Charles D. Owen Meet 1 2021

Black Mountain, NC

Athlete Entries


4 x 200 meter relay boys 4 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 1:35.42 Avery County
Relay Team B 1:35.42 Avery County
Relay Team A 1:37.00h Mitchell
Relay Team B 1:43.00h Mitchell
Back to Top

4x200 meter relay Girls 2 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 1:58.00h Mitchell
Relay Team A 2:03.66 Avery County
Back to Top

HS Boys 100 Meter Dash 14 entries

Athlete Seed Team
Edmunds - Ingham, Ryan Avery County
Williams, Alec Avery County
Robinson, Landon Owen, Charles D.
Bailey, Mason Avery County
Thomas, Mason 12.24h Avery County
Tipton, Elija 12.40 Madison
Sanchez, Alex 12.54h Owen, Charles D.
Dodd, Jerry 12.57 Madison
Hoyle, Carter 12.84h Mitchell
Olson, Noah 12.94 Madison
Phillips, Kaden 13.0 Mitchell
Baines, Addison 13.42 Madison
McCourry, Marley 14.0 Mitchell
Patterson, Devron 14.77 Avery County
Back to Top

HS Boys 110 Meter Hurdles 2 entries

Athlete Seed Team
Allen, Trace 17.93 Owen, Charles D.
Hilemon, Caden 18.85 Madison
Back to Top

HS Boys 1600 Meter Run 11 entries

Athlete Seed Team
Davis, Grove Owen, Charles D.
Sawyer, Jackson Madison
Jones, Elijah 4:52.20 Owen, Charles D.
Lehman, Noah 4:53.40 Owen, Charles D.
Wessinger, Ben 5:00.00h Mitchell
Ohara, Jaheem 5:12.89 Owen, Charles D.
Little, Nolan 5:20.35 Madison
Parmenter, Leo 5:24.40 Owen, Charles D.
Tilstra, Kyle 5:52.50 Owen, Charles D.
Morrow, Jack 6:17.79 Madison
Leahy, Michael 8:00.00h Mitchell
Back to Top

HS Boys 200 Meter Dash 13 entries

Athlete Seed Team
Bailey, Mason Avery County
Barnette, Nehemiah Madison
Sanchez, Alex Owen, Charles D.
Williams, Alec Avery County
Harding, Shavoy 22.94h Owen, Charles D.
Horney, Harrison 24.13 Mitchell
Thomas, Mason 25.24h Avery County
Sloan-Westmoreland, Tad 26.04h Owen, Charles D.
Nunley, Jericho 26.54h Avery County
Sams, Turner 26.73 Madison
Phillips, Kaden 28.0 Mitchell
Patterson, Devron 29.67 Avery County
McCourry, Marley 31.00 Mitchell
Back to Top

HS Boys 300 Meter Hurdles 2 entries

Athlete Seed Team
Crenshaw, Jack 49.29 Avery County
Allen, Trace 50.74h Owen, Charles D.
Back to Top

HS Boys 3200 Meter Run 7 entries

Athlete Seed Team
Coll-Bettencourt, Gabriel Owen, Charles D.
Lehman, Noah 10:50.00 Owen, Charles D.
Nail, Trevor 11:00.70 Owen, Charles D.
Parmenter, Leo 12:33.30 Owen, Charles D.
Little, Nolan 13:14.23 Madison
Garcia, Steve 13:16.60 Owen, Charles D.
Davis, Grove 13:26.80 Owen, Charles D.
Back to Top

HS Boys 400 Meter Dash 9 entries

Athlete Seed Team
Larson, Joey Madison
Woodard, Cole Mitchell
Barilovits, Lucas Madison
Young, Gage 1:00.74h Mitchell
Williams, Aaron 1:09.19 Avery County
White, Carter 1:17.46 Avery County
McCollum, David 53.72 Avery County
Sawyer, Jackson 58.69 Madison
Harding, Shavoy 59.64h Owen, Charles D.
Back to Top

HS Boys 4x100 Meter Relay 5 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 47.00h Mitchell
Relay Team A 47.28 Madison
Relay Team A 47.45 Avery County
Relay Team B 47.45 Avery County
Relay Team B 50.00h Mitchell
Back to Top

HS Boys 4x400 Meter Relay 2 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A Owen, Charles D.
Relay Team A 3:42.05 Avery County
Back to Top

HS Boys 4x800 Meter Relay 1 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A Avery County
Back to Top

HS Boys 800 Meter Run 7 entries

Athlete Seed Team
Larson, Joey Madison
Nail, Trevor Owen, Charles D.
Garcia, Steve Owen, Charles D.
Tilstra, Kyle Owen, Charles D.
White, Carter Avery County
Coll-Bettencourt, Gabriel 2:21.40 Owen, Charles D.
Leahy, Michael 2:40.00h Mitchell
Back to Top

HS Boys Discus Throw 9 entries

Athlete Seed Team
Melton, Logan 113-1 Owen, Charles D.
Hoilman, Colton Lane 99-4 Avery County
Sprinkle, Justin 86-7 Madison
Hoilman, J'leyn 83-11 Avery County
Hicks, Cyle 83-10 Avery County
Carver, Porter 70-9 Avery County
Lee, John 68-4 Avery County
Dison, Dillion 65-4 Madison
Debjurl, Caleb 58-9 Madison
Back to Top

HS Boys High Jump 7 entries

Athlete Seed Team
Hilemon, Caden 5-8 Madison
Ingham, Landon 5-6 Avery County
Dodd, Jerry 5-4 Madison
Barnette, Nehemiah 5-2 Madison
Crenshaw, Jack 5-2 Avery County
Bailey, Mason Avery County
Patterson, Devron Avery County
Back to Top

HS Boys Long Jump 13 entries

Athlete Seed Team
Hilemon, Caden 19-9.5 Madison
Dodd, Jerry 18-5 Madison
Hveff, Rainer 18-4.5 Madison
Holtsclaw, Elijah 16-9 Avery County
Stanford, Will 16-6.5 Avery County
Sanchez, Alex 15-11 Owen, Charles D.
Guest, Bray 15-6.5 Avery County
Crenshaw, Jack 15-3 Avery County
Nunley, Jericho 13-4 Avery County
Harding, Shavoy Owen, Charles D.
King, Jacob Owen, Charles D.
Lytle, Roman Owen, Charles D.
Bailey, Mason Avery County
Back to Top

HS Boys Shot Put 10 entries

Athlete Seed Team
Hicks, Cyle 37-8 Avery County
Hoilman, Colton Lane 36-6 Avery County
Melton, Logan 35-5.25 Owen, Charles D.
Sprinkle, Justin 33-7.5 Madison
Hoilman, J'leyn 30-4 Avery County
Carver, Porter 28-11 Avery County
Boone, Trey 28-0 Mitchell
Dison, Dillion 26-8.5 Madison
Lee, John 25-1 Avery County
Debjurl, Caleb 22-9 Madison
Back to Top

HS Boys Triple Jump 3 entries

Athlete Seed Team
Harding, Shavoy 41-7 Owen, Charles D.
King, Jacob Owen, Charles D.
Lytle, Roman Owen, Charles D.
Back to Top

HS Girls 100 Meter Dash 12 entries

Athlete Seed Team
Smith, Makenzie Owen, Charles D.
Guzman, Marisol Avery County
Rice, Nevaeh 13.84 Madison
Perkins, Nevaeh 14.24h Owen, Charles D.
Kahlil, Sarah 14.24h Owen, Charles D.
Athill, Tamia 14.84h Owen, Charles D.
Hollifield, Cora 15.22 Avery County
Hensley, Chelsey 15.39 Madison
Hurdkloz, Renn 15.49 Avery County
Walker, Rylee 15.54h Avery County
Strimple, Gracyn 15.94h Owen, Charles D.
Russell, Alyssa 17.64h Owen, Charles D.
Back to Top

HS Girls 100 Meter Hurdles 1 entries

Athlete Seed Team
Carter, Abriella Owen, Charles D.
Back to Top

HS Girls 1600 Meter Run 2 entries

Athlete Seed Team
Berry, Piper Owen, Charles D.
Larios, Hannah 6:22.00 Owen, Charles D.
Back to Top

HS Girls 200 Meter Dash 9 entries

Athlete Seed Team
Hurdkloz, Renn Avery County
Russell, Alyssa Owen, Charles D.
Ward, Lillie Avery County
Carter, Abriella Owen, Charles D.
Pittman, Jill 28.43 Mitchell
Jenkins, Chandra 29.00 Mitchell
Perkins, Nevaeh 30.04h Owen, Charles D.
Hernandez, Jocelyn 31.64h Avery County
Athill, Tamia 32.11 Owen, Charles D.
Back to Top

HS Girls 300 Meter Hurdles 1 entries

Athlete Seed Team
Kahlil, Sarah 53.34h Owen, Charles D.
Back to Top

HS Girls 400 Meter Dash 2 entries

Athlete Seed Team
Hernandez, Jocelyn Avery County
Burk, Laila 1:04.94h Owen, Charles D.
Back to Top

HS Girls 4x100 Meter Relay 2 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A 1:00.00h Mitchell
Relay Team A 58.45 Avery County
Back to Top

HS Girls 4x400 Meter Relay 2 entries

Athlete Seed Team
Relay Team A Owen, Charles D.
Relay Team A Avery County
Back to Top

HS Girls 800 Meter Run 1 entries

Athlete Seed Team
Swannson, Maddie Owen, Charles D.
Back to Top

HS Girls Discus Throw 7 entries

Athlete Seed Team
Hensley, Jadyn 80-7 Owen, Charles D.
Capps, Ella 63-4 Madison
Carver, Emmalee 59-9 Avery County
Einheser, Zoey 58-0 Madison
Loredo, Joanna 48-0 Madison
Buckner, Laci 42-10 Madison
Worley, Bailee Owen, Charles D.
Back to Top

HS Girls High Jump 1 entries

Athlete Seed Team
Lehman, Mattie 4-4 Owen, Charles D.
Back to Top

HS Girls Long Jump 2 entries

Athlete Seed Team
Lehman, Mattie 13-1 Owen, Charles D.
Ward, Lillie 12-1 Avery County
Back to Top

HS Girls Shot Put 7 entries

Athlete Seed Team
Capps, Ella 29-4 Madison
Hensley, Jadyn 24-6 Owen, Charles D.
Einheser, Zoey 23-8 Madison
Carver, Emmalee 23-1 Avery County
Buckner, Laci 20-11 Madison
Walker, Rylee 20-6 Avery County
Loredo, Joanna 18-8 Madison
Back to Top