Hills East (HHH)
Discus Finals 157-6 Roberta Collins Sandusky
High Jump Finals 5-10.75 Adrienne Sims Douglas Byrd
Long Jump Finals 17-7.5 Nikki Wells Richmond Senior
Long Jump Finals 17-9.75 Tawana Norman Williams, Walter M
Long Jump Finals 18-1.5 Devon Armstrong Leesville Road
Long Jump Finals 18-7 Andrea Clarke Northwest Catholic High School
Long Jump Finals 18-9 Nicole Gamble Sumter
Long Jump Finals 19-2.5 Myra Combs Southern University Lab
Long Jump Finals 19-9 Lashanda Harper Paul Harding High School
One Mile Run Finals 4:45.48 Mary Cobb Pittsfield High School
One Mile Run Finals 4:45.48 Mary Cobb Pittsfield High School
One Mile Run Finals 5:13.18 Mandy Becker Fuquay-Varina
One Mile Run Finals 5:14.57 Shelia Brim New Hanover
Triple Jump Finals 37-6 Bettina Faggart Northwest Cabarrus
Triple Jump Finals 39-2.5 DeAnne Davis Cummings, Hugh M.
Triple Jump Finals 40-6.75 Zakiah Modeste Mount Vernon
Triple Jump Finals 41-1 Nicole Gamble Sumter
Triple Jump Finals 41-4.5 Twyla Smith Pinecrest
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.51 Carlos Garcia Phoenixville Area
100 Meter Dash Prelims 10.76 Tyrone Graham T.W. Andrews
110 Meter Hurdles Finals 14.49 Robert Steele North Rowan
1600 Meter Run Finals 4:15.65 Will Hodges Watauga
200 Meter Dash Finals 21.05 Jerome Young A.I. Prince Tech
200 Meter Dash Prelims 21.92 Bennie Geter North Rowan
200 Meter Dash Prelims 21.93 Thomas Little East Montgomery
Two Mile Run Finals 9:03.03 Carl Mauro Hornell
Two Mile Run Finals 9:21.49 Will Hodges Watauga
3200 Meter Run Finals 9:18.23 Will Hodges Watauga
3200 Meter Run Finals 9:28.49 Thomas Murley Elizabethtown
400 Meter Hurdles Finals 52.39 Felix Sanchez University City High School (SD)
400 Meter Hurdles Finals 52.69 Robert Steele North Rowan
400 Meter Dash Finals 46.31 Jerome Young A.I. Prince Tech
400 Meter Dash Finals 46.42 Desmond Johnson St. Augustine
400 Meter Dash Finals 47.20 Damon Davis Orangeburg-Wilkinson
400 Meter Dash Finals 48.43 Lynn Stewart E.E. Smith
400 Meter Dash Finals 48.73 Jasmin Johnson Harding University
400 Meter Dash Finals 48.75 Mike Miller East Duplin
400 Meter Dash Finals 48.81 Jerrod Fleming Northwest Halifax
800 Meter Run Finals 1:54.10 Josh Buffolino Shelby County
Discus Finals 175-7 Kelvin Jones Mount Tabor
High Jump Finals 6-6.75 Ben Williams Broughton
High Jump Finals 6-10.75 Kevin Hohal Hempfield Area (7)
High Jump Finals 6-10.75 T.j. Jumper Springfield Lanphier High School
High Jump Finals 6-10.75 Derrick Ponton Montclair HS
High Jump Finals 7-0.5 Antwione Allen Port St. Joe HS
High Jump Finals 7-3 Shane Lavy Glasco High School
Hammer Throw Finals 211-4 Sean Flynn Pilgrim High School
Javelin Finals 202-3 Rob Manning Fairfield High School
Javelin Finals 206-3 John Hetzendorf Warrior Run
Javelin Finals 206-9 Daren File Beloit High School
Javelin Finals 239-9 Troy Burkholder Cocalico
Long Jump Finals 22-9.25 Tommie Patrick Southern Vance
Long Jump Finals 23-5.25 Garfield Swaby Jefferson Central
Long Jump Finals 23-5.5 Joe Crallie Sandy Valley
Long Jump Finals 24-0.25 Ernest Bowser Uniondale
Long Jump Finals 24-7 Jobe Hannon Charlton County
One Mile Run Finals 4:17.14 Will Hodges Watauga
Pole Vault Finals 16-0.75 Jon Colby Miller Lazbuddie
Pole Vault Finals 16-0.75 Shane Stewart Everman
Shot Put Finals 54-9.5 Kelvin Jones Mount Tabor
Shot Put Finals 56-0.6 Donnie Watkins McMichael
Triple Jump Finals 45-6.5 Ernest Moss North Rowan
Triple Jump Finals 48-0.75 Greg Yeldell North Rowan
Triple Jump Finals 48-5.5 Drexell Owusu Big Spring
Triple Jump Finals 48-7.75 Jobe Hannon Charlton County
Triple Jump Finals 48-8 Marcell King Medina
Triple Jump Finals 49-6.5 Asha Porter H.D. Woodson High School
Triple Jump Finals 49-7.5 Carlton Rowe Walt Whitman