Entries

Licensed to Watauga HIgh School         HY-TEK's Meet Manager 5/7/2018 06:24 PM
              2018 Western 3A Track & Field Regional - 5/12/2018               
                                 Track & Field                                 
                                   5/12/2018                                   
                                 Meet Program                                  
 
Event 301  Girls Shot Put NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
 Top 9 to finals for 3 additional attempts.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Campbell Medders              11 Marvin Ridge       28-09.00 
  2  Madelyn Furr                  11 Watauga            30-04.50 
  3  Ashley Kuwama                 10 North Hender       30-07.00 
  4  Claire Stansberry             10 West Henders       30-07.00 
  5  chai johnson                  10 Enka               30-09.00 
  6  Jordan Richards               11 Cuthbertson        31-01.50 
  7  Nicole Elchaar                12 Marvin Ridge       31-01.50 
  8  Shannon Sellors               12 West Henders       31-03.50 
  9  Alayna Powell                 12 Enka               31-05.00 
 10  Madison Ratchford             11 Alexander Ce       31-06.00 
 11  Linnea Harris                  9 North Hender       31-07.00 
 12  D'Kyiah Byers-Henderson       11 Forestview         32-02.50 
 13  Kacey Payne                   12 Alexander Ce       32-05.00 
 14  Amari Owens                    9 Asheville          33-02.00 
 15  Niya Kelly                    11 Kings Mounta       35-01.00 
 16  Kamryn Henderson              12 Marvin Ridge       42-07.75 
 
Event 302  Boys Shot Put NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
 Top 9 to finals for 3 additional attempts.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Garrett Croft                 12 T.C. Roberso       41-02.00 
  2  Peyton Tully                  11 Cuthbertson        41-06.50 
  3  Isaiah Brown                  12 Hunter Huss        41-08.50 
  4  William Hambrook              11 Charlotte Ca       41-09.50 
  5  Matthew Lopez                 12 Cuthbertson        42-01.00 
  6  Will Redmon                   12 Enka               42-05.00 
  7  Stormy Mosteller              12 Burns              42-11.00 
  8  Dalton Hawkins                10 North Gaston       43-05.00 
  9  Larry Luke                    11 Freedom            43-06.00 
 10  Isaac Chapman                 11 Alexander Ce       43-06.25 
 11  Bj Ramsuer                    11 Crest              44-06.00 
 12  Kendall Karr                  10 Stuart W. Cr       45-07.50 
 13  Jr., Timothy English          12 Ashbrook           46-02.50 
 14  Case Sandor                   12 Forestview         46-10.00 
 15  James Mazzarell               12 Marvin Ridge       50-03.50 
 16  Lyndon Strickland             11 Alexander Ce       51-07.50 
 
Event 305  Girls Discus Throw NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
 Top 9 to finals for 3 additional attempts.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Mateya Duff                   11 Forestview            85-07 
  2  Julisia Butts                 10 Freedom               85-09 
  3  Jadalin Ross                  12 Kings Mounta          85-11 
  4  Briana Barajas                 9 North Buncom          86-00 
  5  Maddie Darner                 12 Watauga               87-04 
  6  chai johnson                  10 Enka                  89-03 
  7  Alayna Powell                 12 Enka                  93-00 
  8  Kaleigh Million               11 Cuthbertson           94-05 
  9  Linnea Harris                  9 North Hender          95-03 
 10  Campbell Medders              11 Marvin Ridge          97-11 
 11  Shyana Portee                  9 Ashbrook              99-07 
 12  Alexis Levister               12 Cuthbertson          101-00 
 13  Nicole Elchaar                12 Marvin Ridge         103-03 
 14  Madison Ratchford             11 Alexander Ce         106-09 
 15  Kamryn Henderson              12 Marvin Ridge         109-08 
 16  Amanda Wahler                 12 T.C. Roberso         134-06 
 
Event 306  Boys Discus Throw NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
 Top 9 to finals for 3 additional attempts.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Hunter Murphy                  9 Tuscola              116-06 
  2  James Mazzarell               12 Marvin Ridge         116-10 
  3  Joseph Hernandez              10 Tuscola              117-05 
  4  Case Sandor                   12 Forestview           117-09 
  5  Daniel Mcdonald               11 North Buncom         119-07 
  6  Samuel Sappington             11 Watauga              120-04 
  7  Marcus Mauney                 11 Hunter Huss          120-11 
  8  Kendall Karr                  10 Stuart W. Cr         123-05 
  9  Taye Dula                     12 West Caldwel         126-02 
 10  Juan Sanchez                  10 Tuscola              126-08 
 11  Ethan Blakey                  12 A.C. Reynold         128-08 
 12  Nicholas Wiggins              12 Hunter Huss          132-02 
 13  Stormy Mosteller              12 Burns                132-08 
 14  Jr., Timothy English          12 Ashbrook             133-08 
 15  Larry Luke                    11 Freedom              138-08 
 16  Lyndon Strickland             11 Alexander Ce         165-08 
 
Event 309  Girls High Jump NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
 Starting Height = 4-6
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Karynn Borgelt                 9 Cuthbertson         4-10.00 
  2  Peyton Kruger                 12 Marvin Ridge        4-10.00 
  3  Desera Rhames                 11 Stuart W. Cr        4-10.00 
  4  Quinn Travis                  10 Marvin Ridge        4-10.00 
  5  Tierney Petras                10 Charlotte Ca        4-10.00 
  6  Madison Conner                12 West Henders        4-11.00 
  7  Amelia Radocha                11 T.C. Roberso        4-11.00 
  8  Rebekah Farthing              10 Watauga             4-11.00 
  9  Kamaria Sheriff                9 Cuthbertson         5-00.00 
 10  Caroline Smith                 9 Cuthbertson         5-00.00 
 11  Abby Jackson                  11 West Henders        5-00.00 
 12  Brianna Abernathy              9 Alexander Ce        5-00.00 
 13  Brooke Byrd                   10 Watauga             5-00.00 
 14  Megan Rose                    11 Statesville         5-00.00 
 15  MaKena Phillips               10 Enka                5-02.00 
 16  Ashanty Lee                    9 Enka                5-03.00 
 
Event 310  Boys High Jump NCHSAA 3A (10)
===============================================================================
 Starting Height = 5-8
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Demo Paulk                    12 Asheville           6-00.00 
  2  Kyra Peterkin                 11 Forestview          6-00.00 
  3  Dwain Byrum                   10 Marvin Ridge        6-00.00 
  4  Trevor Grant                  11 Cuthbertson         6-00.00 
  5  Quinn Cokley                  10 Marvin Ridge        6-00.00 
  6  Kendall Karr                  10 Stuart W. Cr        6-00.00 
  7  Seth Barnes                   10 Forestview          6-00.00 
  8  Tanner Brock                  12 West Henders        6-01.00 
  9  Donterrio Chambers            11 North Gaston        6-02.00 
 10  Jesse Schronce                11 Alexander Ce        6-02.00 
 
Event 311  Girls Pole Vault NCHSAA 3A (14)
===============================================================================
 Starting Height = 7-0
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Sayge Chatham                 11 Alexander Ce        7-06.00 
  2  Tori Bridgforth                9 Cuthbertson         7-06.00 
  3  Elizah VanLokeren              9 North Buncom        8-00.00 
  4  Grace Watson                  11 Watauga             8-00.00 
  5  Charlotte Sperry              12 Cuthbertson         8-00.00 
  6  Lauren Shaw                   11 Watauga             8-00.00 
  7  Ella Nelson                    9 Watauga             8-00.00 
  8  Megan Guess                   12 West Henders        8-06.00 
  9  Chesney Price                 12 Alexander Ce        9-00.00 
 10  Alexis Browning               12 Kings Mounta        9-00.00 
 11  Isabella Ochsner              11 Marvin Ridge        9-06.00 
 12  Emma Stone                     9 Marvin Ridge       10-06.00 
 13  Isabel Crandall               10 Marvin Ridge       11-00.00 
 14  Maria Alamo-Worley            12 North Buncom       12-00.00 
 
Event 312  Boys Pole Vault NCHSAA 3A (12)
===============================================================================
 Starting Height = 11-0
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Kaleb Davis                   12 South Iredel       12-00.00 
  2  Nicholas Lovin                10 T.C. Roberso       12-00.00 
  3  Connor Miller                 12 West Henders       12-00.00 
  4  Malachi Hammond               11 North Buncom       12-00.00 
  5  Kaleb Estridge                11 Kings Mounta       12-06.00 
  6  Henry Freeman                 11 T.C. Roberso       12-06.00 
  7  Collin Miller                 12 West Henders       13-00.00 
  8  Garrett Gibson                12 North Iredel       13-06.00 
  9  Benjamin Cargnel              10 Marvin Ridge       14-00.00 
 10  Peter Shelley                 12 Marvin Ridge       14-00.00 
 11  Daniel Nicholson              12 North Iredel       15-00.00 
 12  Ben Finger                    12 North Gaston       15-11.00 
 
Event 313  Girls Long Jump NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
 Top 9 to finals for 3 additional attempts.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Abby Jackson                  11 West Henders       15-03.50 
  2  Ashanty Lee                    9 Enka               15-03.50 
  3  Ryley Keefe                   10 Marvin Ridge       15-04.00 
  4  Crystal Nguyen                11 Forestview         15-06.00 
  5  Ashanti Cobb                  10 Asheville          15-07.25 
  6  Desera Rhames                 11 Stuart W. Cr       15-07.50 
  7  Macie Sims                    10 Kings Mounta       15-08.50 
  8  Arleigh Long                  10 T.C. Roberso       15-09.00 
  9  Lila Schutt                   12 South Iredel       15-11.00 
 10  Shakayla Allen                12 Erwin, Clyde       16-02.00 
 11  Marissa Schalk                11 St. Stephens       16-02.50 
 12  Jade McLain                   10 Cuthbertson        16-05.00 
 13  Sanja Block                   12 Cuthbertson        16-05.00 
 14  Nyzaya Wilson                 12 South Iredel       16-09.00 
 15  Raven Rudisell                10 Hunter Huss        17-04.50 
 16  Shakalya Robertson            12 South Iredel       17-10.00 
 
Event 314  Boys Long Jump NCHSAA 3A (15)
===============================================================================
 Top 9 to finals for 3 additional attempts.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Trey Martin                   12 Erwin, Clyde       20-03.00 
  2  Zion Julien                   11 Hunter Huss        20-03.00 
  3  Jed Willingham                12 Watauga            20-03.00 
  4  Jacovi Mason Craig            12 St. Stephens       20-04.50 
  5  Teavius Henry                 12 St. Stephens       20-05.00 
  6  Michael Freeman               12 Marvin Ridge       20-06.50 
  7  Desmond Hope                  11 Hunter Huss        20-06.75 
  8  Keyln Grindstaff              12 Burns              20-08.50 
  9  Tracy Poe                     12 Watauga            20-11.00 
 10  Trevor Grant                  11 Cuthbertson        21-02.00 
 11  Darren Lammons                12 North Hender       21-02.25 
 12  Thai Tuttanon                 11 Kings Mounta       21-03.00 
 13  Eric Green                    12 Ashbrook           21-06.00 
 14  Dakari Campbell               10 Ashbrook           21-08.00 
 15  Cj Griffin                    12 Asheville          22-00.00 
 
Event 317  Girls Triple Jump NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
 Top 9 to finals for 3 additional attempts.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Sarah McDaniel                11 T.C. Roberso       32-03.75 
  2  Desera Rhames                 11 Stuart W. Cr       32-06.00 
  3  Maiya Hayes                   10 Cuthbertson        32-06.75 
  4  MaKena Phillips               10 Enka               32-07.00 
  5  Sanja Block                   12 Cuthbertson        32-09.00 
  6  Meagan Conant                 10 Marvin Ridge       32-11.00 
  7  Ashanty Lee                    9 Enka               33-02.75 
  8  Marissa Schalk                11 St. Stephens       33-04.00 
  9  Jaia Wilson                   11 West Henders       33-07.00 
 10  Raven Rudisell                10 Hunter Huss        33-08.50 
 11  Sage Harrington               12 Alexander Ce       33-09.00 
 12  Quiariana Miller              12 Alexander Ce       34-01.00 
 13  Lila Schutt                   12 South Iredel       34-06.75 
 14  Nyzaya Wilson                 12 South Iredel       36-01.50 
 15  Shakalya Robertson            12 South Iredel       36-03.00 
 16  Ashanti Cobb                  10 Asheville          36-06.50 
 
Event 318  Boys Triple Jump NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
 Top 9 to finals for 3 additional attempts.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Jed Willingham                12 Watauga            41-04.50 
  2  Alejandro Lopez-marecos       12 Marvin Ridge       41-09.50 
  3  Thai Tuttanon                 11 Kings Mounta       41-11.00 
  4  Quinn Kinsella                11 A.C. Reynold       42-00.00 
  5  Desmond Hope                  11 Hunter Huss        42-01.00 
  6  Evin Mcentee                  11 Marvin Ridge       42-02.00 
  7  Zytavious Murrell             12 Stuart W. Cr       42-02.50 
  8  Derrien Phillips              12 Hickory            42-03.50 
  9  Dorain Johnson                10 A.C. Reynold       42-04.50 
 10  Trevor Grant                  11 Cuthbertson        43-06.50 
 11  Cj Griffin                    12 Asheville          44-01.00 
 12  Luke Drummonds                11 Watauga            44-02.00 
 13  Myles Hunt                    12 Marvin Ridge       44-03.50 
 14  Jarion Johnson                12 Hunter Huss        45-00.00 
 15  Eric Green                    12 Ashbrook           45-07.00 
 16  Darren Lammons                12 North Hender       45-11.75 
 
Event 319  Girls 4x800 Meter Relay NCHSAA 3A (12)
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Cuthbertson High School  'A'                         9:38.95 
  2  T.C. Roberson  'A'                                   9:53.63 
  3  Marvin Ridge  'A'                                   10:20.52 
  4  Charlotte Catholic  'A'                             10:36.44 
  5  West Henderson  'A'                                 10:37.70 
  6  Watauga  'A'                                        10:46.24 
  7  Forestview  'A'                                     10:55.00 
  8  Enka  'A'                                           10:55.16 
  9  Alexander Central  'A'                              11:01.02 
 10  A.C. Reynolds  'A'                                  11:07.53 
 11  North Gaston  'A'                                   12:00.50 
 12  Stuart W. Cramer  'A'                               12:25.10 
 
Event 320  Boys 4x800 Meter Relay NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Cuthbertson High School  'A'                         7:58.33 
  2  Asheville  'A'                                       8:04.77 
  3  A.C. Reynolds  'A'                                   8:05.05 
  4  Marvin Ridge  'A'                                    8:21.50 
  5  North Henderson  'A'                                 8:21.53 
  6  T.C. Roberson  'A'                                   8:21.97 
  7  Watauga  'A'                                         8:35.66 
  8  Forestview  'A'                                      8:40.53 
  9  West Henderson  'A'                                  8:41.37 
 10  North Buncombe  'A'                                  8:41.38 
 11  Charlotte Catholic  'A'                              8:43.79 
 12  North Iredell  'A'                                   8:44.74 
 13  South Iredell  'A'                                   8:47.10 
 14  Enka  'A'                                            8:55.73 
 15  Ashbrook  'A'                                        9:10.66 
 16  Freedom  'A'                                         9:13.23 
 
Event 321  Girls 100 Meter Hurdles NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Alyssa Lopez                  12 Watauga               17.60 
  2  Jahiyla Esiet                 10 Hunter Huss           17.24 
  3  Olivia Cooney                 12 South Iredel          16.25 
  4  Guyah Love                    10 Ashbrook              15.33 
  5  Leticia Venancio              11 West Caldwel          15.54 
  6  Nina Van Blarcom              11 Marvin Ridge          16.61 
  7  Grace Coleman                 10 Cuthbertson           17.25 
  8  Julia Parent                   9 West Henders          17.64 
Heat 2  Prelims
  1  Lauren Gantt                  12 St. Stephens          17.53 
  2  Emery Lang                    12 A.C. Reynold          17.10 
  3  Carolyn Diez                  12 A.C. Reynold          16.09 
  4  Allison Payton                 9 Stuart W. Cr          15.24 
  5  Emma Brown                    10 Watauga               16.05 
  6  Cassie Wooten                  9 Cuthbertson           16.86 
  7  Olivia Mague                  12 Cuthbertson           17.44 
  8  Caroline Nguyen               11 T.C. Roberso          17.80 
 
Event 322  Boys 110 Meter Hurdles NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Tyler Pritchard               12 North Iredel          16.13 
  2  Blake Woody                   12 Tuscola               15.99 
  3  Taye Dula                     12 West Caldwel          15.71 
  4  Cory Gaither                  12 South Iredel          14.54 
  5  Dashon Hannah                 11 Burns                 15.35 
  6  Derrien Phillips              12 Hickory               15.74 
  7  Desmond Hope                  11 Hunter Huss           15.99 
  8  Sha'mek Simpson               12 Statesville           16.17 
Heat 2  Prelims
  1  Kaleb Davis                   12 South Iredel          16.05 
  2  Elijah Mitchell               11 Stuart W. Cr          15.90 
  3  Kendall Massey                10 Ashbrook              15.67 
  4  Aveon Reid                    12 Forestview            14.33 
  5  Sidney Littlejohn             10 Ashbrook              15.39 
  6  Luke Drummonds                11 Watauga               15.85 
  7  Hank Yelton                   12 Freedom               16.05 
  8  Samuel Yoder                  12 A.C. Reynold          16.24 
 
Event 323  Girls 100 Meter Dash NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Gabby Long                    12 North Gaston          13.28 
  2  Phoenix Norris                11 Crest                 13.17 
  3  Arleigh Long                  10 T.C. Roberso          12.90 
  4  Anyha Goode                    9 Cuthbertson           12.54 
  5  Marjani Smith                 11 T.C. Roberso          12.69 
  6  Ykeilah Surratt               11 Crest                 12.94 
  7  Kailyn Hayes                  11 Cuthbertson           13.19 
  8  Emily Bowles                  11 North Hender          13.28 
Heat 2  Prelims
  1  Landry Mazzarell               9 Marvin Ridge          13.25 
  2  Kyla Avery                    10 Freedom               12.99 
  3  Mariah Clement                 9 T.C. Roberso          12.84 
  4  Victoria Borum                12 Asheville             12.20 
  5  Madison Erwin                 12 Hunter Huss           12.74 
  6  Precious Dixon                10 A.C. Reynold          12.98 
  7  Shakayla Allen                12 Erwin, Clyde          13.24 
  8  Molly Scopinich               10 Marvin Ridge          13.35 
 
Event 324  Boys 100 Meter Dash NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Tray Lee                      12 Kings Mounta          11.44 
  2  Keenan Hines                  12 Asheville             11.34 
  3  A'Keem Patterson              12 St. Stephens          11.25 
  4  John Menscer                  12 North Iredel          11.06 
  5  Tyrese Morris                 10 Stuart W. Cr          11.13 
  6  Marcus Robitaille             11 Marvin Ridge          11.27 
  7  Nick Lisenbee                 11 North Buncom          11.34 
  8  Spencer Buckner               12 North Buncom          11.44 
Heat 2  Prelims
  1  Josh Benton                   12 Stuart W. Cr          11.36 
  2  Keevon Hines                  12 Asheville             11.32 
  3  Jamud Geter                   11 Crest                 11.24 
  4  Durrell Johnson               10 Stuart W. Cr          10.94 
  5  Michael Toms                  12 Kings Mounta          11.14 
  6  Isaiah McNeil                 11 North Gaston          11.30 
  7  Tyler Moore                   10 Enka                  11.35 
  8  Jake Richardson               12 South Iredel          11.45 
 
Event 331  Girls 4x200 Meter Relay NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Statesville  'A'                                     1:53.85 
  2  Hunter Huss  'A'                                     1:53.50 
  3  A.C. Reynolds  'A'                                   1:52.60 
  4  Alexander Central  'A'                               1:51.19 
  5  Charlotte Catholic  'A'                              1:52.10 
  6  St. Stephens  'A'                                    1:52.90 
  7  Watauga  'A'                                         1:53.67 
  8  West Caldwell  'A'                                   1:53.90 
Section 2  Timed Finals
  1  South Iredell  'A'                                   1:50.29 
  2  West Henderson  'A'                                  1:47.50 
  3  Ashbrook  'A'                                        1:46.45 
  4  Cuthbertson High School  'A'                         1:45.22 
  5  Asheville  'A'                                       1:45.46 
  6  T.C. Roberson  'A'                                   1:47.20 
  7  Crest  'A'                                           1:49.93 
  8  Marvin Ridge  'A'                                    1:50.47 
 
Event 332  Boys 4x200 Meter Relay NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  A.C. Reynolds  'A'                                   1:36.20 
  2  Charlotte Catholic  'A'                              1:34.70 
  3  Hunter Huss  'A'                                     1:34.20 
  4  West Henderson  'A'                                  1:33.80 
  5  St. Stephens  'A'                                    1:34.00 
  6  North Buncombe  'A'                                  1:34.61 
  7  Kings Mountain  'A'                                  1:34.87 
  8  Statesville  'A'                                     1:38.88 
Section 2  Timed Finals
  1  Erwin, Clyde A.  'A'                                 1:33.36 
  2  Forestview  'A'                                      1:32.10 
  3  South Iredell  'A'                                   1:31.49 
  4  Marvin Ridge  'A'                                    1:31.00 
  5  Cuthbertson High School  'A'                         1:31.02 
  6  Asheville  'A'                                       1:31.90 
  7  Ashbrook  'A'                                        1:33.30 
  8  Freedom  'A'                                         1:33.51 
 
Event 333  Girls 1600 Meter Run NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Sarah LaTour                  12 Cuthbertson         4:55.41 
  2  Elise Wright                  12 T.C. Roberso        4:57.80 
  3  Leah Helms                     9 Cuthbertson         5:06.70 
  4  Jonna Strange                 10 North Iredel        5:12.56 
  5  Elyse Wood                    11 Marvin Ridge        5:13.03 
  6  Kaitlyn St. Hilaire            9 Cuthbertson         5:20.54 
  7  Kaitlyn Cole                  10 Marvin Ridge        5:25.99 
  8  Sarah Cuddy                   10 Marvin Ridge        5:26.56 
  9  Emma Georges                  12 Charlotte Ca        5:37.22 
 10  Phoebe Raspanti                9 Forestview          5:43.54 
 11  Madeline Duchesne             10 West Henders        5:51.50 
 12  Riley Fowler                  10 Watauga             5:53.80 
 13  Ava Rose                      10 Enka                5:55.70 
 14  McKenna Winterflood           10 Enka                5:56.16 
 15  Meredith Anderson             10 Enka                6:01.00 
 16  Maddie Simmons                10 Statesville         6:03.47 
 
Event 334  Boys 1600 Meter Run NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Hunter White                  11 North Hender        4:22.04 
  2  Jayden Hefner                 12 St. Stephens        4:24.23 
  3  Dwayne Lillie                 10 A.C. Reynold        4:27.42 
  4  Luke Wolaver                  12 Marvin Ridge        4:27.80 
  5  Haven Honeycutt               11 Asheville           4:28.27 
  6  Michael Zapherson             11 T.C. Roberso        4:28.38 
  7  Lucas Wiley                   11 A.C. Reynold        4:28.60 
  8  Jason Blizzard                11 Marvin Ridge        4:28.88 
  9  Dylan Christopher             12 North Hender        4:30.02 
 10  Dasani Hawkins                12 Forestview          4:31.81 
 11  Gavin Mouat                   12 South Iredel        4:33.40 
 12  Cooper Castellaw              11 Alexander Ce        4:34.28 
 13  Dante McCree                  12 Charlotte Ca        4:35.67 
 14  Grant Schreiber               11 West Henders        4:37.47 
 15  Jackson Colling               10 Marvin Ridge        4:41.36 
 16  Kevin Biglow                  11 Statesville         4:49.39 
 
Event 337  Girls 4x100 Meter Relay NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Ashbrook  'A'                                          53.74 
  2  West Caldwell  'A'                                     53.14 
  3  Watauga  'A'                                           53.05 
  4  Alexander Central  'A'                                 52.96 
  5  Erwin, Clyde A.  'A'                                   52.98 
  6  A.C. Reynolds  'A'                                     53.06 
  7  Forestview  'A'                                        53.56 
  8  North Buncombe  'A'                                    54.54 
Section 2  Timed Finals
  1  Marvin Ridge  'A'                                      52.12 
  2  Charlotte Catholic  'A'                                51.28 
  3  Hunter Huss  'A'                                       50.94 
  4  Cuthbertson High School  'A'                           49.58 
  5  T.C. Roberson  'A'                                     50.34 
  6  West Henderson  'A'                                    51.26 
  7  Crest  'A'                                             51.74 
  8  North Henderson  'A'                                   52.74 
 
Event 338  Boys 4x100 Meter Relay NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Charlotte Catholic  'A'                                45.74 
  2  North Buncombe  'A'                                    45.54 
  3  Freedom  'A'                                           45.22 
  4  Ashbrook  'A'                                          45.00 
  5  Kings Mountain  'A'                                    45.09 
  6  West Henderson  'A'                                    45.34 
  7  Watauga  'A'                                           45.56 
  8  A.C. Reynolds  'A'                                     45.94 
Section 2  Timed Finals
  1  Alexander Central  'A'                                 44.77 
  2  Marvin Ridge  'A'                                      44.11 
  3  Erwin, Clyde A.  'A'                                   43.66 
  4  Asheville  'A'                                         43.30 
  5  Hunter Huss  'A'                                       43.52 
  6  Forestview  'A'                                        43.89 
  7  Stuart W. Cramer  'A'                                  44.74 
  8  Cuthbertson High School  'A'                           44.89 
 
Event 339  Girls 400 Meter Dash NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  A'Junea McCleave              12 Hunter Huss         1:06.76 
  2  Princess Orman                11 Hunter Huss         1:04.54 
  3  Kendall Reece                  9 Watauga             1:04.14 
  4  Sidney Leonard                10 North Iredel        1:04.04 
  5  Abigail Cook                   9 North Buncom        1:04.05 
  6  Anna Ropers                   10 Marvin Ridge        1:04.15 
  7  Vaniyah Petty                  9 Crest               1:06.38 
  8  Jalynn Taylor-Howze           12 Stuart W. Cr        1:07.16 
Section 2  Timed Finals
  1  Trinity Minor                 11 Statesville         1:02.75 
  2  Aubrie Farwell                12 Cuthbertson           59.91 
  3  Ta'shia Wade                  11 Ashbrook              58.63 
  4  Dahlia Cutler                 11 Cuthbertson           57.36 
  5  Mackenzie Townsend            10 Cuthbertson           58.50 
  6  Taylor Meadows                12 West Henders          58.77 
  7  Lily Savage                   10 Marvin Ridge        1:01.55 
  8  Leann Keller                   9 Marvin Ridge        1:03.46 
 
Event 340  Boys 400 Meter Dash NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Edwin Gonzalez                 9 T.C. Roberso          53.23 
  2  Ryan Kobziak                  10 Cuthbertson           52.77 
  3  Kyra Peterkin                 11 Forestview            52.20 
  4  Sam Messer                    11 Tuscola               51.90 
  5  Santez Booze                  11 Asheville             52.01 
  6  Joseph Waller                 11 Burns                 52.45 
  7  Alec Hunter                   11 Marvin Ridge          53.22 
  8  Corbin Guerrero               10 North Hender          53.58 
Section 2  Timed Finals
  1  Aidan McNally                  9 Cuthbertson           51.75 
  2  Samuel Rennard                12 T.C. Roberso          51.52 
  3  John Menscer                  12 North Iredel          50.47 
  4  Bradon Black                  11 Cuthbertson           49.28 
  5  Nathan Mcdaniels              12 North Iredel          50.34 
  6  Bryce Satterfield             10 Watauga               50.92 
  7  Levi Harris                   10 Asheville             51.72 
  8  Walter Swan                   11 Freedom               51.82 
 
Event 345  Girls 300 Meter Hurdles NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Alyssa Lopez                  12 Watauga               50.92 
  2  Fiona Wallace                 10 Marvin Ridge          50.11 
  3  Emma Brown                    10 Watauga               49.36 
  4  Caroline Nguyen               11 T.C. Roberso          49.34 
  5  Leticia Venancio              11 West Caldwel          49.34 
  6  Abby Happel                   12 Cuthbertson           49.95 
  7  Emma Brown                    10 Alexander Ce          50.54 
  8  Morgan Fijalkowski             9 Charlotte Ca          51.01 
Section 2  Timed Finals
  1  Virginia Kirkwood             12 Asheville             48.33 
  2  Allison Payton                 9 Stuart W. Cr          48.00 
  3  Alion Belvin                  12 Asheville             47.17 
  4  Olivia Cooney                 12 South Iredel          46.43 
  5  Jorja Medders                 12 Marvin Ridge          46.50 
  6  Guyah Love                    10 Ashbrook              47.39 
  7  Carolyn Diez                  12 A.C. Reynold          48.32 
  8  Olivia Mague                  12 Cuthbertson           48.77 
 
Event 346  Boys 300 Meter Hurdles NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Desmond Hope                  11 Hunter Huss           43.42 
  2  Will Gilkeson                 12 A.C. Reynold          43.17 
  3  Samuel Yoder                  12 A.C. Reynold          42.87 
  4  Grant Schreiber               11 West Henders          42.83 
  5  Hank Yelton                   12 Freedom               42.84 
  6  Elijah Milsaps                10 Hickory               42.94 
  7  Sha'mek Simpson               12 Statesville           43.39 
  8  Tyler Pritchard               12 North Iredel          43.74 
Section 2  Timed Finals
  1  Ethan Tandy                   12 Cuthbertson           42.62 
  2  Luke Drummonds                11 Watauga               42.16 
  3  Sidney Littlejohn             10 Ashbrook              40.80 
  4  Cory Gaither                  12 South Iredel          38.14 
  5  Aveon Reid                    12 Forestview            38.92 
  6  Peter Shelley                 12 Marvin Ridge          41.92 
  7  Dashon Hannah                 11 Burns                 42.24 
  8  Zach Ross                      9 Cuthbertson           42.81 
 
Event 347  Girls 800 Meter Run NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Elise Wright                  12 T.C. Roberso        2:12.75 
  2  Kaitlyn St. Hilaire            9 Cuthbertson         2:24.47 
  3  Ashlyn Blakely                11 T.C. Roberso        2:25.44 
  4  Charlotte Sperry              12 Cuthbertson         2:26.01 
  5  Gabriella Castro              10 Cuthbertson         2:26.33 
  6  Jonna Strange                 10 North Iredel        2:26.70 
  7  Megan Dest                    11 Charlotte Ca        2:27.45 
  8  Emily Dumont                  12 South Iredel        2:28.48 
  9  Ashley Rhodes                 10 North Hender        2:30.16 
 10  Ellie Phillips                11 T.C. Roberso        2:32.49 
 11  Caroline Edwards              11 Watauga             2:32.58 
 12  Emma Tzotschew                11 Watauga             2:32.91 
 13  Kaylee Spencer                11 Marvin Ridge        2:37.96 
 14  McKenna Winterflood           10 Enka                2:38.70 
 15  Phoebe Raspanti                9 Forestview          2:38.95 
 16  Corey McVay                   12 A.C. Reynold        2:39.08 
 
Event 348  Boys 800 Meter Run NCHSAA 3A (19)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Connor Gross                  11 Marvin Ridge        1:58.10 
  2  Kodi Codrington               12 Asheville           1:59.82 
  3  Luke Wolaver                  12 Marvin Ridge        1:59.84 
  4  Zach Crain                    11 A.C. Reynold        1:59.91 
  5  Walker Lezotte                11 Cuthbertson         2:00.04 
  6  Kyle Stamper                  11 Cuthbertson         2:00.14 
  7  Dasani Hawkins                12 Forestview          2:00.30 
  8  Dwayne Lillie                 10 A.C. Reynold        2:00.89 
  9  Davis Turner                  12 Asheville           2:01.00 
 10  Logan Ellis                   10 Alexander Ce        2:02.41 
 11  Sean McDowell                 12 T.C. Roberso        2:02.60 
 12  Austin Walker                 10 Burns               2:02.71 
 13  Ben Brock                     11 Asheville           2:02.72 
 14  Jose Rodriguez                11 North Hender        2:02.82 
 15  Andrew Santos                 12 Charlotte Ca        2:03.12 
 16  Grant Schreiber               11 West Henders        2:03.20 
 17  Dylan Brittain                12 Freedom             2:03.73 
 18  Elias Norman                  12 Watauga             2:03.91 
 19  Lawson Robertson              11 A.C. Reynold        2:04.17 
 
Event 353  Girls 200 Meter Dash NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Jordyn Singletary             12 Asheville             27.27 
  2  Jaylyn Stevens                11 Erwin, Clyde          27.14 
  3  Landry Mazzarell               9 Marvin Ridge          27.03 
  4  Mariah Clement                 9 T.C. Roberso          26.92 
  5  Allison Payton                 9 Stuart W. Cr          27.03 
  6  Raven Witherspoon             12 South Iredel          27.12 
  7  Phoenix Norris                11 Crest                 27.14 
  8  Maria Alamo-Worley            12 North Buncom          27.34 
Section 2  Timed Finals
  1  Ashanti Cobb                  10 Asheville             26.38 
  2  Dahlia Cutler                 11 Cuthbertson           26.19 
  3  Mackenzie Townsend            10 Cuthbertson           25.85 
  4  Anyha Goode                    9 Cuthbertson           25.67 
  5  Victoria Borum                12 Asheville             25.78 
  6  Ta'shia Wade                  11 Ashbrook              25.98 
  7  Kyla Avery                    10 Freedom               26.24 
  8  Grace Mathis                  12 Charlotte Ca          26.60 
 
Event 354  Boys 200 Meter Dash NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Dakari Campbell               10 Ashbrook              23.22 
  2  Bryce Satterfield             10 Watauga               23.17 
  3  Teavius Henry                 12 St. Stephens          23.09 
  4  Ryan Manns                    10 Marvin Ridge          22.93 
  5  Aidan McNally                  9 Cuthbertson           23.04 
  6  A'Keem Patterson              12 St. Stephens          23.14 
  7  Bradley Stanton               12 Marvin Ridge          23.18 
  8  Thomas Bitcon                 12 Marvin Ridge          23.22 
Section 2  Timed Finals
  1  Tyler Moore                   10 Enka                  22.81 
  2  Trevon Robinson               10 Asheville             22.80 
  3  Durrell Johnson               10 Stuart W. Cr          22.57 
  4  Bradon Black                  11 Cuthbertson           21.99 
  5  Jake Richardson               12 South Iredel          22.34 
  6  John Menscer                  12 North Iredel          22.74 
  7  Eric Green                    12 Ashbrook              22.81 
  8  Keevon Hines                  12 Asheville             22.90 
 
Event 361  Girls 3200 Meter Run NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Sarah LaTour                  12 Cuthbertson        10:59.21 
  2  Jonna Strange                 10 North Iredel       11:01.01 
  3  Leah Helms                     9 Cuthbertson        11:23.96 
  4  Elyse Wood                    11 Marvin Ridge       11:26.84 
  5  Madeline Hill                  9 Cuthbertson        11:28.20 
  6  Sophia Ritter                 10 Watauga            11:35.77 
  7  Kaitlyn Cole                  10 Marvin Ridge       11:40.95 
  8  Sophia Raspanti               11 Forestview         11:45.06 
  9  Jordan Dalton                 10 T.C. Roberso       12:26.36 
 10  Carmen Jarrell                11 Charlotte Ca       12:28.31 
 11  Madeline Duchesne             10 West Henders       12:31.57 
 12  Emily Bowman                  11 Marvin Ridge       12:47.24 
 13  Angela Ramsdell               12 Watauga            12:50.10 
 14  Ava Rose                      10 Enka               12:55.47 
 15  Riley Hill                    10 West Henders       12:56.70 
 16  Chloe Widmann                 10 T.C. Roberso       13:02.83 
 
Event 362  Boys 3200 Meter Run NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Hunter White                  11 North Hender        9:39.25 
  2  Cooper Castellaw              11 Alexander Ce        9:40.39 
  3  Jayden Hefner                 12 St. Stephens        9:51.62 
  4  Dylan Christopher             12 North Hender        9:52.90 
  5  Jason Blizzard                11 Marvin Ridge        9:53.27 
  6  Andrew Inman                  12 Forestview          9:53.96 
  7  Gavin Mouat                   12 South Iredel        9:54.08 
  8  Lucas Wiley                   11 A.C. Reynold        9:54.13 
  9  Josh Lamont                   12 Watauga             9:54.14 
 10  Avery Cannon                  10 Watauga             9:56.89 
 11  Neil Rogers                   12 A.C. Reynold       10:04.55 
 12  Haven Honeycutt               11 Asheville          10:05.05 
 13  Price St. Clair               12 Watauga            10:05.89 
 14  Cole Jackson                   9 Marvin Ridge       10:10.10 
 15  Thad McNeil                   11 A.C. Reynold       10:10.35 
 16  Dasani Hawkins                12 Forestview         10:13.90 
 
Event 365  Girls 4x400 Meter Relay NCHSAA 3A (15)
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  North Gaston  'A'                                    5:09.00 
  2  Stuart W. Cramer  'A'                                4:45.44 
  3  Hunter Huss  'A'                                     4:40.04 
  4  South Iredell  'A'                                   4:32.13 
  5  Alexander Central  'A'                               4:37.09 
  6  Enka  'A'                                            4:45.17 
  7  Forestview  'A'                                      4:50.78 
Section 2  Timed Finals
  1  Watauga  'A'                                         4:29.11 
  2  West Henderson  'A'                                  4:14.80 
  3  Asheville  'A'                                       4:13.26 
  4  Cuthbertson High School  'A'                         3:57.24 
  5  T.C. Roberson  'A'                                   4:12.95 
  6  Marvin Ridge  'A'                                    4:13.34 
  7  North Henderson  'A'                                 4:23.57 
  8  A.C. Reynolds  'A'                                   4:30.28 
 
Event 366  Boys 4x400 Meter Relay NCHSAA 3A (16)
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Watauga  'A'                                         3:40.67 
  2  Alexander Central  'A'                               3:38.93 
  3  North Henderson  'A'                                 3:36.98 
  4  Freedom  'A'                                         3:34.55 
  5  North Buncombe  'A'                                  3:36.28 
  6  A.C. Reynolds  'A'                                   3:37.80 
  7  West Henderson  'A'                                  3:40.62 
  8  Hunter Huss  'A'                                     3:42.12 
Section 2  Timed Finals
  1  Forestview  'A'                                      3:34.16 
  2  Burns  'A'                                           3:31.99 
  3  Marvin Ridge  'A'                                    3:29.45 
  4  Cuthbertson High School  'A'                         3:27.86 
  5  Asheville  'A'                                       3:28.00 
  6  South Iredell  'A'                                   3:31.35 
  7  T.C. Roberson  'A'                                   3:34.11 
  8  North Iredell  'A'                                   3:34.43