TimingInc.com DirectAthletics MeetPro
Swain County Polar Bear #4
Swain County High School, Bryson City, NC - 1/18/2023
Boys High Jump
Finals
========================================================
Pl Name Team Mark
========================================================
1 Gray, Matthew Swain County 5-8
2 Porter, Nathan Smoky Mountain 5-8
3 Rogers, Adam Franklin 5-8
4 Bell, Aizen Cherokee 5-6
5 McCullough, Kelan Swain County 5-6
6 Rogers, David Franklin 5-4
Hester, Avery Smoky Mountain NH
Dingle, David Swain County NH
Graning, Caden Smoky Mountain NH
Boissoneault, Brayde Tuscola NH
Smith, Talon Franklin NH
Drake, Cal Franklin NH
Girls High Jump
Finals
========================================================
Pl Name Team Mark
========================================================
1 Shuler, Zoie Robbinsville 5-2
2 Feagin, Naomi Swain County 4-8
3 Owle, Olivia Franklin 4-8
4 Duchemin, Isabelle Franklin 4-8
5 Jordan, Briley Tuscola 4-8
6 Breeden, Maddie Franklin 4-8
7 Thomas, Alden Swain County 4-6
8 Early, Sierra Pisgah 4-6
9 Bradford, Justus Franklin 4-4
Wyatt, Lindley Swain County NH
Hall, Tia Robbinsville NH
Boys Pole Vault
Finals
========================================================
Pl Name Team Mark
========================================================
1 Gray, Matthew Swain County 16-0
2 Cassada, Blake Franklin 13-0
3 Jennings, Aaron Franklin 12-0
4 Rogers, Adam Franklin 11-0
5 Lail, Caden Robbinsville 10-6
6 Rogers, David Franklin 10-0
7 Ledford, Oisin Pisgah 9-0
8 Payne, Zander Franklin 7-6
Ellis, Rowan Swain County NH
Girls Pole Vault
Finals
========================================================
Pl Name Team Mark
========================================================
1 Rogers, Amelia Swain County 10-0
2 Ledford, Sasha Pisgah 10-0
3 Stringer, Boston Franklin 10-0
4 Brooms, Delany Robbinsville 8-6
5 Thomas, Alden Swain County 8-6
6 Wingate, Hannah Swain County 8-0
7 McKinley, Adrian Franklin 7-0
Bradford, Justus Franklin NH
Boys Long Jump
Finals
========================================================
Pl Name Team Mark
========================================================
1 Adams, Cooper Robbinsville 18-6
2 Gray, Matthew Swain County 18-5
3 Borchelt, Caleb Smoky Mountain 17-8.50
4 Porter, Nathan Smoky Mountain 16-11
5 King, Dalmon Cherokee 15-6
6 Monzon, Dylan Franklin 15-3
7 Hester, Avery Smoky Mountain 14-7.50
8 Dingle, David Swain County 13-11.5
9 Graning, Caden Smoky Mountain 13-5.50
10 Hooper, Logan Robbinsville 13-5.50
11 Morris, Logan Tuscola 13-1
12 Mantz, Brayden Smoky Mountain 13-0
Grooms, Cameron Murphy NM
Nernes, Chandler Murphy NM
Smith, Talon Franklin NM
Sutton, Ashton Pisgah NM
Williams, Tyler Franklin NM
Girls Long Jump
Finals
========================================================
Pl Name Team Mark
========================================================
1 Shuler, Zoie Robbinsville 17-10
2 Norman, Lydia Smoky Mountain 16-2
3 Ledford, Sasha Pisgah 15-2
4 Coker, Addison Franklin 14-11
5 Jackson, Taelyr Robbinsville 13-4
6 Smith, Kiersten Swain County 12-1
7 Gomez, Elise Tuscola 11-7
Ball, Abbie Tuscola NM
Roth, Anna Tuscola NM
Feagin, Naomi Swain County NM
Boys Triple Jump
Finals
========================================================
Pl Name Team Mark
========================================================
1 Gray, Matthew Swain County 39-5
2 Borchelt, Caleb Smoky Mountain 38-4.50
3 Jenkins, Austin Swain County 37-0.50
4 Lossiah, Anthony Cherokee 36-5.50
5 Sutton, Ashton Pisgah 36-5
6 Nernes, Chandler Murphy 35-7.50
7 Lopez, Felix Tuscola 35-1
8 Hester, Avery Smoky Mountain 31-7.50
9 Graning, Caden Smoky Mountain 31-0
10 Dingle, David Swain County 30-8
Vanhook, Luke Franklin NM
McCullough, Kelan Swain County NM
Girls Triple Jump
Finals
========================================================
Pl Name Team Mark
========================================================
1 Shuler, Zoie Robbinsville 38-10.5
2 Norman, Lydia Smoky Mountain 33-8.50
3 Morales, Alexa Franklin 31-1.50
Smith, Kiersten Swain County NM
Boys Shot Put
Finals
========================================================
Pl Name Team Mark
========================================================
1 Davis, Kenson Cherokee 48-8
2 Uffort, Nse Swain County 45-11.5
3 Brewer, Seth Franklin 42-3
4 Stewart, Aiden Franklin 41-3
5 Hall, Donovin Robbinsville 39-1.50
6 Wright, Preston Pisgah 37-5
7 Saunooke, Mathias Smoky Mountain 37-3.50
8 Rivera, Jeremy Smoky Mountain 36-8
9 James, Braylon Swain County 32-6
10 Kennedy, Owen Swain County 26-1.50
11 Buchanan, Tucker Smoky Mountain 25-10
12 Wilson, Corbin Smoky Mountain 23-4
13 Satterfield, Colton Robbinsville 17-9.50
Handley, Ty Franklin NM
Gibson, Jacob Franklin NM
Boud, Eli Smoky Mountain NM
Girls Shot Put
Finals
========================================================
Pl Name Team Mark
========================================================
1 Seagle, Charley Franklin 36-5
2 Morgan, Sam Pisgah 35-7
3 Woodard, Faith Swain County 31-5
4 Teesateskie, Carley Swain County 31-0.50
5 Hyatt, Mikaela Tuscola 28-9.50
6 Robertson, Sarah Pisgah 28-2
7 Owle, Nadia Franklin 26-11
8 Bradley, Malla Swain County 26-6.50
9 Sheppard, Mariella Smoky Mountain 25-5
10 Ball, Abbie Tuscola 24-11
11 Teesateskie, Haley Swain County 24-7
12 Orr, Eden Robbinsville 23-11
13 Hall, Tia Robbinsville 23-0
14 Stockdale, Augustine Franklin 22-11
15 Lossiah, Jaylen Cherokee 22-8
16 Bigwitch, Kai Smoky Mountain 21-6
17 Crowder, Georgia Tuscola 21-1
18 Cowan, Addison Smoky Mountain 19-9.50
19 Ottinger, Mariel Tuscola 19-8
20 Webb, Elizabeth Pisgah 19-1.50
21 Demarsico, Melina Smoky Mountain 16-7
Renegar, Gabriella Pisgah NM
Girls 4 x 400m Relay
Finals
========================================
Pl Team Sq Time
========================================
1 Pisgah A 4:26.07
2 Tuscola A 4:26.72
3 Swain County A 4:27.72
Boys 4 x 400m Relay
Finals
========================================
Pl Team Sq Time
========================================
1 Cherokee A 3:43.92
2 Swain County A 3:46.29
3 Smoky Mountain A 4:06.37
4 Tuscola A 4:06.76
Girls 55m Hurdles
Finals
===================================================================
Pl Name Team Time Ht. (Pl)
===================================================================
1 Duchemin, Isabelle Franklin 8.77 1 (1)
2 Spilliards, Caroline Smoky Mountain 9.18 1 (2)
3 Coker, Addison Franklin 9.57 1 (3)
4 Linton, Melani Swain County 10.39 1 (4)
5 Brooms, Delany Robbinsville 10.51 1 (5)
6 McElreath, Annika Pisgah 10.55 2 (1)
7 Rinker, Gracie Tuscola 10.91 2 (2)
8 Ross, Jessica Pisgah 10.92 2 (3)
9 Rollins, Cadence Pisgah 10.96 2 (4)
10 Hyatt, Kinsley Swain County 11.25 3 (1)
11 Cochran, Kaylan Swain County 11.64 3 (2)
12 Stover, Miley Tuscola 12.50 3 (3)
Boys 55m Hurdles
Finals
===================================================================
Pl Name Team Time Ht. (Pl)
===================================================================
1 Cochran, Elijah Franklin 8.04 1 (1)
2 McCullough, Kelan Swain County 8.38 1 (2)
3 Jenkins, Austin Swain County 8.57 1 (3)
4 Winter, Levi Cherokee 8.93 1 (4)
5 Webb, Jared Pisgah 9.97 2 (1)
6 Lopez, Felix Tuscola 10.53 2 (2)
7 Mantz, Brayden Smoky Mountain 11.86 2 (3)
Girls 55 Meters
Finals
===================================================================
Pl Name Team Time Ht. (Pl)
===================================================================
1 Shuler, Zoie Robbinsville 7.44 1 (1)
2 Smith, Hope Franklin 7.49 1 (2)
3 Covarrubias, Laura Franklin 7.52 1 (3)
4 Ortega, Michelle Franklin 7.79 2 (1)
5 Ponder, Avery Pisgah 7.82 1 (4)
6 Addy, Emeline Smoky Mountain 7.86 1 (5)
7 Morales, Alexa Franklin 7.95 2 (2)
8 Holden, Maddie Franklin 8.02 3 (1)
9 Rinker, Gracie Tuscola 8.10 2 (3)
10 Coker, Addison Franklin 8.13 3 (2)
11 Gomez, Elise Tuscola 8.16 3 (3)
12 Feagin, Naomi Swain County 8.21 3 (4)
13 Roth, Anna Tuscola 8.28 4 (1)
14 Ledford, Sasha Pisgah 8.29 2 (4)
15 Dorlan, Mattie Pisgah 8.31 3 (5)
16 Hicks, Marlee Swain County 8.39 2 (5)
17 Rollins, Cadence Pisgah 8.45 5 (1)
18 Cochran, Kaylan Swain County 8.45 4 (2)
19 McElreath, Ariel Pisgah 8.49 4 (3)
20 Hyatt, Kinsley Swain County 8.50 5 (2)
21 Stover, Miley Tuscola 8.60 6 (1)
22 Early, Sierra Pisgah 8.65 4 (4)
23 Cowan, Addison Smoky Mountain 8.66 5 (3)
24 Ross, Jessica Pisgah 8.67 5 (4)
25 McElreath, Annika Pisgah 8.70 6 (2)
26 Jackson, Taelyr Robbinsville 8.75 6 (3)
27 Riker, Hannah Tuscola 8.83 7 (1)
28 Wright, Madiyln Tuscola 9.22 7 (2)
29 Toineeta, Sara Cherokee 9.32 7 (3)
Boys 55 Meters
Finals
===================================================================
Pl Name Team Time Ht. (Pl)
===================================================================
1 Cochran, Elijah Franklin 6.68 1 (1)
2 Byrd, Evan Pisgah 6.73 1 (2)
3 Roots, Isaiah Franklin 6.84 1 (3)
4 Grooms, Cameron Murphy 7.11 1 (4)
5 Adams, Cooper Robbinsville 7.19 3 (1)
6 Mesa, Jason Franklin 7.20 1 (5)
7 Nernes, Chandler Murphy 7.24 6 (1)
8 King, Dalmon Cherokee 7.26 2 (1)
9 Pittard, Jackson Swain County 7.52 2 (2)
10 Monzon, Dylan Franklin 7.52 4 (1)
11 Jenkins, Austin Swain County 7.55 3 (2)
12 Morris, Logan Tuscola 7.63 4 (2)
13 Pierce, Nick Smoky Mountain 7.67 4 (3)
14 Bird, Eli Cherokee 7.68 3 (3)
15 Dixon, Casey Smoky Mountain 7.81 4 (4)
16 Ledford, Isiah Cherokee 8.39 6 (2)
17 Ramirez, Eliu Smoky Mountain 8.41 5 (1)
18 Barcenilla, Jamie Pisgah 8.68 5 (2)
Girls 55 Meters Wheelchair
Finals
==========================================================
Pl Name Team Time
==========================================================
1 Oliver, Jordan Murphy 24.40
Girls 4 x 200m Relay
Finals
========================================
Pl Team Sq Time
========================================
1 Franklin A 1:46.79
2 Franklin B 1:55.75
3 Tuscola A 1:56.41
4 Pisgah A 1:58.03
5 Swain County A 2:01.26
Boys 4 x 200m Relay
Finals
========================================
Pl Team Sq Time
========================================
1 Franklin A 1:39.93
2 Smoky Mountain A 1:43.01
3 Tuscola A 1:43.86
4 Robbinsville A 1:44.60
Cherokee A DQ
Girls 1600 Meters
Finals
==========================================================
Pl Name Team Time
==========================================================
1 Blankenship, Arizona Swain County 5:27.86
2 Rinker, Eva Tuscola 5:40.68
3 Buenting, Lily Smoky Mountain 6:01.89
4 Snyder Lowe, Luci Tuscola 6:01.95
5 Pope, Abigail Franklin 6:13.33
6 Henson, Caroline Pisgah 6:13.83
7 Mendoza Lopez, Amy Franklin 6:14.40
8 Monteith, Gracie Swain County 6:53.31
9 Hovis, Claire Franklin 7:01.78
10 Phillips, Annalisse Tuscola 7:03.89
11 Stork, Clara Franklin 7:07.09
12 Lara Arredondo, Gaby Pisgah 7:20.27
Boys 1600 Meters
Finals
==========================================================
Pl Name Team Time
==========================================================
1 Bark, Jaylan Cherokee 4:46.51
2 Brown, Connor Swain County 5:00.12
3 Sayblack, Daniel Pisgah 5:06.41
4 Baird, Carl Swain County 5:08.04
5 Hooper, Dane Franklin 5:08.77
6 Tyler, Cooper Franklin 5:09.57
7 Clancy, Noah Tuscola 5:10.19
8 Cable, William Robbinsville 5:10.95
9 Brown, Nathan Swain County 5:15.46
10 Mathis, Zeb Smoky Mountain 5:18.35
11 Wolf, Corey Swain County 5:27.02
12 Swayney, Oztin Cherokee 5:27.93
13 Velasquez, Devin Pisgah 5:31.29
14 Burgess, Gus Smoky Mountain 5:37.66
15 Lombard, Jordan Tuscola 5:51.83
16 Beck, Rosa Smoky Mountain 6:20.77
17 Poston, Drew Smoky Mountain 6:38.59
Hogner, Tyce Cherokee DNF
Girls 500 Meters
Finals
===================================================================
Pl Name Team Time Ht. (Pl)
===================================================================
1 Lewis, Annie Swain County 1:24.57 1 (1)
2 Burgos, Letsi Cherokee 1:25.11 1 (2)
3 Ortega, Michelle Franklin 1:27.98 1 (3)
4 Downs, Hannah Tuscola 1:28.40 2 (1)
5 Cassada, Rylee Franklin 1:29.02 1 (4)
6 Arnold, Olivia Tuscola 1:30.17 1 (5)
7 Holden, Maddie Franklin 1:30.24 1 (6)
8 Hackshaw, Sienna Swain County 1:30.55 2 (2)
9 Cotton, Corinne Murphy 1:30.58 2 (3)
10 Ball, Skylar Tuscola 1:32.41 1 (7)
11 Riker, Hannah Tuscola 1:35.05 2 (4)
12 Harvey, Marden Swain County 1:35.31 2 (5)
13 Monteith, Audrey Swain County 1:40.76 2 (6)
14 Wright, Madiyln Tuscola 1:46.21 2 (7)
Boys 500 Meters
Finals
==========================================================
Pl Name Team Time
==========================================================
1 Byrd, Evan Pisgah 1:08.29
2 Jones, Kane Swain County 1:11.34
3 Post, Matheson Franklin 1:13.38
4 Bell, Aizen Cherokee 1:13.84
5 Griffin, Kaiden Tuscola 1:15.41
6 Phillips, Jonas Franklin 1:17.13
7 Payne, Zander Franklin 1:19.36
8 Pittard, Jackson Swain County 1:19.46
9 Lombard, Jordan Tuscola 1:21.97
10 Helms, Bruce Robbinsville 1:24.04
11 Duggins, Jack Smoky Mountain 1:24.86
Girls 1000 Meters
Finals
==========================================================
Pl Name Team Time
==========================================================
1 Rinker, Eva Tuscola 3:19.70
2 Holbrooks, Mindi Franklin 3:23.52
3 Monteith, Gracie Swain County 3:23.57
4 Ludwig, Hannah Franklin 3:24.73
5 Lomelli, Angelina Swain County 3:30.57
6 Snyder Lowe, Luci Tuscola 3:42.37
7 Henson, Caroline Pisgah 3:43.11
8 Foster, Lilah Swain County 3:52.33
9 Crowder, Georgia Tuscola 3:55.56
10 Swayney, Selu Cherokee 4:08.13
11 Cooper, Adi Cherokee 4:17.62
12 Lara Arredondo, Gaby Pisgah 4:21.06
13 Buenting, Anna Smoky Mountain 4:40.53
Boys 1000 Meters
Finals
==========================================================
Pl Name Team Time
==========================================================
1 Russo, Logan Franklin 2:40.59
2 Phillips, Caleb Smoky Mountain 2:45.98
3 Patel, Abhi Swain County 2:52.86
4 Lossiah, Anthony Cherokee 2:53.80
5 Ashe, Aaron Franklin 2:54.47
6 Cable, William Robbinsville 2:57.60
7 Clontz, Sam Tuscola 3:12.47
8 Velasquez, Devin Pisgah 3:15.77
9 Thompson, Ayden Cherokee 3:18.20
10 Stewart, Zeb Robbinsville 3:20.37
11 Avella, Albert Robbinsville 3:24.23
12 Bird, Eli Cherokee 3:26.71
Girls 300 Meters
Finals
===================================================================
Pl Name Team Time Ht. (Pl)
===================================================================
1 Smith, Hope Franklin 41.91 1 (1)
2 Covarrubias, Laura Franklin 42.11 1 (2)
3 Burgos, Letsi Cherokee 44.87 2 (1)
4 Duchemin, Isabelle Franklin 45.06 1 (3)
5 Dorlan, Mattie Pisgah 46.18 2 (2)
6 Gomez, Elise Tuscola 46.57 3 (1)
7 Lewis, Annie Swain County 46.67 2 (3)
8 Jordan, Briley Tuscola 46.79 2 (4)
9 Ponder, Avery Pisgah 47.13 1 (4)
10 Addy, Emeline Smoky Mountain 47.79 5 (1)
11 Linton, Melani Swain County 47.81 3 (2)
12 Rinker, Gracie Tuscola 48.12 7 (1)
13 Early, Sierra Pisgah 48.31 2 (5)
14 Spilliards, Caroline Smoky Mountain 48.85 8 (1)
15 McElreath, Ariel Pisgah 48.95 3 (3)
16 Morales, Alexa Franklin 49.54 3 (4)
17 Hyatt, Kinsley Swain County 49.62 4 (1)
18 Cochran, Kaylan Swain County 50.49 4 (2)
19 Cotton, Corinne Murphy 51.11 8 (2)
20 Cowan, Addison Smoky Mountain 52.28 4 (3)
21 Owle, Olivia Franklin 52.54 5 (2)
22 Stover, Miley Tuscola 52.97 6 (1)
23 McElreath, Annika Pisgah 53.06 5 (3)
24 Wright, Madiyln Tuscola 54.12 6 (2)
25 Rollins, Cadence Pisgah 54.54 5 (4)
26 McKinley, Adrian Franklin 54.95 6 (3)
27 Trantham, Alyssa Murphy 56.90 8 (3)
28 Ross, Jessica Pisgah 57.62 5 (5)
29 Riker, Hannah Tuscola 59.00 6 (4)
30 Toineeta, Sara Cherokee 59.61 7 (2)
Boys 300 Meters
Finals
===================================================================
Pl Name Team Time Ht. (Pl)
===================================================================
1 Roots, Isaiah Franklin 36.03 1 (1)
2 Byrd, Evan Pisgah 36.16 1 (2)
3 Cochran, Elijah Franklin 36.34 1 (3)
4 Grooms, Cameron Murphy 38.42 1 (4)
5 Mesa, Jason Franklin 39.23 2 (1)
6 Adams, Cooper Robbinsville 39.77 2 (2)
7 Bell, Aizen Cherokee 40.23 6 (1)
8 Jennings, Aaron Franklin 40.47 3 (1)
9 Winter, Levi Cherokee 40.63 4 (1)
10 Post, Matheson Franklin 40.69 3 (2)
11 Cassada, Blake Franklin 40.82 3 (3)
12 Rogers, Adam Franklin 41.17 3 (4)
13 Monzon, Dylan Franklin 41.78 5 (1)
14 Rogers, David Franklin 41.85 3 (5)
15 Nernes, Chandler Murphy 42.65 6 (2)
16 Morris, Logan Tuscola 43.26 5 (2)
17 Mesa, Justin Franklin 43.31 2 (3)
18 Jenkins, Austin Swain County 43.50 4 (2)
19 Ledford, Oisin Pisgah 43.59 5 (3)
20 Phillips, Jonas Franklin 43.71 4 (3)
21 Payne, Zander Franklin 45.39 4 (4)
22 Ledford, Isiah Cherokee 47.16 6 (3)
23 Ramirez, Eliu Smoky Mountain 49.29 6 (4)
24 Cruz, Elias Smoky Mountain 51.06 6 (5)
Girls 3200 Meters
Finals
==========================================================
Pl Name Team Time
==========================================================
1 Blankenship, Arizona Swain County 11:42.82
2 Snyder Lowe, Luci Tuscola 13:27.34
3 Holbrooks, Mindi Franklin 13:29.08
4 Arnold, Olivia Tuscola 13:44.72
5 Ludwig, Hannah Franklin 14:21.67
6 Pope, Abigail Franklin 14:25.50
7 Mendoza Lopez, Amy Franklin 14:58.26
8 Crowder, Georgia Tuscola 15:02.93
9 Stork, Clara Franklin 15:35.20
10 Phillips, Annalisse Tuscola 15:45.62
11 Hovis, Claire Franklin 15:56.70
Boys 3200 Meters
Finals
==========================================================
Pl Name Team Time
==========================================================
1 Stork, Barrett Franklin 10:13.51
2 Sayblack, Daniel Pisgah 10:59.09
3 Clancy, Noah Tuscola 11:18.78
4 Bark, Jaylan Cherokee 11:36.82
5 Mathis, Zeb Smoky Mountain 11:50.17
6 Tyler, Cooper Franklin 12:05.00
7 Hooper, Dane Franklin 12:06.55
8 Clontz, Sam Tuscola 12:24.93
9 Ashe, Aaron Franklin 12:30.09
10 Swayney, Oztin Cherokee 12:51.73
Russo, Logan Franklin DNF
Beck, Rosa Smoky Mountain DNF
Girls 4 x 800m Relay
Finals
========================================
Pl Team Sq Time
========================================
1 Swain County B 12:30.29
2 Tuscola A 12:48.85
Boys 4 x 800m Relay
Finals
========================================
Pl Team Sq Time
========================================
1 Cherokee A 10:25.61
2 Tuscola A 10:33.18