Complete Results

Licensed to Big Kahuna Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/13/2019 08:05 PM
            2019 NCHSAA 1A West Regional Championships - 5/13/2019             
                                 Track & Field                                 
                            Lenoir Rhyne University                            
                                    Results                                    
 
Event 101  Girls Shot Put NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Kelia Oliver              12 Murphy                33-07.50   2  10   
  2 Natalie Stuckey           10 Swain County          32-05.50   2   8   
  3 Sarah Pullium             10 Murphy                31-06.50   2   6   
  4 Leela Talavera            11 Lincoln Char          29-03.00   1   5   
  5 Candace Dockery           10 Murphy                28-09.50   2   4   
  6 Lindy Garrett             10 Andrews               28-06.00   2   3   
  7 Courtney Binder           12 Alleghany             28-00.50   2   2   
  8 Hope Long                 11 Swain County          27-11.00   2   1   
  9 Keren Hargro               9 Thomas Jeffe          26-09.50   1 
 10 Abbie Combs               11 Hayesville            26-08.00   1 
 11 Savannah Smith             9 Swain County          26-04.00   2 
 12 Lila Cantrell             11 Avery County          25-07.00   1 
 13 Madi Crisler              12 Hayesville            24-11.50   1 
 14 Savannah Locklear         10 Cherryville           24-06.00   1 
 
Event 102  Boys Shot Put NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Riley Blalock             12 Murphy                51-09.50   2  10   
  2 Sterling Santa Maria      11 Cherokee              48-07.00   2   8   
  3 Luke Sellers              12 Polk County           48-02.00   2   6   
  4 Joaquin Layno             12 Cherokee              44-04.50   2   5   
  5 Josh Feguson              10 Elkin                 44-02.00   1   4   
  6 Kiantai Degree            11 Bessemer Cit          44-01.50   2   3   
  7 Michael Robertson         11 Mitchell              43-03.00   2   2   
  8 Rashad Davis              10 Murphy                41-09.50   1   1   
  9 Matthew Altemueller       12 Elkin                 41-06.00   2 
 10 Bryson Seay               11 Polk County           39-10.00   1 
 11 Jake McTaggart             9 Hayesville            39-09.00   1 
 12 Noland Brown              12 Swain County          38-11.50   1 
 13 Nick Millsaps             11 Swain County          38-08.00   2 
 14 James Gardner             12 Mountain Isl          38-05.00   1 
 15 Ezekiel Joines            12 Alleghany             37-09.50   1 
 
Event 105  Girls Discus Throw NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sarah Pullium             10 Murphy               122-08.50   2  10   
  2 Kelia Oliver              12 Murphy               105-11.50   2   8   
  3 Madi Crisler              12 Hayesville           104-00.75   2   6   
  4 Karcee Dooley             10 Robbinsville             87-08   2   5   
  5 Candace Dockery           10 Murphy                84-02.75   2   4   
  6 Hope Long                 11 Swain County             78-05   1   3   
  7 Lindy Garrett             10 Andrews               78-00.50   2   2   
  8 Aubrianna Smithey         12 East Wilkes           77-05.50   2   1   
  9 Hannah Bailey             12 Hiwassee Dam          72-07.75   1 
 10 Abbie Combs               11 Hayesville            70-03.50   1 
 11 Shahannah Rattler         12 Andrews               65-11.50   1 
 12 Aia Johnson               11 Cherokee              59-09.25   1 
 13 Savannah Locklear         10 Cherryville           59-02.50   1 
 14 Lila Cantrell             11 Avery County          58-07.50   1 
 15 Allison Jones              9 Hayesville               52-04   1 
 -- Natalie Stuckey           10 Swain County              FOUL   2 
 
Event 106  Boys Discus Throw NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Isaiah Evans              12 Cherokee                152-10   2  10   
  2 Jake McTaggart             9 Hayesville              144-02   2   8   
  3 Joaquin Layno             12 Cherokee                132-06   2   6   
  4 Sam Christensen           10 Andrews                 129-10   2   5   
  5 Riley Blalock             12 Murphy                  123-08   2   4   
  6 Luke Sellers              12 Polk County             121-03   2   3   
  7 Michael Winchester        10 Swain County            120-02   1   2   
  8 Kade Hoilman              11 Mitchell                114-10   1   1   
  9 John Crain                12 Cherryville             111-10   1 
 10 Matthew Altemueller       12 Elkin                   107-02   1 
 11 Josh Feguson              10 Elkin                   100-02   1 
 12 Ezekiel Joines            12 Alleghany                98-04   1 
 13 Hayden Shumate            12 Polk County              82-09   1 
 
Event 109  Girls High Jump NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brianne Davis             12 Bessemer Cit          J4-10.00   10   
  2 Torin Rogers               9 Murphy                J4-08.00    7   
  2 Mackenzie Stalcup          9 Andrews               J4-08.00    7   
  4 Rebekah Partin            11 Rosman                J4-06.00    3.50
  5 Sherylyn Reynaldo         12 Rosman                J4-06.00    3.50
  5 Julie Smith                9 Swain County          J4-06.00    3.50
  5 Maia Teague               11 Polk County           J4-06.00    3.50
  8 Savanna Annis             12 Hayesville            J4-06.00    1   
  9 Maddie Drummonds          10 Highlands             J4-06.00  
 10 Hannah Broman              9 Alleghany             J4-06.00  
 11 Sara Hawkins              12 Avery County           4-04.00  
 11 Katy Cook                 10 Hayesville             4-04.00  
 11 Hallie Johnson             9 Hayesville             4-04.00  
 14 Lindsey Jenkins            9 Polk County            4-02.00  
 14 Ariea Foerst              10 Cherokee               4-02.00  
 16 Anna McFadden             10 Polk County            4-00.00  
 
Event 110  Boys High Jump NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brady Shook               10 Hayesville             6-00.00   10   
  2 Demetrius Washington      11 Mountain Isl           5-10.00    8   
  3 Hunter Laney               9 Murphy                J5-10.00    6   
  4 Erik Barnett              12 Robbinsville          J5-10.00    5   
  5 Gaige Lewis               10 Polk County           J5-10.00    3.50
  5 Ryelan Snowden            10 Hayesville            J5-10.00    3.50
  7 Blake Edwards             11 Alleghany             J5-10.00    2   
  8 Jamie Miller              12 Hayesville             5-08.00    1   
  9 Drew Hodge                10 Murphy                J5-08.00  
 10 Cedarian Grier            11 Bessemer Cit           5-04.00  
 10 Justice Dorsey            11 Murphy                 5-04.00  
 12 Mitchell Rea              11 Alleghany              5-02.00  
 12 Kyre Shamwell             10 Mountain Isl           5-02.00  
 
Event 111  Girls Pole Vault NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hallah Panther            11 Cherokee              10-00.00   10   
  2 Jenna Marr                10 Swain County           9-00.00    8   
  3 Tana Harris               11 Polk County            8-00.00    6   
  4 Madison Geddings          10 Polk County           J8-00.00    5   
  5 Kaitlin Anthony           11 Swain County           7-06.00    4   
  6 Cayden Waters             10 Avery County           7-00.00    3   
  7 Katie Winchester          11 Swain County           6-06.00    2   
  8 Catalina Guerra           10 Avery County          J6-06.00    0.50
  8 Salem Hudson              11 Avery County          J6-06.00    0.50
 10 McKenna Hill               9 Polk County            6-00.00  
 
Event 112  Boys Pole Vault NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jake Justice              12 Polk County           14-09.00   10   
  2 Jacob Waldroup            12 Swain County          12-00.00    8   
  3 Jesse Waldroup            12 Swain County         J12-00.00    6   
  4 Chandler Berry            10 Avery County          10-00.00    5   
  5 John Schuler               9 Swain County           9-06.00    3   
  5 Braxton Edwards            9 Polk County            9-06.00    3   
  5 Riley Lyles               12 Elkin                  9-06.00    3   
  8 Dakota Siwevmetewo        10 Cherokee               9-00.00    1   
 -- Henry Peterson            10 Avery County                NH  
 
Event 113  Girls Long Jump NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brianna Moore             12 Murphy                17-01.75   2  10   
  2 Zahra Bichara             10 Mountain Isl          16-09.50   2   8   
  3 Marissa Twitty            10 Polk County           15-08.75   2   6   
  4 Dallas Garrett             9 Robbinsville          15-07.50   2   5   
  5 Christin Foerst           12 Murphy                15-05.50   1   4   
  6 Mariah Overholt           12 Polk County           15-05.00   2   3   
  7 Kyndall Cochran           12 Swain County          15-03.00   1   2   
  8 Anna McFadden             10 Polk County           15-02.00   1   1   
  9 Brianne Davis             12 Bessemer Cit          14-06.25   2 
 10 Trinity Garrett           11 Murphy                14-05.75   1 
 11 Caylin Lunsford            9 Robbinsville          14-03.50   1 
 12 Zaakirah Williams         11 Highland Tec          14-00.50   2 
 13 Paige Lindley             12 Andrews               13-11.75   1 
 14 Maggi Galloway            10 Rosman                13-10.50   2 
 15 Kynnly McClure            10 Hayesville            13-06.50   1 
 
Event 114  Boys Long Jump NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jake Justice              12 Polk County           22-07.00   2  10   
  2 Kobe Creamer              11 Mountain Isl          20-09.00   2   8   
  3 Reid Beal                 12 Murphy                20-08.50   1   6   
  4 Tucker Holloway           10 Andrews               20-06.50   2   5   
  5 Gabe Stephens             10 Mountain Isl          20-05.00   2   4   
  6 Micah Anderson            10 Hiwassee Dam          20-04.50   1   3   
  7 Erik Barnett              12 Robbinsville          19-08.50   2   2   
  8 Zack Sheppard             12 Andrews              J19-08.50   1   1   
  9 Elijah Burris             11 Mountain Isl          19-07.00   2 
 10 Kolby Stiles               9 Hiwassee Dam          18-02.50   1 
 11 Micah Nelson              12 Murphy                17-07.00   1 
 
Event 117  Girls Triple Jump NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lauren Pledger            10 Mountain Isl          34-03.75   2  10   
  2 Trinity Garrett           11 Murphy                32-05.75   2   8   
  3 Christin Foerst           12 Murphy                31-07.75   2   6   
  4 Mackenzie Stalcup          9 Andrews               31-04.25   2   5   
  5 Kiara Anderson            10 Hiwassee Dam          31-04.00   1   4   
  6 Anna McFadden             10 Polk County           31-02.50   1   3   
  7 Maddie Drummonds          10 Highlands             31-01.50   2   2   
  8 Paige Lindley             12 Andrews               30-06.00   2   1   
  9 Aleisha Roberts           10 Murphy                30-04.00   2 
 10 Dallas Garrett             9 Robbinsville          29-07.00   2 
 11 Bailey Schmitt            11 Highlands             29-02.50   1 
 12 Morgan Neugent            11 Alleghany             28-10.75   1 
 13 Caylin Lunsford            9 Robbinsville          28-05.00   1 
 14 Macy Davis                11 Alleghany             27-08.00   1 
 15 Serina Penland             9 Hayesville            25-08.50   1 
 
Event 118  Boys Triple Jump NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kobe Creamer              11 Mountain Isl          43-05.50   2  10   
  2 Kabe Ellis                10 Andrews               42-05.00   2   8   
  3 Erik Barnett              12 Robbinsville          41-11.50   2   6   
  4 Todd Pledger              10 Mountain Isl          41-03.00   2   5   
  5 Jake Justice              12 Polk County           41-01.00   2   4   
  6 Micah Anderson            10 Hiwassee Dam          40-09.50   2   3   
  7 Andrew Laughlin           12 Mountain Isl          39-08.50   1   2   
  8 Mitchell Rea              11 Alleghany             38-02.00   1   1   
  9 Brady Shook               10 Hayesville            37-06.50   2 
 10 Thomas Collins            11 Rosman                37-05.00   1 
 11 Grant Wooten              11 Polk County           37-04.50   2 
 
Event 119  Girls 4x800 Meter Relay NCHSAA 1A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Polk County  'A'                                   10:26.30   10   
     1) Mariah Overholt 12              2) Tori Thompson 9                
     3) Izzy Jackson 12                 4) Olivia Overholt 9              
  2 Lincoln Charter  'A'                               10:39.92    8   
     1) Emma Lasarsky 11                2) Rebecca Wilz 9                 
     3) Megan Minaudo 12                4) Alyssa Wright 11               
  3 Thomas Jefferson Classical Aca  'A'                10:51.60    6   
     1) Emma Deviney 9                  2) Lauren Bennett 12              
     3) Claudia Dearment 9              4) Kilia Hasty 10                 
  4 Murphy  'A'                                        10:57.19    5   
     1) Dakota Hogeback 10              2) Grace Hill 11                  
     3) Madison Worley 11               4) Georjah Allen 10               
  5 Swain County  'A'                                  10:58.86    4   
     1) Rebecca Duncan 11               2) Emily Ulaner 9                 
     3) Faith Parker 10                 4) Lily Richards 12               
  6 Tri-County Early College  'A'                      10:59.46    3   
     1) Lucy Crayton 11                 2) Dalia Escobar 11               
     3) Erin Manuel 11                  4) Sydney Bolyard 11              
  7 Mountain Island Charter School  'A'                11:13.63    2   
     1) Brooke Harris 10                2) Ella Barwick 9                 
     3) Sandy Solarchik 9               4) Hannah Butlak 9                
  8 Robbinsville  'A'                                  11:22.48    1   
     1) Ava Barlow 10                   2) Haize Moore 9                  
     3) Keylie Jordan 9                 4) Lizzie Barnett 10              
  9 Alleghany  'A'                                     12:25.53  
     1) Bethany Weaver 9                2) Malena Lafferty 12             
     3) Katelyn Davis 12                4) Hazel Pasley 9                 
 
Event 120  Boys 4x800 Meter Relay NCHSAA 1A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Lincoln Charter  'A'                                8:29.53   10   
     1) Drew Zink 11                    2) Curtis Herms 12                
     3) Jonas Guffey 11                 4) Jordan Hudson 11               
  2 Murphy  'A'                                         8:42.02    8   
     1) Alex Haines 12                  2) Caleb Jones 10                 
     3) Chase Pierce 10                 4) Andrew Bryson 11               
  3 Polk County  'A'                                    8:44.07    6   
     1) Caleb Potter 12                 2) Matias Akers 10                
     3) Braxton Edwards 9               4) Jack Derkach 12                
  4 Mountain Island Charter School  'A'                 8:47.20    5   
     1) Jaden Fisher 11                 2) Jaishaun Boyd 11               
     3) Sebastian Perna 11              4) Jacob Laughlin 10              
  5 Thomas Jefferson Classical Aca  'A'                 8:48.37    4   
     1) Carson Gilliam 9                2) Levi Zimmer 12                 
     3) Nomi Mcmullins 12               4) Jackson Pitcher 12             
  6 Cherokee  'A'                                       8:52.91    3   
     1) Rocky Peebles 10                2) Josiah Lossiah 12              
     3) Nathaniel Crowe 12              4) Darius Lambert 12              
  7 Swain County  'A'                                   8:59.92    2   
     1) Bradley Vestal 12               2) Brendan Ulaner 12              
     3) Dhruv Senghani 10               4) Ryan Jenkins 12                
  8 Tri-County Early College  'A'                       9:42.92    1   
     1) Byron Velasquez 10              2) Dylan DiCicco 11               
     3) Will Crayton 9                  4) Sage Sorensen 11               
  9 Robbinsville  'A'                                   9:56.15  
     1) Ethan Barnett 12                2) Matt Lovin 12                  
     3) Sully Shanahan 9                4) James Stewert 12               
 10 Elkin  'A'                                         10:04.42  
     1) Carlos Espircca                 2) Brandon Vargas                 
     3) Ethan Vanhorn 9                 4) RaeJay Hincher 9               
 11 Avery County  'A'                                  10:08.82  
     1) Ethan Shell 9                   2) Braxton Buchanan 10            
     3) Jesus Castaneda 12              4) Parker Gautier 10              
 
Event 121  Girls 100 Meter Hurdles NCHSAA 1A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ja'Ciya Guthrie           12 Bessemer Cit             15.69q  2 
  2 Jessie Lohman             10 Swain County             17.20q  1 
  3 Alexis Ramos              11 Hiwassee Dam             17.70q  1 
  4 Kaylin Ellis               9 Andrews                  17.79q  2 
  5 Georjah Allen             10 Murphy                   17.91q  2 
  6 Elizabeth Brusini         10 Hayesville               18.59q  1 
  7 Sydney Payne               9 Hiwassee Dam             19.04q  2 
  8 Emmaline McDowell         10 Polk County              19.58q  2 
  9 Amya Cunningham            9 Polk County              19.68   1 
 10 Abby Waters               10 Thomas Jeffe             20.22   1 
 11 Brittany Davis            12 Hiwassee Dam             21.10   2 
 12 Maia Teague               11 Polk County              21.22   2 
 13 Morgan Neugent            11 Alleghany                21.40   1 
 14 Julie Smith                9 Swain County             21.43   1 
 15 Cristina Sanchez          10 Alleghany                21.44   2 
 -- Monica Riordan            10 Swain County                FS   1 
 
Event 121  Girls 100 Meter Hurdles NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ja'Ciya Guthrie           12 Bessemer Cit             15.55   10   
  2 Jessie Lohman             10 Swain County             17.22    8   
  3 Alexis Ramos              11 Hiwassee Dam             17.77    6   
  4 Kaylin Ellis               9 Andrews                  17.90    5   
  5 Elizabeth Brusini         10 Hayesville               18.31    4   
  6 Sydney Payne               9 Hiwassee Dam             18.80    3   
  7 Emmaline McDowell         10 Polk County              18.95    2   
  8 Georjah Allen             10 Murphy                   19.05    1   
 
Event 122  Boys 110 Meter Hurdles NCHSAA 1A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Trey Bowman               12 Swain County             16.17q  1 
  2 Reid Beal                 12 Murphy                   16.80q  2 
  3 Jesus Sauza               11 Swain County             18.25q  1 
  4 Andrew Laughlin           12 Mountain Isl             18.34q  2 
  5 Hughston Turner           12 Hayesville               18.38q  2 
  6 Urael Mussie              11 Highland Tec             18.82q  2 
  7 Cedarian Grier            11 Bessemer Cit             19.28q  1 
  8 Davis Duren                9 Lincoln Char             19.31q  1 
  9 Chan Barber                9 Polk County              19.78   1 
 10 Keegan Alford             12 Alleghany                19.89   1 
 11 Davonte Murray            11 Murphy                   20.03   2 
 12 Kyre Shamwell             10 Mountain Isl             20.06   2 
 13 Jairus McCullough         10 Murphy                   20.58   2 
 
Event 122  Boys 110 Meter Hurdles NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Trey Bowman               12 Swain County             15.98   10   
  2 Andrew Laughlin           12 Mountain Isl             17.48    8   
  3 Reid Beal                 12 Murphy                   17.91    6   
  4 Jesus Sauza               11 Swain County             18.40    5   
  5 Urael Mussie              11 Highland Tec             18.47    4   
  6 Hughston Turner           12 Hayesville               18.92    3   
  7 Davis Duren                9 Lincoln Char             19.49    2   
  8 Cedarian Grier            11 Bessemer Cit             19.65    1   
 
Event 123  Girls 100 Meter Dash NCHSAA 1A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ja'Ciya Guthrie           12 Bessemer Cit             12.59q  2 
  2 Machera Clark             10 Highland Tec             12.93q  1 
  3 Zahra Bichara             10 Mountain Isl             13.02q  1 
  4 Ashlyn Weaver             10 Hiwassee Dam             13.13q  2 
  5 Zaakirah Williams         11 Highland Tec             13.23q  2 
  6 Kynnly McClure            10 Hayesville               13.64q  1 
  7 Kiazyia Degree            11 Bessemer Cit             13.66q  2 
  8 Faith Ann Revis            9 Murphy                   14.05q  1 
  9 Jill Pittman              10 Mitchell                 14.07   2 
 10 Chloe Roe                 10 Hiwassee Dam             14.12   2 
 11 Alexis Ramos              11 Hiwassee Dam             14.13   2 
 12 Caylin Lunsford            9 Robbinsville             14.18   1 
 13 Dalericka King            11 Cherokee                 14.29   1 
 14 Jadyn Perez                9 Swain County             14.67   1 
 15 Lillian Brown             10 East Wilkes              14.78   1 
 
Event 123  Girls 100 Meter Dash NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ja'Ciya Guthrie           12 Bessemer Cit             12.75   10   
  2 Machera Clark             10 Highland Tec             13.15    8   
  3 Ashlyn Weaver             10 Hiwassee Dam             13.25    6   
  4 Zaakirah Williams         11 Highland Tec             13.38    5   
  5 Kiazyia Degree            11 Bessemer Cit             13.59    4   
  6 Faith Ann Revis            9 Murphy                   13.94    3   
  7 Kynnly McClure            10 Hayesville               14.03    2   
 -- Zahra Bichara             10 Mountain Isl                FS  
 
Event 124  Boys 100 Meter Dash NCHSAA 1A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Antico Dalton             10 Mountain Isl             11.68q  1 
  2 Mitchell Yoder            12 Polk County              11.78q  2 
  2 Garrett Vernon            11 East Wilkes              11.78q  1 
  4 Blake Smith               12 Cherokee                 11.82q  2 
  5 Payton Krieger            12 Hayesville               12.04q  2 
  6 Darrian Bonilla           10 Lincoln Char             12.07q  2 
  7 Gage McSwain              10 Polk County              12.09q  1 
  8 Gage Gillespie            10 Andrews                  12.15q  2 
  9 Durrell Johnson           11 Mountain Isl             12.25   1 
 10 Rylee Anderson            11 Robbinsville             12.39   1 
 11 Jared Dills               12 Hiwassee Dam             12.42   1 
 12 Luke Ritz                 10 Murphy                   12.51   2 
 13 Chandler Wood              9 Murphy                   12.57   2 
 -- Gaige Southards           12 Swain County               DNF   1 
 
Event 124  Boys 100 Meter Dash NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Antico Dalton             10 Mountain Isl             11.49   10   
  2 Mitchell Yoder            12 Polk County              11.57    8   
  3 Garrett Vernon            11 East Wilkes              11.67    6   
  4 Blake Smith               12 Cherokee                 11.87    5   
  5 Darrian Bonilla           10 Lincoln Char             11.89    4   
  6 Gage McSwain              10 Polk County              11.91    3   
  7 Gage Gillespie            10 Andrews                  11.98    2   
  8 Payton Krieger            12 Hayesville               12.02    1   
 
Event 131  Girls 4x200 Meter Relay NCHSAA 1A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bessemer City  'A'                                  1:48.11   2  10   
     1) Ty'Anna Fox 9                   2) Kiazyia Degree 11              
     3) Brianne Davis 12                4) Ja'Ciya Guthrie 12             
  2 Murphy  'A'                                         1:49.26   2   8   
     1) Calista Adams 9                 2) Leah Moses 10                  
     3) Brianna Moore 12                4) Grace Nelson 10                
  3 Mountain Island Charter School  'A'                 1:51.95   2   6   
     1) Taylor Pearson 11               2) Ella Caldwell 9                
     3) Ella Barwick 9                  4) Lauren Pledger 10              
  4 Swain County  'A'                                   1:51.99   2   5   
     1) Kyndall Cochran 12              2) Alyssa Schofield 12            
     3) Jessie Lohman 10                4) Monica Riordan 10              
  5 Robbinsville  'A'                                   1:52.65   2   4   
     1) Dallas Garrett 9                2) Cambrie Lovin 11               
     3) Liz Ayers 11                    4) Aynsley Fink 9                 
  6 Alleghany  'A'                                      1:58.22   2   3   
     1) Hannah Broman 9                 2) Bethany Weaver 9               
     3) Ashlin Williams 10              4) Leah Delp 12                   
  7 Lincoln Charter  'A'                                1:59.96   1   2   
     1) Jillian Aganad 10               2) Lia Zink 9                     
     3) Alyssa Wright 11                4) Hannah Rogers 10               
  8 Andrews  'A'                                        2:01.20   1   1   
     1) Paige Lindley 12                2) Desiree Hawkins 11             
     3) Mackenzie Stalcup 9             4) Brooke Phillips 9              
  9 Avery County  'A'                                   2:01.36   1 
     1) Alexis Stines                   2) Regan Hughes 10                
     3) Heaven Nelson 12                4) Hannah Crasroy                 
 10 Polk County  'A'                                    2:07.00   1 
     1) Tori Thompson 9                 2) Key Abrams                     
     3) Maia Teague 11                  4) Emma Brunell 10                
 11 Hiwassee Dam  'A'                                   2:11.78   2 
     1) Sydney Payne 9                  2) Rebecca Beavers 11             
     3) Brittany Davis 12               4) Rylie Payne 9                  
 -- Hayesville  'A'                                         DNF   2 
     1) Kynnly McClure 10               2) Elizabeth Brusini 10           
     3) Bree Mercer 9                   4) Bella Mercer                   
 
Event 132  Boys 4x200 Meter Relay NCHSAA 1A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mountain Island Charter School  'A'                 1:31.76   2  10   
     1) Anthony Phillips 11             2) Omari Philyaw 9                
     3) Caleb Patton 9                  4) Gabe Stephens 10               
  2 Andrews  'A'                                        1:33.39   2   8   
     1) Zack Sheppard 12                2) Kabe Ellis 10                  
     3) Gage Gillespie 10               4) Angelo Scionti 10              
  3 Lincoln Charter  'A'                                1:35.21   2   6   
     1) Jordan Hudson 11                2) Cole Aganad 12                 
     3) Lucas Melby 12                  4) Darrian Bonilla 10             
  4 Mitchell  'A'                                       1:37.00   2   5   
     1) Ethan LaPlante 12               2) Landon Miller                  
     3) Tyler McKinney 11               4) Harrison Horney 10             
  5 Murphy  'A'                                         1:37.32   2   4   
     1) Payton McCracken 9              2) Justice Dorsey 11              
     3) Luke Ritz 10                    4) Drew Hodge 10                  
  6 Avery County  'A'                                   1:37.33   2   3   
     1) Mason Thomas 9                  2) David McCollum 10              
     3) Ty Smith 11                     4) Troy Hoilman 10                
  7 Polk County  'A'                                    1:37.87   2   2   
     1) Demoi Millett 12                2) Qualon Sutton 11               
     3) Jack Tinkler 12                 4) Jonah Wyatt 12                 
  8 Highland Tech  'A'                                  1:39.34   1   1   
     1) Jeremiah Wallace 12             2) Pin Nie 11                     
     3) Zackeyus Love 11                4) Eugene Reynolds 11             
  9 Bessemer City  'A'                                  1:41.20   1 
     1) Malachi Carson                  2) Chris Moses                    
     3) Lafayette Montgomery 9          4) Cedarian Grier 11              
 10 Robbinsville  'A'                                   1:41.24   1 
     1) Rylee Anderson 11               2) Sage Buckel 12                 
     3) Julius Cross 9                  4) Dason Gross 9                  
 11 Swain County  'A'                                   1:44.01   1 
     1) Carson Taylor 9                 2) Elijah Bryant 9                
     3) Daniel Ammons 12                4) Jesus Sauza 11                 
 12 Alleghany  'A'                                      1:45.26   1 
     1) John Cox                        2) Spencer Bryan 10               
     3) Keegan Alford 12                4) Dustin Rector 11               
 13 Elkin  'A'                                          1:50.16   1 
     1) Ethan Vanhorn 9                 2) Ashton Clendenen 10            
     3) Carlos Espircca                 4) Brandon Vargas                 
 14 Hayesville  'A'                                     1:59.76   2 
     1) Tyler Anderson                  2) Blake McClure 10               
     3) Hughston Turner 12              4) Paul White                     
 
Event 133  Girls 1600 Meter Run NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hazel Pasley               9 Alleghany              5:35.70   10   
  2 Brooklyn Pierce           11 Highland Tec           5:39.48    8   
  3 Olivia Overholt            9 Polk County            5:39.70    6   
  4 Sydney Bolyard            11 Tri-County E           5:50.03    5   
  5 Caroline Burch             9 Hayesville             6:13.30    4   
  6 Josie Naumowich            9 Avery County           6:14.07    3   
  7 Rosa Reyes                10 Cherokee               6:14.35    2   
  8 Hannah Butlak              9 Mountain Isl           6:17.01    1   
  9 Rebecca Duncan            11 Swain County           6:24.03  
 10 Emma Deviney               9 Thomas Jeffe           6:24.69  
 11 Katelyn Davis             12 Alleghany              6:35.74  
 12 Brooke Harris             10 Mountain Isl           6:40.55  
 13 Makayla Kaiser            10 Hayesville             7:01.24  
 -- Emily Ulaner               9 Swain County               DNF  
 -- Phynley Meyers            10 Swain County               DNF  
 
Event 134  Boys 1600 Meter Run NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alex Haines               12 Murphy                 4:43.19   10   
  2 Caleb Potter              12 Polk County            4:44.15    8   
  3 Jackson Burch             10 Hayesville             4:44.22    6   
  4 Cutter Law                10 Lincoln Char           4:44.66    5   
  5 Jonas Guffey              11 Lincoln Char           4:46.31    4   
  6 Justin Race               12 Hayesville             4:48.80    3   
  7 Darius Lambert            12 Cherokee               4:49.76    2   
  8 Preston Dowell            11 East Wilkes            4:56.11    1   
  9 Charles Walker            12 Elkin                  4:58.70  
 10 Andrew Bryson             11 Murphy                 5:02.97  
 11 Sage Sorensen             11 Tri-County E           5:03.54  
 12 Chase Pierce              10 Murphy                 5:07.00  
 13 Mario Stanisa             12 Mountain Isl           5:09.98  
 14 Curtis Herms              12 Lincoln Char           5:11.74  
 15 Brendan Ulaner            12 Swain County           5:16.97  
 
Event 137  Girls 4x100 Meter Relay NCHSAA 1A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Murphy  'A'                                           52.32   2  10   
     1) Calista Adams 9                 2) Brianna Moore 12               
     3) Leah Moses 10                   4) Grace Nelson 10                
  2 Mountain Island Charter School  'A'                   52.69   2   8   
     1) Ella Caldwell 9                 2) Zahra Bichara 10               
     3) Taylor Pearson 11               4) Lauren Pledger 10              
  3 Hiwassee Dam  'A'                                     53.26   2   6   
     1) Alexis Ramos 11                 2) Chloe Roe 10                   
     3) Kiara Anderson 10               4) Ashlyn Weaver 10               
  4 Robbinsville  'A'                                     54.22   2   5   
     1) Linaysha Pagan Quinones 11      2) Cambrie Lovin 11               
     3) Liz Ayers 11                    4) Aynsley Fink 9                 
  5 Bessemer City  'A'                                    54.49   2   4   
     1) Brianne Davis 12                2) Sloan Ball 11                  
     3) Caroline Ball 11                4) Kiazyia Degree 11              
  6 Cherokee  'A'                                         54.75   2   3   
     1) Dalericka King 11               2) Ariea Foerst 10                
     3) Raylen Bark 11                  4) Hallah Panther 11              
  7 Rosman  'A'                                           55.60   2   2   
     1) Jaida Ansari 9                  2) Maggi Galloway 10              
     3) Sherylyn Reynaldo 12            4) Rebekah Partin 11              
  8 Alleghany  'A'                                        56.64   1   1   
     1) Hannah Broman 9                 2) Leah Delp 12                   
     3) Courtney Binder 12              4) Ashlin Williams 10             
  9 Andrews  'A'                                          57.00   1 
     1) Paige Lindley 12                2) Desiree Hawkins 11             
     3) Mackenzie Stalcup 9             4) Brooke Phillips 9              
 10 Lincoln Charter  'A'                                  57.06   1 
     1) Jillian Aganad 10               2) Rebekah Cespedes 9             
     3) Lia Zink 9                      4) Hannah Rogers 10               
 11 Avery County  'A'                                     57.22   1 
     1) Alexis Stines                   2) Regan Hughes 10                
     3) Heaven Nelson 12                4) Hannah Crasroy                 
 12 Swain County  'A'                                     58.38   2 
     1) Michelle Posey 12               2) Abby Mcleod 11                 
     3) Bri Ross 10                     4) Jadyn Perez 9                  
 13 Hayesville  'A'                                       58.51   1 
     1) Kynnly McClure 10               2) Bella Mercer                   
     3) Elizabeth Brusini 10            4) Savanna Annis 12               
 -- Polk County  'A'                                         DQ   1  1st ex., impeding
     1) Emma Brunell 10                 2) Key Abrams                     
     3) Amya Cunningham 9               4) DeAsia Green 9                 
 
Event 138  Boys 4x100 Meter Relay NCHSAA 1A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Andrews  'A'                                          44.84   2  10   
     1) Tucker Holloway 10              2) Gage Gillespie 10              
     3) Kabe Ellis 10                   4) Angelo Scionti 10              
  2 Thomas Jefferson Classical Aca  'A'                   45.43   2   8   
     1) Wesley Earle 11                 2) Nomi Mcmullins 12              
     3) Sam Caffell 11                  4) Shemar Petty 11                
  3 Polk County  'A'                                      46.30   2   6   
     1) Gage McSwain 10                 2) Nate Henderson 10              
     3) Qualon Sutton 11                4) Mitchell Yoder 12              
  4 Murphy  'A'                                           46.42   2   5   
     1) Justice Dorsey 11               2) Davonte Murray 11              
     3) Luke Ritz 10                    4) Chandler Wood 9                
  5 Avery County  'A'                                     46.70   2   4   
     1) Mason Thomas 9                  2) Ty Smith 11                    
     3) Jaime Hernandez 10              4) Troy Hoilman 10                
  6 Bessemer City  'A'                                    47.35   1   3   
     1) Kris Lamar 11                   2) Cedarian Grier 11              
     3) Malachi Carson                  4) Lafayette Montgomery 9         
  7 Lincoln Charter  'A'                                  47.58   2   2   
     1) Cole Aganad 12                  2) Thomas Cruz 11                 
     3) Lucas Melby 12                  4) Darrian Bonilla 10             
  8 Hayesville  'A'                                       47.99   1   1   
     1) Blake McClure 10                2) Ryelan Snowden 10              
     3) Tyler Anderson                  4) Payton Krieger 12              
  9 Highland Tech  'A'                                    49.37   1 
     1) Zackeyus Love 11                2) Afreyu Sanders                 
     3) Aiden Stanford                  4) Jeremiah Wallace 12            
 10 Swain County  'A'                                     49.41   1 
     1) Carson Taylor 9                 2) Gaige Jones 9                  
     3) Daniel Ammons 12                4) Bryce Sain 10                  
 11 Mitchell  'A'                                         49.82   2 
     1) Ethan LaPlante 12               2) Landon Miller                  
     3) Tanner Duncan 10                4) Tyler McKinney 11              
 12 Elkin  'A'                                            50.32   1 
     1) Brody Wabel                     2) Ashton Clendenen 10            
     3) RaeJay Hincher 9                4) Josh Feguson 10                
 -- Alleghany  'A'                                           DQ   1  1st ex., late
     1) Spencer Bryan 10                2) Mitchell Rea 11                
     3) Blake Edwards 11                4) Dustin Rector 11               
 -- Mountain Island Charter School  'A'                      DQ   2  zone 3, early
     1) Elijah Burris 11                2) Antico Dalton 10               
     3) Anthony Phillips 11             4) Durrell Johnson 11             
 
Event 139  Girls 400 Meter Dash NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lauren Tolbert             9 Highland Tec             59.29   2  10   
  2 Machera Clark             10 Highland Tec           1:01.80   2   8   
  3 Morgan Dudley             12 Hayesville             1:01.86   2   6   
  4 Izzy Jackson              12 Polk County            1:03.04   2   5   
  5 Mariah Overholt           12 Polk County            1:03.17   2   4   
  6 Anna Riddle               10 Robbinsville           1:04.78   1   3   
  7 Emma Dingle               12 Swain County           1:04.81   1   2   
  8 Marissa Twitty            10 Polk County            1:04.87   2   1   
  9 Lauren Pendley            11 Murphy                 1:05.03   2 
 10 Kiazyia Degree            11 Bessemer Cit           1:05.37   2 
 10 Victoria Mccathern        11 Highland Tec           1:05.37   1 
 12 Ella Barwick               9 Mountain Isl           1:06.68   1 
 13 Isabelle Green            10 Swain County           1:07.45   1 
 14 Erin Manuel               11 Tri-County E           1:07.46   1 
 15 Chloe Roe                 10 Hiwassee Dam           1:10.33   1 
 
Event 140  Boys 400 Meter Dash NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Eugene Reynolds           11 Highland Tec             52.17   2  10   
  2 Jared Dills               12 Hiwassee Dam             52.31   2   8   
  3 Jaden Fisher              11 Mountain Isl             52.76   2   6   
  4 Darrian Bonilla           10 Lincoln Char             53.84   2   5   
  5 Jacob Laughlin            10 Mountain Isl             54.09   2   4   
  6 David McCollum            10 Avery County             54.27   2   3   
  7 Bryce Jergensen            9 Polk County              55.24   1   2   
  8 Cannon Clark              12 Rosman                   55.53   1   1   
  9 Jordan Bishop             11 Polk County              55.82   2 
 10 Dalton Moore              10 Murphy                   56.20   1 
 11 Jackson Owens              9 Cherryville              57.31   1 
 12 Jamie Miller              12 Hayesville               58.16   2 
 13 Sawyer Blevins            12 Mitchell                 58.53   1 
 -- Levi Zimmer               12 Thomas Jeffe               DNF   1 
 
Event 145  Girls 300 Meter Hurdles NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Monica Riordan            10 Swain County             48.24   2  10   
  2 Jessie Lohman             10 Swain County             51.00   2   8   
  3 Amya Cunningham            9 Polk County              52.41   2   6   
  4 Ella Caldwell              9 Mountain Isl             52.64   2   5   
  5 Georjah Allen             10 Murphy                   53.19   1   4   
  6 Kaylin Ellis               9 Andrews                  53.33   2   3   
  7 Emmaline McDowell         10 Polk County              53.43   2   2   
  8 Salem Hudson              11 Avery County             53.97   1   1   
  9 Bianca White              10 Murphy                   54.09   2 
 10 Bailey Schmitt            11 Highlands                54.29   1 
 11 Chloe Burchfield           9 Robbinsville             55.08   1 
 12 Macy Davis                11 Alleghany                55.30   2 
 13 Abby Waters               10 Thomas Jeffe             56.13   1 
 14 Natalie Hamlen            11 Lincoln Char             56.71   1 
 15 Sydney Postell            11 Andrews                  57.35   1 
 16 Rebekah Cespedes           9 Lincoln Char             57.91   1 
 
Event 146  Boys 300 Meter Hurdles NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Angelo Scionti            10 Andrews                  41.32   2  10   
  2 Reid Beal                 12 Murphy                   42.83   2   8   
  3 Jake Justice              12 Polk County              43.37   2   6   
  4 Pin Nie                   11 Highland Tec             45.45   2   5   
  5 Jesus Sauza               11 Swain County             46.00   2   4   
  6 Chan Barber                9 Polk County              46.10   1   3   
  7 Andrew Laughlin           12 Mountain Isl             46.57   1   2   
  8 Hughston Turner           12 Hayesville               46.86   1   1   
  9 Davis Duren                9 Lincoln Char             46.99   1 
 10 Kris Lamar                11 Bessemer Cit             47.11   1 
 11 Kyre Shamwell             10 Mountain Isl             47.15   2 
 12 Keegan Alford             12 Alleghany                47.83   1 
 13 Urael Mussie              11 Highland Tec             53.13   2 
 -- Trey Bowman               12 Swain County               DNF   2 
 
Event 147  Girls 800 Meter Run NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lauren Tolbert             9 Highland Tec           2:24.60   10   
  2 Brooklyn Pierce           11 Highland Tec           2:24.96    8   
  3 Olivia Overholt            9 Polk County            2:27.92    6   
  4 Catie Beth Brown          12 Elkin                  2:33.87    5   
  5 Hannah McMahan            11 Mitchell               2:33.98    4   
  6 Lindsey Jenkins            9 Polk County            2:42.66    3   
  7 Hannah Butlak              9 Mountain Isl           2:44.19    2   
  8 Rosa Reyes                10 Cherokee               2:44.65    1   
  9 Emma Lasarsky             11 Lincoln Char           2:48.71  
 10 Lily Richards             12 Swain County           2:49.32  
 11 Tori Thompson              9 Polk County            2:50.58  
 12 Alyssa Wright             11 Lincoln Char           2:51.01  
 13 Katelyn Davis             12 Alleghany              2:51.35  
 14 Megan Minaudo             12 Lincoln Char           2:51.75  
 15 Brooke Harris             10 Mountain Isl           2:56.61  
 -- Morgan Dudley             12 Hayesville                 DNF  
 
Event 148  Boys 800 Meter Run NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Lomax               12 Elkin                  2:00.95   10   
  2 Alex Haines               12 Murphy                 2:02.75    8   
  3 Jack Derkach              12 Polk County            2:05.76    6   
  4 Jacob Laughlin            10 Mountain Isl           2:05.99    5   
  5 Jordan Hudson             11 Lincoln Char           2:06.40    4   
  6 Samuel Chappell           12 Rosman                 2:06.80    3   
  7 Darius Lambert            12 Cherokee               2:07.47    2   
  8 Chase Pierce              10 Murphy                 2:09.81    1   
  9 Bradley Vestal            12 Swain County           2:10.16  
 10 Korbyn Fitts              11 Highland Tec           2:14.87  
 11 Braxton Edwards            9 Polk County            2:15.37  
 12 Carson Gilliam             9 Thomas Jeffe           2:15.54  
 13 Parker Powell             12 Lincoln Char           2:15.80  
 14 Caleb Jones               10 Murphy                 2:21.31  
 15 Jaden Fisher              11 Mountain Isl           2:29.09  
 -- Jared Dills               12 Hiwassee Dam               DNF  
 
Event 153  Girls 200 Meter Dash NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ja'Ciya Guthrie           12 Bessemer Cit             25.62   2  10   
  2 Machera Clark             10 Highland Tec             26.49   2   8   
  3 Zahra Bichara             10 Mountain Isl             26.61   2   6   
  4 Ashlyn Weaver             10 Hiwassee Dam             27.25   2   5   
  5 Aynsley Fink               9 Robbinsville             27.31   2   4   
  6 Zaakirah Williams         11 Highland Tec             27.34   2   3   
  7 Jill Pittman              10 Mitchell                 28.43   2   2   
  8 Rebekah Partin            11 Rosman                   28.57   1   1   
  9 Callista Spencer           9 Cherryville              28.87   1 
 10 Leah Moses                10 Murphy                   28.96   1 
 11 Leah Delp                 12 Alleghany                29.05   2 
 12 Alyssa Schofield          12 Swain County             29.38   1 
 13 Sydney Payne               9 Hiwassee Dam             32.01   1 
 -- Ashlin Williams           10 Alleghany                  DNF   1 
 -- Hannah McMahan            11 Mitchell                   DNF   1 
 
Event 154  Boys 200 Meter Dash NCHSAA 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Antico Dalton             10 Mountain Isl             22.85   2  10   
  2 Mitchell Yoder            12 Polk County              23.20   2   8   
  3 Garrett Vernon            11 East Wilkes              23.41   2   6   
  4 Anthony Phillips          11 Mountain Isl             23.48   2   5   
  5 Gage McSwain              10 Polk County              23.69   1   4   
  6 Gaige Southards           12 Swain County             23.92   2   3   
  7 Gage Gillespie            10 Andrews                  23.94   2   2   
  8 Harrison Horney           10 Mitchell                 24.13   1   1   
  9 Thomas Collins            11 Rosman                   24.26   1 
 10 Luke Ritz                 10 Murphy                   24.45   1 
 11 Drew Hodge                10 Murphy                   24.63   1 
 12 Payton Krieger            12 Hayesville               24.82   2 
 -- Durrell Johnson           11 Mountain Isl               DNF   2 
 
Event 161  Girls 3200 Meter Run NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hannah Oliver             11 Elkin                 11:54.15   10   
  2 Hazel Pasley               9 Alleghany             12:25.78    8   
  3 Kilia Hasty               10 Thomas Jeffe          12:34.50    6   
  4 Sydney Bolyard            11 Tri-County E          12:36.70    5   
  5 Josie Naumowich            9 Avery County          13:47.18    4   
  6 Emily Ulaner               9 Swain County          14:05.82    3   
  7 Dakota Hogeback           10 Murphy                14:18.52    2   
  8 Hannah Butlak              9 Mountain Isl          14:29.03    1   
  9 Katie Rysdon               9 Lincoln Char          14:31.20  
 10 Lucy Crayton              11 Tri-County E          14:38.45  
 11 Allison Thomas            10 Hayesville            15:07.54  
 -- Catie Beth Brown          12 Elkin                      DNF  
 
Event 162  Boys 3200 Meter Run NCHSAA 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Jenkins              12 Swain County           9:55.92   10   
  2 Drew Zink                 11 Lincoln Char          10:13.20    8   
  3 Patrick Rice              10 Lincoln Char          10:25.76    6   
  4 Caleb Potter              12 Polk County           10:37.91    5   
  5 Charles Walker            12 Elkin                 10:48.28    4   
  6 Jackson Pitcher           12 Thomas Jeffe          10:51.25    3   
  7 Preston Dowell            11 East Wilkes           10:59.31    2   
  8 Jackson Burch             10 Hayesville            11:01.47    1   
  9 Caleb Jones               10 Murphy                11:15.50  
 10 Henry Bene'                9 Highland Tec          11:18.50  
 11 Sage Sorensen             11 Tri-County E          11:23.86  
 12 Matthew Peterson          10 Mountain Isl          11:28.65  
 13 Caleb Rice                 9 Murphy                11:34.29  
 14 Josh Chambers             10 Mountain Isl          11:35.94  
 15 Dhruv Senghani            10 Swain County          11:37.92  
 -- Cutter Law                10 Lincoln Char               DNF  
 
Event 165  Girls 4x400 Meter Relay NCHSAA 1A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Polk County  'A'                                    4:12.84   2  10   
     1) Mariah Overholt 12              2) Marissa Twitty 10              
     3) Olivia Overholt 9               4) Izzy Jackson 12                
  2 Highland Tech  'A'                                  4:13.00   2   8   
     1) Victoria Mccathern 11           2) Machera Clark 10               
     3) Brooklyn Pierce 11              4) Lauren Tolbert 9               
  3 Murphy  'A'                                         4:13.07   2   6   
     1) Faith Ann Revis 9               2) Lauren Pendley 11              
     3) Grace Nelson 10                 4) Brianna Moore 12               
  4 Swain County  'A'                                   4:25.73   2   5   
     1) Kyndall Cochran 12              2) Jessie Lohman 10               
     3) Jenna Marr 10                   4) Monica Riordan 10              
  5 Mountain Island Charter School  'A'                 4:35.41   1   4   
     1) Ella Caldwell 9                 2) Ella Barwick 9                 
     3) Taylor Pearson 11               4) Lauren Pledger 10              
  6 Alleghany  'A'                                      4:38.88   2   3   
     1) Katelyn Davis 12                2) Bethany Weaver 9               
     3) Macy Davis 11                   4) Leah Delp 12                   
  7 Robbinsville  'A'                                   4:39.09   2   2   
     1) Chloe Burchfield 9              2) Haize Moore 9                  
     3) Ava Barlow 10                   4) Anna Riddle 10                 
  8 Tri-County Early College  'A'                       4:49.24   1   1   
     1) Erin Manuel 11                  2) Dalia Escobar 11               
     3) Lucy Crayton 11                 4) Sydney Bolyard 11              
  9 Andrews  'A'                                        4:49.90   1 
     1) Juliana Aiken 11                2) Desiree Hawkins 11             
     3) Sydney Postell 11               4) Kaylin Ellis 9                 
 
Event 166  Boys 4x400 Meter Relay NCHSAA 1A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mountain Island Charter School  'A'                 3:36.68   2  10   
     1) Antico Dalton 10                2) Anthony Phillips 11            
     3) Jaden Fisher 11                 4) Jacob Laughlin 10              
  2 Avery County  'A'                                   3:38.70   2   8   
     1) Mason Thomas 9                  2) Troy Hoilman 10                
     3) David McCollum 10               4) Ty Smith 11                    
  3 Murphy  'A'                                         3:39.58   2   6   
     1) Payton McCracken 9              2) Alex Haines 12                 
     3) Dalton Moore 10                 4) Reid Beal 12                   
  4 Polk County  'A'                                    3:40.30   2   5   
     1) Jordan Bishop 11                2) Jack Derkach 12                
     3) Bryce Jergensen 9               4) Braxton Edwards 9              
  5 Hayesville  'A'                                     3:42.89   2   4   
     1) Jamie Miller 12                 2) Ryelan Snowden 10              
     3) Justin Race 12                  4) Paul White                     
  6 Swain County  'A'                                   3:45.34   2   3   
     1) Bradley Vestal 12               2) Trey Bowman 12                 
     3) Gaige Jones 9                   4) Gaige Southards 12             
  7 Highland Tech  'A'                                  3:51.06   2   2   
     1) Urael Mussie 11                 2) Pin Nie 11                     
     3) Korbyn Fitts 11                 4) Eugene Reynolds 11             
  8 Elkin  'A'                                          3:55.47   1   1   
     1) RaeJay Hincher 9                2) Chris Lomax 12                 
     3) Ashton Clendenen 10             4) Charles Walker 12              
  9 Alleghany  'A'                                      4:01.39   1 
     1) Julio Arroyo                    2) John Cox                       
     3) Keegan Alford 12                4) Dustin Rector 11               
 10 Tri-County Early College  'A'                       4:07.65   1 
     1) Gabriel Flaws 10                2) Dylan DiCicco 11               
     3) Sage Sorensen 11                4) Byron Velasquez 10             
 
              Women - NCHSAA 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Murphy                     116        2) Polk County                82.50
    3) Swain County                76.50     4) Highland Tech              76   
    5) Bessemer City               58        6) Mountain Island Charter S  53   
    7) Hiwassee Dam                30        8) Robbinsville               29   
    9) Andrews                     27        9) Alleghany                  27   
   11) Hayesville                  23       12) Cherokee                   16   
   13) Lincoln Charter             15       13) Elkin                      15   
   15) Tri-County Early College    14       16) Avery County               12   
   16) Thomas Jefferson Classical  12       18) Rosman                     10   
   19) Mitchell                     6       20) Highlands                   2   
   21) East Wilkes                  1                                           
 
              Men - NCHSAA 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Mountain Island Charter Sc 112        2) Polk County               111.50
    3) Murphy                      83        4) Swain County               56   
    4) Lincoln Charter             56        6) Andrews                    51   
    7) Hayesville                  42.50     8) Cherokee                   42   
    9) Avery County                23       10) Elkin                      22   
   10) Highland Tech               22       12) East Wilkes                15   
   12) Thomas Jefferson Classical  15       14) Hiwassee Dam               14   
   15) Robbinsville                13       16) Mitchell                    9   
   17) Bessemer City                7       18) Rosman                      4   
   19) Alleghany                    3       20) Tri-County Early College    1