Mid-State 3A Conference Championship

Burlington, NC

Complete Results

 2011 Midstate 3A Conference Championships - 4/27/2011             

                  Walter Williams High School, Burlington, NC                  

                                    Results                                    

 

Girls 100 Meter Dash

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Asia Cobb                 09 Eastern Guil             12.79Q  2 

  2 Shanica Johnson           10 Williams                 12.90Q  4 

  3 Mercades Jones            12 Rockingham C             13.01Q  3 

  4 Noell Cunningham          10 Williams                 13.10Q  1 

  5 Kierra James                 Western Alamance         13.10q  3 

  6 Brianna Millner            9 Morehead                 13.31q  1 

  7 Rayna Turner                 Western Alamance         13.41   2 

  8 Rachel Dodson             12 Eastern Alam             13.50   2 

  9 Mackenzie Ballard         09 Eastern Alam             13.87   4 

 10 Kiera Booker              09 Eastern Alam             13.94   3 

 11 Blake Brown                  Western Alamance         13.96   4 

 12 Cameron Cobb              09 Northern Gui             14.09   4 

 13 Martha Afuye              09 Northern Gui             14.13   3 

 14 Nya Moore                 10 Northern Gui             14.23   1 

 15 Raven Watts               10 Williams                 14.24   2 

 16 Lilneatha McFalling       09 Rockingham C             14.95   4 

 

Girls 100 Meter Dash

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Shanica Johnson           10 Williams                 12.68  

  2 Mercades Jones            12 Rockingham C             12.87  

  3 Asia Cobb                 09 Eastern Guil             12.90  

  4 Noell Cunningham          10 Williams                 13.23  

  5 Brianna Millner            9 Morehead                 14.30  

 

Girls 200 Meter Dash

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Abigail Bost              11 Williams                 26.48Q  2 

  2 Shanica Johnson           10 Williams                 27.31Q  4 

  3 Noell Cunningham          10 Williams                 27.76Q  1 

  4 Anna Smith                11 Northern Gui             27.93Q  3 

  5 Asia Cobb                 09 Eastern Guil             26.58q  2 

  6 Kierra James                 Western Alamance         27.44q  2 

  7 Regine Harris             11 McMichael                28.08   4 

  8 Haleigh Minnis            11 Eastern Alam             28.26   3 

  9 Lindsay Klopp             10 Northern Gui             28.73   1 

 10 Natalie Ncneil            11 Eastern Alam             28.93   4 

 11 Jazmyn Alston             10 Eastern Alam             29.14   3 

 12 Whitney Warren               Western Alamance         29.25   4 

 13 Caroline Coleman             Western Alamance         29.46   2 

 14 Jessie Morgan             09 Northern Gui             29.65   3 

 15 Brianna Millner            9 Morehead                 30.52   2 

 16 Chiannaia Joyce           10 Morehead                 31.09   1 

 17 Kadisha Blackstock        09 Rockingham C             31.20   4 

 18 Brittany Waddell          09 Rockingham C             33.73   3 

 

Girls 200 Meter Dash

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Shanica Johnson           10 Williams                 26.55  

  2 Asia Cobb                 09 Eastern Guil             26.94  

  3 Anna Smith                11 Northern Gui             27.03  

  4 Noell Cunningham          10 Williams                 29.05  

  5 Abigail Bost              11 Williams                 29.51  

 

Girls 400 Meter Dash

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Whitney Barker            11 Rockingham C           1:01.72Q  1 

  2 Abigail Bost              11 Williams               1:04.70Q  2 

  3 Krystal White             12 Eastern Alam           1:08.49Q  3 

  4 Jessie Morgan             09 Northern Gui           1:05.00q  1 

  5 Sophie Thompson           11 Williams               1:08.56q  1 

  6 Jazmyn Alston             10 Eastern Alam           1:08.80q  2 

  7 Kiera Scott               10 Eastern Guil           1:09.97   3 

  7 Lindsay Klopp             10 Northern Gui           1:09.97   3 

  9 Chloe Strickland          12 Eastern Alam           1:10.21   3 

 10 Natalya Dunlap               Western Alamance       1:10.34   2 

 11 Sam Harris                10 Williams               1:11.29   1 

 12 Whitney Warren               Western Alamance       1:11.64   2 

 13 Stephany Fields              Western Alamance       1:14.34   3 

 14 NyAsia Bryant             11 Eastern Guil           1:15.81   1 

 15 dawn perkins              11 Morehead               1:16.91   2 

 16 Brittany White            09 Northern Gui           1:17.17   1 

 

Girls 400 Meter Dash

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Whitney Barker            11 Rockingham C           1:00.91  

  2 Krystal White             12 Eastern Alam           1:02.09  

  3 Jessie Morgan             09 Northern Gui           1:04.50  

  4 Abigail Bost              11 Williams               1:05.56  

  5 Jazmyn Alston             10 Eastern Alam           1:07.71  

  6 Sophie Thompson           11 Williams               1:08.26  

 

Girls 800 Meter Run

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Jasmin Sutton             11 Rockingham C           2:32.56  

  2 Erin McGuirk              12 Northern Gui           2:35.04  

  3 Carylynn Willis           12 Williams               2:35.61  

  4 Sara Svehla               10 Northern Gui           2:38.84  

  5 Haley Hawkins             10 Northern Gui           2:41.43  

  6 Sommer Fanney             09 Williams               2:42.49  

  7 Mackenzie Lander          09 Williams               2:54.88  

  8 Nneka Walson              09 Eastern Guil           2:56.61  

  9 Jamie Sommer                 Western Alamance       2:57.39  

 10 Eliza Kohrman             12 Eastern Alam           3:00.31  

 11 Kestin Thomas             12 Eastern Alam           3:07.48  

 12 Rhiannon Walker           10 McMichael              3:07.98  

 13 Eva Miller                   Western Alamance       3:09.19  

 14 Sophia Dill                  Western Alamance       3:16.17  

 15 Alisa Chu                 09 McMichael              3:21.39  

 16 Stacy Seacat              11 Morehead               3:37.17  

 -- Chloe Strickland          12 Eastern Alam               DNF  

 

Girls 1600 Meter Run

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Erin McGuirk              12 Northern Gui           5:53.57  

  2 Sara Svehla               10 Northern Gui           5:57.35  

  3 Haley Hawkins             10 Northern Gui           5:58.86  

  4 Carylynn Willis           12 Williams               6:02.88  

  5 Sommer Fanney             09 Williams               6:13.43  

  6 Katie Schomberg              Western Alamance       6:17.36  

  7 Kaci Anderson                Western Alamance       6:20.03  

  8 Eliza Kohrman             12 Eastern Alam           6:34.64  

  9 Rachel Bost               11 Williams               6:49.59  

 10 Kacy Porter               10 Rockingham C           6:56.78  

 11 Sophia Dill                  Western Alamance       7:02.60  

 12 Bayleigh Williams         09 Rockingham C           7:02.96  

 13 Alisa Chu                 09 McMichael              7:27.91  

 14 Kelsey Franks             10 Rockingham C           7:27.93  

 15 Carleen Hengevled         11 Eastern Alam           8:20.08  

 -- Kestin Thomas             12 Eastern Alam               DNF  

 

Girls 3200 Meter Run

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Erin McGuirk              12 Northern Gui          12:31.19  

  2 Katie Schomberg              Western Alamance      13:36.28  

  3 Sara Svehla               10 Northern Gui          13:57.86  

  4 Kaci Anderson                Western Alamance      14:19.82  

  5 Sophie Meacham            09 Williams              14:25.49  

  6 Haley Hawkins             10 Northern Gui          14:59.97  

  7 Eliza Kohrman             12 Eastern Alam          15:28.74  

  8 Kacy Porter               10 Rockingham C          15:37.01  

  9 Lara Alghaben             11 Williams              15:51.25  

 10 Corrina Bost              09 Williams              15:57.60  

 11 Kelsey Franks             10 Rockingham C          16:39.35  

 12 Marissa Soloman-McRoy     09 Eastern Alam          16:43.67  

 13 Morgan Murphy             11 Rockingham C          17:19.08  

 

Girls 100 Meter Hurdles

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Anna Smith                11 Northern Gui             17.12Q  2 

  2 Ginika Nwoko              10 Williams                 18.02Q  1 

  3 Ronica Patterson          10 Eastern Alam             17.62q  2 

  4 Hannah Clark                 Western Alamance         17.82q  2 

  5 Lydia Laws                   Western Alamance         18.54q  1 

  6 Kare'l Webb               11 Williams                 20.15q  1 

  7 Brittany Smith            09 Northern Gui             21.03   1 

  8 Brittany Foxx             11 Northern Gui             21.41   2 

  9 Aysia Harrington          09 Eastern Guil             21.65   2 

 10 Jasmine Crisp                Eastern Alam             23.09   1 

 11 Kadisha Blackstock        09 Rockingham C             23.56   2 

 12 dawn perkins              11 Morehead                 24.01   1 

 

Girls 100 Meter Hurdles

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Anna Smith                11 Northern Gui             16.44  

  2 Hannah Clark                 Western Alamance         17.72  

  3 Ginika Nwoko              10 Williams                 17.98  

  4 Ronica Patterson          10 Eastern Alam             18.62  

  5 Kare'l Webb               11 Williams                 20.45  

  6 Lydia Laws                   Western Alamance         21.14  

 

Girls 300 Meter Hurdles

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Ginika Nwoko              10 Williams                 50.76Q  1 

  2 Anna Smith                11 Northern Gui             51.34Q  3 

  3 Hannah Clark                 Western Alamance         52.33Q  2 

  4 Rebecca Everett           11 Rockingham C             50.84q  1 

  5 Ronica Patterson          10 Eastern Alam             53.29q  3 

  6 Rachel Bost               11 Williams                 53.36q  3 

  7 Kyleeka Gonzalez             Western Alamance         53.73   2 

  8 Brittany Smith            09 Northern Gui             54.07   2 

  9 Brittany Foxx             11 Northern Gui             57.79   3 

 10 Kare'l Webb               11 Williams                 57.96   1 

 11 Jasmine Crisp                Eastern Alam           1:06.32   1 

 12 Aysia Harrington          09 Eastern Guil           1:06.98   3 

 13 Sara Jones                10 Eastern Alam           1:10.21   2 

 

Girls 300 Meter Hurdles

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Anna Smith                11 Northern Gui             48.51  

  2 Rebecca Everett           11 Rockingham C             50.48  

  3 Hannah Clark                 Western Alamance         53.68  

  4 Rachel Bost               11 Williams                 56.02  

  5 Ronica Patterson          10 Eastern Alam             56.41  

  6 Ginika Nwoko              10 Williams               1:05.06  

 

Girls 4x100 Meter Relay

===================================================================

    School                                               Finals  H#

===================================================================

  1 Eastern Alamance                                      52.73   2 

     1) Mackenzie Ballard 09            2) Haleigh Minnis 11              

     3) Natalie Ncneil 11               4) Rachel Dodson 12               

  2 Williams                                              52.86   2 

     1) Shanica Johnson 10              2) Princess Stone 10              

     3) Noell Cunningham 10             4) Sylvia Foster 12               

  3 Eastern Guilford                                      53.38   2 

     1) NyAsia Bryant 11                2) Amber Morris 09                

     3) Nneka Walson 09                 4) Asia Cobb 09                   

  4 Western Alamance                                      53.63   2 

     1) Hannah Clark                    2) Caroline Coleman               

     3) Rayna Turner                    4) Kyleeka Gonzalez               

  5 Northern Guilford                                     54.95   1 

     1) Elizabeth Ambler 11             2) Nya Moore 10                   

     3) Brittany Smith 09               4) Cameron Cobb 09                

  6 McMichael                                             56.26   1 

     1) Kaitlyn Moore 10                2) Aria Galloway 09               

     3) Shaquana Brown 11               4) Regine Harris 11               

  7 Morehead                                              57.90   2 

     1) dawn perkins 11                 2) Chiannaia Joyce 10             

     3) ray-ray ferrell 11              4) Brianna Millner 9              

  8 Rockingham County                                     59.88   1 

     1) Brittany Waddell 09             2) Lilneatha McFalling 09         

     3) Megan Blackstock 09             4) Kadisha Blackstock 09          

 

Girls 4x200 Meter Relay

================================================================

    School                                               Finals 

================================================================

  1 Eastern Alamance                                    1:49.14  

     1) Haleigh Minnis 11               2) Chloe Strickland 12            

     3) Jazmyn Alston 10                4) Krystal White 12               

  2 Williams                                            1:49.46  

     1) Shanica Johnson 10              2) Chelsey Hargrave 09            

     3) Noell Cunningham 10             4) Abigail Bost 11                

  3 Western Alamance                                    1:54.58  

     1) Lydia Laws                      2) Rayna Turner                   

     3) Kyleeka Gonzalez                4)                                

  4 Northern Guilford                                   1:55.94  

     1) Elizabeth Ambler 11             2) Jessie Morgan 09               

     3) Lindsay Klopp 10                4) Cameron Cobb 09                

  5 Rockingham County                                   2:07.81  

     1) Brittany Waddell 09             2) Lilneatha McFalling 09         

     3) Megan Blackstock 09             4) Kadisha Blackstock 09          

 

Girls 4x400 Meter Relay

================================================================

    School                                               Finals 

================================================================

  1 Rockingham County                                   4:16.74  

     1) Whitney Barker 11               2) Mercades Jones 12              

     3) Jasmin Sutton 11                4) Rebecca Everett 11             

  2 Williams                                            4:25.99  

     1) Rachel Bost 11                  2) Sommer Fanney 09               

     3) Carylynn Willis 12              4) Abigail Bost 11                

  3 Western Alamance                                    4:28.27  

     1) Rayna Turner                    2) Lydia Laws                     

     3) Caroline Coleman                4) Kyleeka Gonzalez               

  4 Eastern Alamance                                    4:35.42  

     1) Haleigh Minnis 11               2) Chloe Strickland 12            

     3) Jazmyn Alston 10                4) Krystal White 12               

  5 Northern Guilford                                   4:38.90  

     1) Jessie Morgan 09                2) O'Malley Bentson 09            

     3) Cameron Cobb 09                 4) Lindsay Klopp 10               

  6 McMichael                                           4:53.18  

     1) Rhiannon Walker 10              2) Kaitlyn Moore 10               

     3) Aria Galloway 09                4) Regine Harris 11               

 

Girls 4x800 Meter Relay

================================================================

    School                                               Finals 

================================================================

  1 Northern Guilford                                  11:14.59  

     1) Haley Hawkins 10                2) Kat Beck 09                    

     3) Erin McGuirk 12                 4) Sara Svehla 10                 

  2 Williams                                           11:21.69  

     1) Rachel Bost 11                  2) Sommer Fanney 09               

     3) Mackenzie Lander 09             4) Carylynn Willis 12             

  3 Western Alamance                                   12:17.28  

     1) Kaci Anderson                   2) Sophia Dill                    

     3) Jamie Sommer                    4) Katie Schomberg                

  4 Eastern Alamance                                   13:21.30  

     1) Kestin Thomas 12                2) Carleen Hengevled 11           

     3) Marissa Soloman-McRoy 09        4) Eliza Kohrman 12               

 

Girls High Jump

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Krystal White             12 Eastern Alam           4-10.00  

  2 Jasmine Crisp                Eastern Alam           4-08.00  

  3 Sylvia Foster             12 Williams               4-06.00  

  3 ray-ray ferrell           11 Morehead               4-06.00  

  3 Chelsey Hargrave          09 Williams               4-06.00  

  3 Whitney Barker            11 Rockingham C           4-06.00  

  7 Kiera Scott               10 Eastern Guil          J4-06.00  

  7 Victoria Cummings            Western Alamance      J4-06.00  

  9 Kaitlyn Moore             10 McMichael              4-04.00  

  9 Rebecca Everett           11 Rockingham C           4-04.00  

 11 Sam Harris                10 Williams               4-02.00  

 -- Brianna Holden               McMichael                   NH  

 -- Alexis Dickerson             Western Alamance            NH  

 

Girls Pole Vault

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Elizabeth Ambler          11 Northern Gui          10-00.00  

  2 Sam Harris                10 Williams               7-06.00  

  3 Ginika Nwoko              10 Williams               6-06.00  

  4 Sara Jones                10 Eastern Alam           6-00.00  

 -- Kaylee Kitchen            11 Eastern Alam                NH  

 -- Tatyanna Smith            12 Eastern Alam                NH  

 

Girls Long Jump

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Anna Smith                11 Northern Gui          15-04.00  

  2 Lydia Laws                   Western Alamance      15-03.00  

  3 Princess Stone            10 Williams              14-02.00  

  4 Chelsey Hargrave          09 Williams              14-00.50  

  5 Kaitlyn Moore             10 McMichael             13-07.00  

  6 Ronica Patterson          10 Eastern Alam          13-06.00  

  7 Sylvia Foster             12 Williams              13-04.50  

  8 Caroline Coleman             Western Alamance      13-02.00  

  8 Amber Morris              09 Eastern Guil          13-02.00  

 10 Brittany Smith            09 Northern Gui          13-01.50  

 11 Mercades Jones            12 Rockingham C          13-00.00  

 12 Natalya Dunlap               Western Alamance      12-08.50  

 13 Jacquelynn Morgan         10 Eastern Alam          12-06.50  

 14 Mary Afuye                09 Northern Gui          12-02.50  

 15 Racquel Knight            10 Eastern Alam          11-10.50  

 16 ray-ray ferrell           11 Morehead              11-10.00  

 

Girls Triple Jump

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Princess Stone            10 Williams              32-00.50  

  2 Regine Harris             11 McMichael             30-11.00  

  3 Stephany Fields              Western Alamance      28-06.00  

  4 Amber Morris              09 Eastern Guil          27-10.50  

  5 Blake Brown                  Western Alamance      27-09.00  

  6 Racquel Knight            10 Eastern Alam          26-03.00  

  7 Jacquelynn Morgan         10 Eastern Alam          26-02.50  

  8 Karlisha Person-Jones     09 Williams              24-09.00  

 

Girls Shot Put

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Nya Moore                 10 Northern Gui          31-01.00  

  2 Rachel Dodson             12 Eastern Alam          30-11.50  

  3 Tayler McCarther          10 Northern Gui          30-09.50  

  4 Alexis Dickerson             Western Alamance      29-07.50  

  5 shannon moton             11 Morehead              28-04.50  

  6 Emily Booth               10 Eastern Alam          28-02.00  

  7 Elaysha Keels             11 Eastern Guil          27-11.50  

  8 Josephine Doggett         12 Morehead              27-01.00  

  9 Victoria Cummings            Western Alamance      25-05.50  

 10 Asia Allen                10 Williams              24-08.50  

 11 Shaquana Brown            11 McMichael             24-03.00  

 12 Kristen Carter            09 Rockingham C          23-10.50  

 13 Nicole Harvey             12 Williams              23-07.00  

 14 Jada Mebane               10 Rockingham C          22-00.50  

 15 Artaeza Poole-Gwyn        12 Williams              21-06.00  

 16 Stephanie Ochoa           10 Morehead              20-08.00  

 17 Kemari Martin-Warner      10 McMichael             20-05.00  

 18 Miesha Dungee             09 Eastern Guil          18-11.50  

 19 Alex Nickerson            10 McMichael             16-00.00  

 

Girls Discus Throw

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Rachel Dodson             12 Eastern Alam             89-11  

  2 Alexis Dickerson             Western Alamance         86-08  

  3 Nicole Harvey             12 Williams                 83-04  

  4 Nya Moore                 10 Northern Gui             78-06  

  5 Victoria Cummings            Western Alamance         75-04  

  6 Kristen Carter            09 Rockingham C             74-09  

  7 Carrie Wilson             09 McMichael                70-03  

  8 Heather Morton               Western Alamance         69-04  

  9 Melanie Emmanuelli        11 Eastern Guil             68-03  

 10 Emily Booth               10 Eastern Alam             68-02  

 11 Miesha Dungee             09 Eastern Guil             64-05  

 12 Shaquana Brown            11 McMichael                63-09  

 13 Desiree Wade              11 Eastern Guil             61-10  

 14 Asia Allen                10 Williams                 60-06  

 15 Josephine Doggett         12 Morehead                 58-09  

 16 Artaeza Poole-Gwyn        12 Williams                 56-11  

 17 shannon moton             11 Morehead                 56-10  

 18 LaShawnna Shively         09 McMichael                53-02  

 19 Stephanie Ochoa           10 Morehead                 52-07  

 20 Jada Mebane               10 Rockingham C             47-11  

 

Boys 100 Meter Dash

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Jamieon Harvey            09 Williams                 11.09Q  4 

  2 Rocco Scarfone            12 Northern Gui             11.20Q  3 

  3 Shakur Gilliam            11 Western Alamance         11.30Q  1 

  4 Milton Walker             12 Eastern Guil             11.33Q  2 

  5 John Jackson              10 Rockingham C             11.39q  4 

  6 Javonte Ellison           12 Eastern Alam             11.51q  2 

  7 Eric Wiley                09 Eastern Guil             11.53   2 

  8 Mohammed Khellah          12 Northern Gui             11.55   1 

  9 Justin Key                11 Rockingham C             11.56   1 

 10 Mario Norman              10 Eastern Alam             11.58   3 

 11 Nathan Shelton            11 McMichael                11.66   1 

 12 Kersee King               12 Morehead                 11.72   4 

 12 Alex Dalton               11 Rockingham C             11.72   3 

 14 AJ Artis                  12 Morehead                 11.78   4 

 14 Brodrick Clark            09 Williams                 11.78   2 

 16 Devante' Williams         09 Eastern Guil             11.79   1 

 17 Kyle Brown                12 Williams                 11.82   3 

 18 David Lipscomb            11 Western Alamance         11.91   2 

 19 Nick Todora               11 Northern Gui             11.99   3 

 20 Saadiq Sweezer            09 Eastern Alam             12.13   4 

 21 Chris Leonard             11 Western Alamance         12.67   1 

 

Boys 100 Meter Dash

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Jamieon Harvey            09 Williams                 11.19  

  2 Shakur Gilliam            11 Western Alamance         11.30  

  3 John Jackson              10 Rockingham C             11.32  

  4 Milton Walker             12 Eastern Guil             11.45  

  5 Javonte Ellison           12 Eastern Alam             11.51  

 -- Rocco Scarfone            12 Northern Gui               DNF  

 

Boys 200 Meter Dash

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Jamieon Harvey            09 Williams                 22.26Q  4 

  2 Cole Henderson            12 Western Alamance         22.73Q  2 

  3 Malik Grice               11 Williams                 23.26Q  3 

  4 T. J. Lindsay             12 Eastern Alam             23.49Q  1 

  5 John Jackson              10 Rockingham C             22.95q  4 

  6 Chris Paris               10 Northern Gui             23.27q  3 

  7 Mohammed Khellah          12 Northern Gui             23.31   4 

  8 Aaron Clay                11 Eastern Alam             23.69   1 

  9 Ty Triplett               11 Rockingham C             23.78   4 

 10 Scott Smith               10 Rockingham C             23.83   3 

 11 Dion Cummings             12 Eastern Guil             23.93   2 

 12 Eric Wiley                09 Eastern Guil             24.05   2 

 13 AJ Fields                 10 Williams                 24.12   3 

 14 Alexander Dawson          12 Eastern Alam             24.22   1 

 15 JD Hewett                 11 Eastern Guil             24.50   1 

 16 Devan Neal                10 Morehead                 24.93   4 

 17 David Lipscomb            11 Western Alamance         25.09   2 

 17 Quninton Neal             11 Morehead                 25.09   1 

 19 Rashed Lyons              10 Morehead                 25.10   3 

 20 Anthony Stone             10 Western Alamance         26.27   1 

 

Boys 200 Meter Dash

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Jamieon Harvey            09 Williams                 22.74  

  2 T. J. Lindsay             12 Eastern Alam             23.06  

  3 John Jackson              10 Rockingham C             23.26  

  4 Cole Henderson            12 Western Alamance         23.33  

  5 Chris Paris               10 Northern Gui             23.74  

  6 Malik Grice               11 Williams                 23.76  

 

Boys 400 Meter Dash

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Cole Henderson            12 Western Alamance         52.78Q  3 

  2 Saadiq Sweezer            09 Eastern Alam             54.44Q  2 

  3 Campbell Bentson          12 Northern Gui             54.77Q  4 

  4 John Caddle               11 Eastern Alam             54.90Q  1 

  5 Allen Tate                12 Williams                 54.91q  1 

  6 Anthony Cassoano          11 Northern Gui             55.35q  3 

  7 Calvin Kling              10 Eastern Alam             55.74   3 

  7 Elin Swank                12 Williams                 55.74   2 

  9 Nick Todora               11 Northern Gui             55.97   4 

 10 Rajek Bryant              09 Eastern Guil             56.54   4 

 11 Kyle Brown                12 Williams                 56.70   4 

 12 Leo Lanier                12 Morehead                 56.81   2 

 13 Chris Wilburn             10 Rockingham C             57.67   1 

 14 Roger Billingsly          12 Rockingham C             57.97   1 

 15 Raquann Jones             09 Eastern Guil           1:00.16   3 

 16 William Schwartz          10 Rockingham C           1:00.25   2 

 17 Jorge Altamarino-Aguirre  11 McMichael              1:01.29   4 

 18 Leondis Proctor           11 Morehead               1:05.40   1 

 19 Christopher Patrick       10 Morehead               1:07.89   2 

 20 Jaquel Fontaine           09 Eastern Guil           1:10.42   3 

 

Boys 400 Meter Dash

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Campbell Bentson          12 Northern Gui             52.51  

  2 John Caddle               11 Eastern Alam             53.83  

  3 Cole Henderson            12 Western Alamance         53.94  

  4 Allen Tate                12 Williams                 54.95  

  5 Anthony Cassoano          11 Northern Gui             55.65  

 -- Saadiq Sweezer            09 Eastern Alam                DQ   False Start

 

Boys 800 Meter Run

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Michael Tamayo            12 Eastern Alam           2:04.63  

  2 Graham Crawford           12 Williams               2:05.76  

  3 Jimmy Hollingsworth       10 Northern Gui           2:06.06  

  4 Ngozika Nwoko             12 Williams               2:06.49  

  5 John Elwood               11 Northern Gui           2:06.57  

  6 David Keeler              11 Eastern Alam           2:10.58  

  7 RJ Turner                  9 Western Alamance       2:15.02  

  8 Chase Schultz             09 McMichael              2:16.40  

  9 Bryan Winn                10 Rockingham C           2:17.89  

 10 Noah Miller               10 Western Alamance       2:20.17  

 11 Mario Sanchez             10 Rockingham C           2:22.12  

 12 Emmanuel Delora           09 McMichael              2:33.33  

 13 Brandon Mays              10 Morehead               2:43.07  

 14 Garret Mostella           09 Morehead               2:46.31  

 15 Keith Goins               10 Eastern Guil           2:46.99  

 16 Ronald Diggs              09 Eastern Guil           3:28.94  

 -- Colin Norment             11 Williams                   DNF  

 -- John Caddle               11 Eastern Alam               DNF  

 -- Matt Beck                 12 Northern Gui               DNF  

 -- Paschall Jefferies         9 Western Alamance            DQ   Took more than 2 ste

 

Boys 1600 Meter Run

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Michael Tamayo            12 Eastern Alam           4:43.11  

  2 Jimmy Hollingsworth       10 Northern Gui           4:43.59  

  3 Graham Crawford           12 Williams               4:44.98  

  4 Ngozika Nwoko             12 Williams               4:45.80  

  5 John Baranik              11 Western Alamance       4:46.95  

  6 David Keeler              11 Eastern Alam           4:51.02  

  7 Colin Norment             11 Williams               4:54.23  

  8 Jon Knight                09 Northern Gui           4:57.10  

  9 Bryan Winn                10 Rockingham C           5:00.74  

 10 Matt Beck                 12 Northern Gui           5:02.71  

 11 Caleb Evans               10 Eastern Alam           5:10.27  

 12 Matthew Fearnow              Western Alamance       5:40.07  

 13 Todd Stanley              09 Rockingham C           5:46.06  

 14 Aden Berry                09 Rockingham C           5:49.88  

 15 Sam Jones                 10 Eastern Guil           5:51.34  

 16 Ethan Outs                `0 Western Alamance       5:51.35  

 17 Jacob Stith               10 McMichael              6:02.56  

 18 Jaquel Fontaine           09 Eastern Guil           6:41.21  

 -- Brandon Mays              10 Morehead                    DQ   Jewlery

 -- Hunter Bolick             10 McMichael                   DQ   Uniform Violation

 

Boys 3200 Meter Run

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Jimmy Hollingsworth       10 Northern Gui          10:19.63  

  2 Michael Tamayo            12 Eastern Alam          10:28.58  

  3 Ngozika Nwoko             12 Williams              10:29.62  

  4 John Baranik              11 Western Alamance      10:40.89  

  5 Caleb Evans               10 Eastern Alam          10:53.45  

  6 Park Groves               11 Northern Gui          10:59.39  

  7 Jon Knight                09 Northern Gui          11:55.23  

  8 Kit Wedding               11 Western Alamance      11:58.93  

  9 Jack Huffines             10 Western Alamance      12:11.13  

 10 Carter Bowman             10 Williams              12:24.73  

 11 Todd Stanley              09 Rockingham C          12:53.67  

 12 Hunter Bolick             10 McMichael             13:04.70  

 13 Will Hylton               11 Rockingham C          14:41.64  

 14 Michael Myers             10 Rockingham C          14:53.79  

 

Boys 110 Meter Hurdles

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Isaiah Moore              09 Williams                 15.33Q  3 

  2 Malik Grice               11 Williams                 16.17Q  2 

  3 Joshua Loftis             11 Western Alamance         16.39Q  1 

  4 Ali Lamot                 10 Eastern Alam             17.04q  1 

  5 Quentin Richmond          11 Western Alamance         17.45q  2 

  6 KJ Allen                  10 Western Alamance         17.49q  3 

  7 Mark Wu                   11 Northern Gui             17.84   2 

  8 Antonio Williams          11 Eastern Guil             18.08   3 

  9 Chase Blackwell           09 Northern Gui             18.65   1 

 10 Devante' Lattimore        09 Eastern Guil             18.67   1 

 11 Jose Nunez                10 McMichael                19.60   1 

 12 Kyle Knodle               10 Eastern Alam             20.43   3 

 13 Louis Rubio               10 Northern Gui             20.65   2 

 14 Dernback Zack             10 Eastern Alam             20.69   3 

 15 David Lowery              10 Rockingham C             20.82   2 

 

Boys 110 Meter Hurdles

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Isaiah Moore              09 Williams                 14.71  

  2 Ali Lamot                 10 Eastern Alam             16.35  

  3 Joshua Loftis             11 Western Alamance         16.62  

  4 Malik Grice               11 Williams                 16.98  

  5 Quentin Richmond          11 Western Alamance         17.50  

  6 KJ Allen                  10 Western Alamance         18.87  

 

Boys 300 Meter Hurdles

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 KJ Allen                  10 Western Alamance         43.53Q  1 

  2 Isaiah Moore              09 Williams                 44.51Q  3 

  3 Bobby Warlick             12 Northern Gui             44.53Q  2 

  4 AJ Fields                 10 Williams                 43.84q  1 

  5 Ali Lamot                 10 Eastern Alam             45.06q  2 

  6 Kyle Knodle               10 Eastern Alam             45.68q  3 

  7 Quentin Richmond          11 Western Alamance         45.97   2 

  8 Mark Wu                   11 Northern Gui             46.86   1 

  9 Jose Nunez                10 McMichael                47.51   1 

 10 Kevin DeSosa              10 McMichael                48.68   3 

 11 Louis Rubio               10 Northern Gui             51.17   2 

 12 David Lowery              10 Rockingham C             51.68   3 

 13 Aden Berry                09 Rockingham C             53.32   2 

 14 Dernback Zack             10 Eastern Alam           1:01.69   3 

 

Boys 300 Meter Hurdles

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Isaiah Moore              09 Williams                 41.67  

  2 KJ Allen                  10 Western Alamance         42.88  

  3 Kyle Knodle               10 Eastern Alam             45.90  

  4 Ali Lamot                 10 Eastern Alam             47.25  

  5 AJ Fields                 10 Williams                 47.88  

 -- Bobby Warlick             12 Northern Gui               DNF  

 

Boys 4x100 Meter Relay

===================================================================

    School                                               Finals  H#

===================================================================

  1 Western Alamance                                      44.26   2 

     1) Devante Simmons                 2) Joshua Loftis 11               

     3) Cole Henderson 12               4) Shakur Gilliam 11              

  2 Rockingham County                                     44.27   2 

     1) Ty Triplett 11                  2) Justin Key 11                  

     3) Alex Dalton 11                  4) John Jackson 10                

  3 Eastern Alamance                                      44.47   2 

     1) Javonte Ellison 12              2) Mario Norman 10                

     3) Marquis Evans 12                4) Aaron Clay 11                  

  4 Northern Guilford                                     44.81   2 

     1) Mohammed Khellah 12             2) Nick Todora 11                 

     3) Malik Scott 09                  4) Chris Paris 10                 

  5 Williams                                              45.77   1 

     1) AJ Fields 10                    2) Kyle Brown 12                  

     3) Brodrick Clark 09               4) Corey Sartin 09                

  6 Morehead                                              45.82   2 

     1) Rashed Lyons 10                 2) Christopher Patrick 10         

     3) Kersee King 12                  4) AJ Artis 12                    

  7 McMichael                                             45.86   1 

     1) Kevin DeSosa 10                 2) Sylvester Shaffer 09           

     3) Shaquille Brown 11              4) Nathan Shelton 11              

 -- Eastern Guilford                                         DQ   1  Exchange Zone Violat

     1) Antonio Williams 11             2) JD Hewett 11                   

     3) Devante' Williams 09            4) Milton Walker 12               

 

Boys 4x200 Meter Relay

===================================================================

    School                                               Finals  H#

===================================================================

  1 Northern Guilford                                   1:31.38   2 

     1) Mohammed Khellah 12             2) Nick Todora 11                 

     3) Chris Paris 10                  4) Rocco Scarfone 12              

  2 Eastern Alamance                                    1:32.02   2 

     1) Alexander Dawson 12             2) Aaron Clay 11                  

     3) Calvin Kling 10                 4) T. J. Lindsay 12               

  3 Rockingham County                                   1:32.61   2 

     1) Darian Miller 10                2) Dillon Cundiff 11              

     3) Scott Smith 10                  4) John Jackson 10                

  4 Williams                                            1:33.04   2 

     1) AJ Fields 10                    2) Kyle Brown 12                  

     3) Brodrick Clark 09               4) Jamieon Harvey 09              

  5 Western Alamance                                    1:41.93   1 

     1) Chris Leonard 11                2) David Lipscomb 11              

     3) Anthony Stone 10                4) Devante Simmons                

  6 Morehead                                            1:49.80   1 

     1) Devan Neal 10                   2) Rashed Lyons 10                

     3) Quninton Neal 11                4) Leo Lanier 12                  

 -- McMichael                                                DQ   1  Exchange Zone Violat

     1) Shaquille Brown 11              2) Kevin DeSosa 10                

     3) Sylvester Shaffer 09            4) Nathan Shelton 11              

 -- Eastern Guilford                                         DQ   2  Exchange Zone Violat

     1) JD Hewett 11                    2) Devon Jones 09                 

     3) Dion Cummings 12                4) Walker Milton 11               

 

Boys 4x400 Meter Relay

===================================================================

    School                                               Finals  H#

===================================================================

  1 Eastern Alamance                                    3:31.28   2 

     1) John Caddle 11                  2) Saadiq Sweezer 09              

     3) Calvin Kling 10                 4) T. J. Lindsay 12               

  2 Williams                                            3:33.78   2 

     1) Graham Crawford 12              2) Elin Swank 12                  

     3) Malik Grice 11                  4) Jamieon Harvey 09              

  3 Northern Guilford                                   3:34.66   2 

     1) Bobby Warlick 12                2) Campbell Bentson 12            

     3) Anthony Cassoano 11             4) John Elwood 11                 

  4 Western Alamance                                    3:38.82   2 

     1) KJ Allen 10                     2) Joshua Loftis 11               

     3) Cole Henderson 12               4) Shakur Gilliam 11              

  5 Morehead                                            3:53.31   1 

     1) AJ Artis 12                     2) Christopher Patrick 10         

     3) Leo Lanier 12                   4) Chris Calvin                   

  6 Eastern Guilford                                    3:53.66   1 

     1) Devon Jones 09                  2) Raquann Jones 09               

     3) Devante' Lattimore 09           4) Rajek Bryant 09                

  7 Rockingham County                                   3:56.09   2 

     1) Bryan Winn 10                   2) Chris Wilburn 10               

     3) William Schwartz 10             4) Roger Billingsly 12            

  8 McMichael                                           3:58.75   1 

     1) Jorge Altamarino-Aguirre 11     2) Jose Nunez 10                  

     3) Artem Day 09                    4) Chase Schultz 09               

 

Boys 4x800 Meter Relay

================================================================

    School                                               Finals 

================================================================

  1 Eastern Alamance                                    8:22.33  

     1) T. J. Lindsay 12                2) John Caddle 11                 

     3) David Keeler 11                 4) Michael Tamayo 12              

  2 Northern Guilford                                   8:27.70  

     1) Matt Beck 12                    2) Campbell Bentson 12            

     3) John Elwood 11                  4) Jimmy Hollingsworth 10         

  3 Williams                                            8:47.95  

     1) Ngozika Nwoko 12                2) Allen Tate 12                  

     3) Colin Norment 11                4) Graham Crawford 12             

  4 Rockingham County                                   9:15.46  

     1) Bryan Winn 10                   2) Chris Wilburn 10               

     3) Mario Sanchez 10                4) William Schwartz 10            

  5 Western Alamance                                    9:57.93  

     1) Paschall Jefferies 9            2) RJ Turner 9                    

     3) Noah Miller 10                  4) Josh Maffeo                    

  6 Eastern Guilford                                   11:22.33  

     1) Ronald Diggs 09                 2) Keith Goins 10                 

     3) Jaquel Fontaine 09              4) Sam Jones 10                   

 

Boys High Jump

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Shakur Gilliam            11 Western Alamance       6-00.00  

  2 David McFarlane           12 Eastern Guil           5-10.00  

  3 Milik Meadows-Diggs       11 Morehead               5-08.00  

  3 Isaiah Moore              09 Williams               5-08.00  

  5 Sylvester Shaffer         09 McMichael             J5-08.00  

  6 Jalen Riley               10 Eastern Alam           5-06.00  

  7 Ali Lamot                 10 Eastern Alam           5-04.00  

  7 Trey McAllister           10 Williams               5-04.00  

  9 Scott Smith               10 Rockingham C           5-02.00  

 10 Chase Blackwell           09 Northern Gui           5-00.00  

 10 Malik Scott               09 Northern Gui           5-00.00  

 -- Rocco Scarfone            12 Northern Gui                NH  

 -- Caleb Mapp                10 Eastern Alam                NH  

 -- Shaquille Brown           11 McMichael                   NH  

 -- Jorge Altamarino-Aguirre  11 McMichael                   NH  

 

Boys Pole Vault

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Ryan Talley               11 Eastern Alam          10-06.00  

  2 Ian Tobin                 11 Eastern Alam           9-06.00  

  3 Artem Day                 09 McMichael              9-00.00  

  4 Jose Nunez                10 McMichael              7-06.00  

  5 Hunter Bolick             10 McMichael             J7-06.00  

 -- Treon Marsh               11 Williams                    NH  

 -- Thor Smith                10 Northern Gui                NH  

 -- Tyler Scott               10 Eastern Alam                NH  

 

Boys Long Jump

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Isaiah Moore              09 Williams              20-08.00  

  2 Alexander Dawson          12 Eastern Alam          20-07.00  

  3 Aaron Clay                11 Eastern Alam          20-04.50  

  4 Chris Paris               10 Northern Gui          19-00.00  

  5 Trey McAllister           10 Williams              18-10.00  

  6 Malik Scott               09 Northern Gui          18-06.50  

  7 Corey Sartin              09 Williams              18-05.50  

  8 Ben Krochmel              12 Northern Gui          18-04.50  

  9 Sylvester Shaffer         09 McMichael             18-03.50  

 10 Franklin Lemons           11 Rockingham C          18-01.00  

 11 David McFarlane           12 Eastern Guil          17-05.00  

 12 Quentin Richmond          11 Western Alamance      16-09.50  

 13 Lamont Robinson           09 Eastern Alam          16-06.00  

 14 Jorge Altamarino-Aguirre  11 McMichael             16-01.00  

 15 Cinque Davis              12 McMichael             15-03.00  

 

Boys Triple Jump

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 David McFarlane           12 Eastern Guil          41-11.00  

  2 Alexander Dawson          12 Eastern Alam          41-07.00  

  3 Nathan Shelton            11 McMichael             40-04.00  

  4 Franklin Lemons           11 Rockingham C          39-11.00  

  5 Malik Grice               11 Williams              39-06.00  

  6 Trey McAllister           10 Williams              38-11.00  

  7 Chase Blackwell           09 Northern Gui          37-08.00  

  8 Malik Scott               09 Northern Gui          37-02.00  

  9 AJ Artis                  12 Morehead              36-00.00  

 10 Quentin Richmond          11 Western Alamance      35-06.00  

 11 Ryan Woods                09 Eastern Alam          35-02.50  

 12 Caleb Mapp                10 Eastern Alam          35-02.00  

 -- Ben Krochmel              12 Northern Gui                ND  

 

Boys Shot Put

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Russell Nation            12 Eastern Guil          46-01.00  

  2 Eric Hairston             12 McMichael             43-09.00  

  3 Nick Miles                12 Eastern Alam          43-08.00  

  4 Cameron Moore             10 Rockingham C          41-05.50  

  5 Brydon Hicks              11 Eastern Alam          41-01.00  

  6 Desmon Miller             12 Eastern Guil          40-04.00  

  7 Trevor Lee                12 McMichael             38-10.50  

  8 Fari Babatunde            11 Eastern Guil          38-07.00  

  9 Ulises Preciodo           11 Rockingham C          37-05.50  

 10 Anthony Witcher           09 Northern Gui          37-04.00  

 11 Michael Jones             11 Rockingham C          35-09.00  

 12 Anthony Long              12 Williams              35-06.00  

 13 Vincenz mcCarther         10 Northern Gui          35-05.50  

 14 Chris Garrison            12 McMichael             34-09.00  

 15 Jay Underwood             10 Western Alamance      34-07.50  

 16 Kevin Compton             11 Eastern Alam          34-05.50  

 17 Eric Hayes                12 Northern Gui          33-05.00  

 -- Kelvin Brown              12 Morehead                    DQ  

 

Boys Discus Throw

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Brandon Abbott            12 Eastern Guil            118-06  

  2 Eric Hairston             12 McMichael               115-11  

  3 Brandon Chestnut          12 Rockingham C            114-09  

  4 Anthony Long              12 Williams                109-00  

  5 Zach Johnson              10 Morehead                107-01  

  6 Daniel Mackey             12 Rockingham C            106-08  

  7 Dorian Herbin             12 Eastern Guil            106-07  

  8 Cameron Moore             10 Rockingham C            105-10  

  9 Kalen Edwards             12 McMichael               102-07  

 10 Kevin Compton             11 Eastern Alam            101-08  

 11 Eric Hayes                12 Northern Gui            101-07  

 12 Trevor Lee                12 McMichael                96-01  

 13 David Gulledge            11 Williams                 95-01  

 14 Anthony Witcher           09 Northern Gui             92-11  

 15 Nick Miles                12 Eastern Alam             89-11  

 16 Brandon Smith             10 Eastern Guil             87-03  

 17 Joseph Smedberg           10 Williams                 85-00  

 18 Jay Underwood             10 Western Alamance         80-08  

 19 Josh Watson               10 Western Alamance         51-04  

 -- Brydon Hicks              11 Eastern Alam                ND  

 

                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored

===============================================================================

    1) Northern Guilford          145        2) Williams                  141.50

    3) Eastern Alamance            87        4) Western Alamance           80   

    5) Rockingham County           52.25     6) Eastern Guilford           24   

    7) McMichael                   12        8) Morehead                    7.25

 

                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored

===============================================================================

    1) Eastern Alamance           151        2) Williams                  123   

    3) Northern Guilford           74        4) Western Alamance           69   

    5) Eastern Guilford            45        5) Rockingham County          45   

    7) McMichael                   36        8) Morehead                   11