aceTab by MileSplit/FloSports Mike Twigg, Manteo High School
Manteo Home Meet - 3/1/2017 7:03:23 AM
Manteo High School, Manteo, NC
Varsity Boys 4x200 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Perquimans County 1:37.4 10
2 Cape Hatteras 1:40.6 8
3 Camden County 1:40.8 6
4 Perquimans County 1:43.5
5 Mattamuskeet High School 1:49.3 4
6 Manteo 1:51.9 2
Varsity Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Dylan Gray 9 Cape Hatteras 11.2 NWI 10
2 Ethan Driver 10 First Flight 11.5 NWI 8
3 Miles Chaulk 12 Perquimans County 11.6 NWI 6
4 Max Norman Perquimans County 11.8 NWI 4
5 William Bunton 12 Camden County 11.9 NWI 2
6 Keenan Downing Perquimans County 12.1 NWI 1
7 Khamari Hinton 12 Perquimans County 12.2 NWI
8 Wes Mitchum 10 Manteo 12.2 NWI
9 Deontae Hardy Perquimans County 12.3 NWI
10 Chase Jamison 9 First Flight 12.4 NWI
11 Trent Jones 10 Manteo 12.4 NWI
12 Kyler Bowell Camden County 12.7 NWI
13 Stanford Dantzler Perquimans County 12.7 NWI
13 Malik Northern Perquimans County 12.7 NWI
15 Travis Reid Perquimans County 13.0 NWI
16 Austin Smith 11 Manteo 13.2 NWI
17 Matthew Kajea Mattamuskeet High Sc 13.5 NWI
18 Shumure Flowers 12 Manteo 13.5 NWI
19 Ronnie Davis 9 Manteo 13.7 NWI
20 Geonta Spruill 10 Mattamuskeet High Sc 14.7 NWI
21 M Halla Mattamuskeet High Sc 16.9 NWI
Varsity Boys Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Chris Thompson 12 Camden County 111-07 10
2 Ryan Baldwin 12 Camden County 104-04 8
3 Josh Houston 10 Manteo 95-01 6
4 Ronnie Sunkler 11 First Flight 92-07 4
5 William Dong 11 Manteo 91-00 2
6 J'Veon Tate 10 Manteo 90-08 1
7 James LaCroix 9 First Flight 84-00
8 Garth Upton 12 Perquimans County 80-11
9 Geonta Spruill 10 Mattamuskeet High Sc 76-06
10 S Fairchild Perquimans County 74-05
11 George Simpson 10 Perquimans County 70-11
12 D. Nucamendi-Mares Mattamuskeet High Sc 60-05
13 Rodney Brinson 11 Cape Hatteras 50-08
14 M Halla Mattamuskeet High Sc 41-08
Varsity Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Anthony Cardy Camden County 17.3 NWI 10
2 Brandon Underwood Camden County 17.5 NWI 8
3 Jaquan Cardy Camden County 18.4 NWI 6
4 Julio Hernandez 11 Manteo 19.9 NWI 4
5 Everett Meekins 11 Manteo 20.4 NWI 2
6 Josiah Simmons 10 Cape Hatteras 21.2 NWI 1
Varsity Boys 800 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Skylar Stultz 11 First Flight 2:15.0 10
2 Zach Hughes 9 First Flight 2:16.0 8
3 Kam Midgett 11 First Flight 2:19.0 6
4 Jeff Bryant 11 Camden County 2:22.0 4
5 Gabriel Keeling 10 Camden County 2:23.0 2
6 Ethan Gray 12 Cape Hatteras 2:24.0 1
7 Ian Johnston 10 Manteo 2:25.0
8 Seth Norman Perquimans County 2:41.0
9 Khamari Hinton 12 Perquimans County 2:44.0
10 Deven Harden 11 Camden County 2:46.0
11 Parker Swart 11 First Flight 2:47.0
12 Chris Harley Perquimans County 2:49.0
13 Cameron Leggett 11 Cape Hatteras 3:00.0
14 Hunter Duprey 10 Manteo 3:21.0
15 Zeke Marshall 9 Manteo 3:49.0
Varsity Boys High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Ryan McOwen 10 Manteo 5-08.00 10
2 Karaye Twine 12 Perquimans County 5-06.00 8
3 William Bunton 12 Camden County 5-06.00 6
4 Brandon Underwood Camden County 5-06.00 4
5 Thomas White 9 Camden County 5-02.00 2
Varsity Boys 4x400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 First Flight 3:49.0 10
2 Manteo 3:54.0 8
3 Camden County 4:00.0 6
4 Perquimans County 5:04.0 4
Varsity Boys Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Ryan Baldwin 12 Camden County 40-06.00 10
2 Garth Upton 12 Perquimans County 38-06.00 8
3 Chris Thompson 12 Camden County 37-03.00 6
4 Ronnie Sunkler 11 First Flight 31-09.00 4
5 Bernard Johnson 9 Mattamuskeet High Sc 31-06.00 2
6 Shumure Flowers 12 Manteo 31-02.00 1
7 J'Veon Tate 10 Manteo 30-08.00
8 William Dong 11 Manteo 30-03.00
9 Josh Houston 10 Manteo 30-00.00
10 Nevaeh Willis 9 Cape Hatteras 29-08.00
10 Geonta Spruill 10 Mattamuskeet High Sc 29-08.00
12 James LaCroix 9 First Flight 29-07.00
13 J Outlaw Mattamuskeet High Sc 28-08.00
14 Alex Ortega 9 Cape Hatteras 28-07.00
15 George Simpson 10 Perquimans County 27-03.00
16 Rodney Brinson 11 Cape Hatteras 26-00.00
17 Stuart Fairchild Perquimans County 25-00.00
18 D. Nucamendi-Mares Mattamuskeet High Sc 20-09.00
19 M Halla Mattamuskeet High Sc 18-00.00
Varsity Boys 300 Meter Hurdles
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Brandon Underwood Camden County 45.0 10
2 Jaquan Cardy Camden County 45.9 8
3 Anthony Cardy Camden County 46.6 6
4 Julio Hernandez 11 Manteo 48.7 4
5 Noah Ranno 12 Cape Hatteras 50.8 2
6 Jordan Outlaw Mattamuskeet High Sc 52.3 1
7 Hunter Givens 9 Manteo 1:13.0
Varsity Boys 4x800 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 First Flight 8:59.0 10
2 Camden County 9:47.0 8
3 First Flight 9:54.0
4 Manteo 10:30.0 6
5 Perquimans County 11:10.0 4
6 Cape Hatteras 11:25.0 2
Varsity Boys 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Skylar Stultz 11 First Flight 4:57.0 10
2 Zach Hughes 9 First Flight 4:57.4 8
3 Blaiz Rodman 12 First Flight 5:06.0 6
4 Aidan May 9 First Flight 5:08.0
5 Donovan Twyne 11 Manteo 5:24.0 4
6 William Pendleton 10 Manteo 5:26.0 2
7 Logan Haas 11 First Flight 5:30.4
8 Joseph Davidson 9 First Flight 5:30.9
9 Barritt Grizzard 9 First Flight 5:32.0
10 Ian Johnston 10 Manteo 5:38.0 1
11 Cort Varela 11 First Flight 5:45.0
12 William Royal 10 Camden County 5:53.0
13 Ethen Osborn 9 Camden County 6:00.0
14 Deven Harden 11 Camden County 6:31.0
15 Ariel Jordan 9 Mattamuskeet High Sc 6:40.0
16 Mason Leach Mattamuskeet High Sc 6:57.0
17 Zeke Marshall 9 Manteo 7:57.0
18 Jose Guzman 9 Mattamuskeet High Sc 8:37.0
Varsity Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Brandon Underwood Camden County 39-01.00 NWI 10
2 Ethan Driver 10 First Flight 34-10.00 NWI 8
3 Thomas White 9 Camden County 33-02.00 NWI 6
4 Devin Gardner 10 First Flight 30-01.00 NWI 4
Varsity Boys 4x100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Perquimans County 50.1 10
2 Mattamuskeet High School 51.7 8
DQ Perquimans County NT
Varsity Boys 400 Meter Dash
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Ryan McOwen 10 Manteo 56.0 10
2 Yaheese Lynch-Crute 10 Camden County 56.9 8
3 Kam Midgett 11 First Flight 57.7 6
4 DJ Johnson Perquimans County 57.8 4
5 Devin Gardner 10 First Flight 58.7 2
6 Jacob Hurley 12 Camden County 59.8 1
7 Wendell Freeman Perquimans County 1:01.9
8 Parker Swart 11 First Flight 1:03.0
8 Christian Mitchell 9 Camden County 1:03.0
10 Trevon Katezel Cape Hatteras 1:04.4
11 Marcos Gomez 10 Manteo 1:04.8
12 Nate Smith 9 Manteo 1:05.2
13 Taequan Tillett Perquimans County 1:06.6
14 Zach Norris 9 First Flight 1:06.7
15 Shumure Flowers 12 Manteo 1:08.6
16 Matthew Kajea Mattamuskeet High Sc 1:09.1
17 Hunter Duprey 10 Manteo 1:23.7
Varsity Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Antonio Rodman Mattamuskeet High Sc 23.2 NWI 10
2 Max Norman Perquimans County 23.3 NWI 8
3 Ethan Driver 10 First Flight 23.5 NWI 6
4 Ryan McOwen 10 Manteo 23.7 NWI 4
5 Dallas Hall 11 Perquimans County 24.4 NWI 2
6 Miles Chaulk 12 Perquimans County 25.0 NWI 1
7 Wes Mitchum 10 Manteo 25.2 NWI
8 Rodney Lyons 12 Perquimans County 25.5 NWI
9 Devin Gardner 10 First Flight 25.6 NWI
10 Kyler Powell 9 Camden County 25.7 NWI
11 Chase Jameson First Flight 25.8 NWI
12 DJ Johnson Perquimans County 26.1 NWI
13 Travis Reid Perquimans County 26.7 NWI
14 Austin Smith 11 Manteo 26.8 NWI
15 Malik Northern Perquimans County 28.0 NWI
16 Jade Bryant 10 Mattamuskeet High Sc 28.3 NWI
17 Matthew Kajea Mattamuskeet High Sc 28.4 NWI
18 Ronnie Davis 9 Manteo 28.4 NWI
19 Geonta Spruill 10 Mattamuskeet High Sc 34.2 NWI
20 Hunter Givens 9 Manteo 34.8 NWI
21 M Halla Mattamuskeet High Sc 38.6 NWI
Varsity Boys 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Aidan May 9 First Flight 11:44.0 10
2 Blaiz Rodman 12 First Flight 11:52.0 8
3 Logan Haas 11 First Flight 12:20.0 6
4 Barritt Grizzard 9 First Flight 12:20.9
5 William Pendleton 10 Manteo 12:21.0 4
6 Joseph Davidson 9 First Flight 12:46.0
7 William Royal 10 Camden County 13:01.0 2
8 Ethen Osborn 9 Camden County 13:13.0 1
9 Chris Roberts 9 Manteo 13:30.0
10 Edwin Perez 11 Manteo 14:00.0
11 Ariel Jordan 9 Mattamuskeet High Sc 16:15.0
12 Mason Leach Mattamuskeet High Sc 17:40.0
13 Jose Guzman 9 Mattamuskeet High Sc 21:02.0
Varsity Boys Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Ethan Driver 10 First Flight 19-01.00 NWI 10
2 William Bunton 12 Camden County 19-00.00 NWI 8
3 Keenan Downing Perquimans County 18-08.00 NWI 6
4 Rodney Lyons 12 Perquimans County 18-04.75 NWI 4
5 Kyler Powell 9 Camden County 17-08.75 NWI 2
6 Eli Cane Perquimans County 17-00.00 NWI 1
7 Josiah Simmons 10 Cape Hatteras 16-09.25 NWI
8 Jacob Hurley 12 Camden County 16-06.75 NWI
9 Trent Jones 10 Manteo 16-04.00 NWI
10 Wes Mitchum 10 Manteo 15-08.00 NWI
10 Devin Gardner 10 First Flight 15-08.00 NWI
10 Noah Ranno 12 Cape Hatteras 15-08.00 NWI
13 Nate Smith 9 Manteo 15-06.75 NWI
14 DJ Johnson Perquimans County 14-04.75 NWI
15 O'Byran Derr Perquimans County 14-03.00 NWI
16 Cameron Leggett 11 Cape Hatteras 14-01.00 NWI
17 Ronnie Davis 9 Manteo 12-09.00 NWI
Varsity Boys Team Scores (17 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
--------------------------------------------------------------------------
1 Camden County 160 11 9 48 20 34 38 0
2 First Flight 144 22 72 0 20 8 22 0
3 Perquimans County 81 26 0 0 28 8 19 0
4 Manteo 71 14 11 10 16 10 10 0
5 Mattamuskeet High School 25 10 0 1 12 2 0 0
6 Cape Hatteras 24 10 1 3 10 0 0 0