Northeastern Home Meet #2

Elizabeth City, NC
Hosted by Northeastern

Complete Results

RaceTab by MileSplit/FloSports Tony Johnson, Northeastern High Sc

              Northeastern Home Meet #2 - 3/22/2019              
       Northeastern High School Track, Elizabeth City, NC        

                 HS Girls 4x100 Meter Relay                 
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Northeastern A                               51.8      6 
      1) Candace Barclift      2) Kristiana Kuykendall  
      3) Kiara Williams        4) Passion Winslow       
  2 Pasquotank County A                          53.1      4 
      1) Tyler Goldsmith       2) Keyona Moore          
      3) Kaylee Swope          4) Destine Moore         

                         HS Girls 100 Meter Dash                          
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Keyona Moore          10 Pasquotank County        13.0         2     6 
  2 Kiara Williams        10 Northeastern             13.1         2     4 
  3 Kristiana Kuykendall   9 Northeastern             13.5         1   2.5 
  3 Lydia Surpernant      10 First Flight             13.5         2   2.5 
  5 Arianna Sylvester     10 Northeastern             13.7         1     1 
  5 Passion Winslow       11 Northeastern             13.7         2       
  7 Jayla Brumsey          9 Northeastern             13.8         1       
  8 Emma Hartnett         10 First Flight             13.9         2       
  9 Keara Thompson        11 Northeastern             14.4         2       
 10 Keniya McMurrin       10 Northeastern             15.3         2       
 11 Peyton McCleary        9 First Flight             15.5         1       

                         HS Girls 200 Meter Dash                          
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Kiara Williams        10 Northeastern             26.5         4     6 
  2 Emma Hartnett         10 First Flight             29.4         4     4 
  3 Arianna Sylvester     10 Northeastern             29.7         3     3 
  4 Jessica Jenkins        9 Northeastern             30.3         1     2 
  5 Peyton McCleary        9 First Flight             33.0         3     1 
  6 Keniya McMurrin       10 Northeastern             34.3         2       

                     HS Girls 400 Meter Dash                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Maddy Wagner          10 First Flight           1:09.5      6 
  2 Marsitsa Cardenas      9 Pasquotank County      1:21.0      4 

                     HS Girls 800 Meter Run                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Maddy Wagner          10 First Flight           2:45.6      6 
  2 Tara Downey           10 Northeastern           2:49.7      4 

                     HS Girls 1600 Meter Run                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Madison Pugh           9 First Flight           5:54.7      6 

                      HS Girls 100 Meter Hurdles                       
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Candace Barclift      11 Northeastern             17.4            6 
  2 Arianna Sylvester     10 Northeastern             21.9            4 

                      HS Girls Discus Throw                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Destiny Ferebee       12 Currituck County       105-00      6 
  2 Ashley Lindsey         9 Currituck County        89-05      4 
  3 Amya Johnson           9 Northeastern            67-00      3 
  4 Alecia Bartlett       10 Northeastern            49-09      2 
  5 Dasia Phillips        11 Northeastern            48-06      1 
  6 Xzhondia' Felton      12 Pasquotank County       48-04        
  7 Tina Hempfer           9 First Flight            44-04        
  8 Tianna Haskett         9 Northeastern            44-00        
  9 Zaharia Hinton        11 Northeastern            42-05        

                        HS Girls Shot Put                        
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Ashley Lindsey         9 Currituck County     33-06.00      6 
  2 Dasia Phillips        11 Northeastern         30-02.00      4 
  3 Destiny Ferebee       12 Currituck County     29-03.00      3 
  4 Xzhondia' Felton      12 Pasquotank County    25-04.00      2 
  5 Amya Johnson           9 Northeastern         21-09.00      1 
  6 Zaharia Hinton        11 Northeastern         19-00.00        
  7 Tina Hempfer           9 First Flight         18-03.00        
  8 Alecia Bartlett       10 Northeastern         18-02.00        
  9 Tianna Haskett         9 Northeastern         17-03.00        

                          HS Girls Long Jump                           
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Destine Moore         10 Pasquotank County    13-06.00    NWI     6 
  2 Peyton McCleary        9 First Flight         10-09.00    NWI     4 
  3 Aaliyah Alston        12 Pasquotank County    10-02.00    NWI     3 

                         HS Girls Triple Jump                          
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Destine Moore         10 Pasquotank County    30-05.00    NWI     6 

                       HS Girls High Jump                        
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Jayla Brumsey          9 Northeastern          4-06.00      5 
  1 Passion Winslow       11 Northeastern          4-06.00      5 
  3 Jessica Jenkins        9 Northeastern          4-04.00      3 

                 HS Boys 4x100 Meter Relay                  
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Northeastern A                               46.8      6 
      1) Jerron Hinton         2) Avion Price           
      3) Juan Riddick          4) Kentron King          
  2 First Flight A                               49.6      4 
      1) Dominic Marino        2) Damien Gregory        
      3) Chase Jamieson        4) Devon Coughlin        

                 HS Boys 4x800 Meter Relay                  
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 First Flight A                             9:20.0      6 
      1) Joseph Davidson       2) Colin Byard           
      3) Sean Stultz           4) Max Bowlin            

                          HS Boys 100 Meter Dash                          
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Samuel Bingham        12 Pasquotank County        11.1         3     6 
  2 Cole Tomlin           10 First Flight             11.3         3   3.5 
  2 Kentron King          11 Northeastern             11.3         3   3.5 
  4 Zayon Valentine       11 Northeastern             11.7         1   1.5 
  4 Gregory Barnes        12 Pasquotank County        11.7         1   1.5 
  6 Dominic Marino         9 First Flight             11.8         1       
  6 Sean Smart            11 Northeastern             11.8         1       
  6 Chase Jamieson        11 First Flight             11.8         3       
  9 Robert Ferguson       12 Northeastern             11.9         3       
 10 Devon Coughlin         9 First Flight             12.5         2       
 11 Ethan Hunt            10 Pasquotank County        12.6         2       
 12 Ethan Driver          12 First Flight             12.7         1       
 13 Kenneth McMurrin       9 Northeastern             13.1         3       
 14 Lemorris Parker       10 Northeastern             13.2         2       
 15 Ben Wasniewski        11 First Flight             13.6         2       
 16 Noah Adams             9 First Flight             13.8         2       

                          HS Boys 200 Meter Dash                          
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Henry Stecher         10 First Flight             23.0         3     6 
  2 Cole Tomlin           10 First Flight             23.2         3     4 
  3 Juan Riddick          10 Northeastern             23.4         3     3 
  4 Dominic Marino         9 First Flight             24.5         3     2 
  5 Jalen Gibbs           12 Northeastern             25.4         3     1 
  6 Devon Coughlin         9 First Flight             25.5         2       
  7 Ethan Driver          12 First Flight             25.8         1       
  8 Isaiah Cartwright     10 Northeastern             26.0         1       
  8 Kyle Keller           11 First Flight             26.0         2       
 10 Chase Jamieson        11 First Flight             26.5         2       
 11 Kenneth McMurrin       9 Northeastern             27.1         2       

                       HS Boys 400 Meter Dash                       
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Zach Hughes           11 First Flight             52.1   2     6 
  2 Henry Stecher         10 First Flight             54.2   2     4 
  3 Jordan Jones           9 Northeastern             55.9   2     3 
  4 Kyle Keller           11 First Flight           1:00.8   1     2 
  5 Nate Baker             9 First Flight           1:01.0   1       
  6 Carlos Aguilar        12 First Flight           1:03.8   1       
  7 Isaiah Cartwright     10 Northeastern           1:07.0   1     1 

                      HS Boys 800 Meter Run                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Tyler Sylvia          10 First Flight           2:07.6      6 
  2 Warner Campbell        9 First Flight           2:10.8      4 
  3 Joseph Davidson       11 First Flight           2:12.3      3 

                     HS Boys 1600 Meter Run                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Zach Hughes           11 First Flight           4:39.0      6 
  2 Tyler Sylvia          10 First Flight           4:40.1      4 
  3 Warner Campbell        9 First Flight           4:47.6      3 
  4 Joseph Davidson       11 First Flight           4:54.4        
  5 Max Bowlin            10 First Flight           4:59.7        
  6 Matthew Harrell       11 Pasquotank County      7:13.1      2 

                     HS Boys 3200 Meter Run                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Zach Hughes           11 First Flight          10:30.0      6 
  2 Max Bowlin            10 First Flight          10:51.0      4 
  3 Sean Stultz           10 First Flight          11:54.0      3 
  4 Colin Byard            9 First Flight          12:24.0        

                        HS Boys 110 Meter Hurdles                         
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Holden Hodge          11 Northeastern             16.3         2     6 
  2 Wonderful Banks        9 Northeastern             17.4         1     4 

                    HS Boys 300 Meter Hurdles                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Holden Hodge          11 Northeastern             45.0      6 
  2 Jalen Gibbs           12 Northeastern             48.0      4 
  3 Wonderful Banks        9 Northeastern             49.3      3 

                      HS Boys Discus Throw                       
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Lucas Neiderlander    11 First Flight           101-01      6 
  2 Adrian Spellman       11 Northeastern            99-08      4 
  3 Patrick Riddick       12 Pasquotank County       98-06      3 
  4 Sean Stultz           10 First Flight            86-02      2 
  5 Ken Lokie             10 First Flight            83-07      1 
  6 Jordan Griffin        11 Northeastern            83-04        
  7 Shawn Brothers        10 Northeastern            80-03        
  8 Wyatt Johnson         10 Northeastern            71-07        

                        HS Boys Shot Put                         
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Adrian Spellman       11 Northeastern         45-04.50      6 
  2 Shawn Brothers        10 Northeastern         36-04.00      4 
  3 Jordan Griffin        11 Northeastern         35-07.00      3 
  4 Ken Lokie             10 First Flight         35-05.50      2 
  5 Lemorris Parker       10 Northeastern         35-01.50        
  6 Lucas Neiderlander    11 First Flight         34-11.00      1 
  7 Sean Stultz           10 First Flight         29-01.00        

                           HS Boys Long Jump                           
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Wonderful Banks        9 Northeastern         20-04.00    NWI     6 
  2 Avion Price           12 Northeastern         19-02.00    NWI     4 
  3 Justin Brothers       10 Pasquotank County    18-06.00    NWI     3 
  4 Jullian Branch        11 Pasquotank County    18-04.00    NWI     2 
  5 Carlos Cardenas       10 Pasquotank County    17-07.00    NWI     1 
  6 Robert Ferguson       12 Northeastern         15-06.00    NWI       
  7 Carlos Aguilar        12 First Flight         14-07.00    NWI       
  8 Noah Adams             9 First Flight         13-00.00    NWI       

                          HS Boys Triple Jump                          
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Jullian Branch        11 Pasquotank County    36-08.00    NWI     6 
  2 Carlos Cardenas       10 Pasquotank County    34-01.00    NWI     4 
  3 Adrian Sanchez        12 Pasquotank County    34-00.00    NWI     3 

                        HS Boys High Jump                        
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Wonderful Banks        9 Northeastern          5-10.00      6 
  2 Jullian Branch        11 Pasquotank County     5-08.00      4 
  3 Lucas Neiderlander    11 First Flight          5-04.00    2.5 
  3 Jordan Jones           9 Northeastern          5-04.00    2.5 

             High School Boys 4x200 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Northeastern A                             1:35.8      6 
      1) Kentron King          2) Juan Riddick          
      3) Avion Price           4) Holden Hodge          
  2 First Flight A                             1:42.1      4 
      1) Cole Tomlin           2) Ethan Driver          
      3) Dominic Marino        4) Henry Stecher         
  3 Pasquotank County                          1:44.2      2 
  4 First Flight B                             1:46.3        
      1) Kyle Keller           2) Devon Coughlin        
      3) Damien Gregory        4) Chase Jamieson        



      High School Girls Team Scores (12 Events Scored)      
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 Northeastern               62.5   18.5   4   10    6   11   13    0  
  2 Pasquotank County           31     10    0    0    4    2   15    0  
  3 First Flight               29.5   13.5  12    0    0    0    4    0  
  4 Currituck County            19      0    0    0    0   19    0    0  


      High School Boys Team Scores (16 Events Scored)       
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 First Flight                95    27.5  39    0   14   12   2.5   0  
  2 Northeastern               83.5    13    0   23   12   17  18.5   0  
  3 Pasquotank County          37.5    7.5   2    0    2    3   23    0