RaceTab by MileSplit/FloSports Eddie Swimmer, Cherokee Central Sc
Cherokee Invitational SMC - 3/20/2019
Cherokee HS Track, Cherokee, NC
HS Girls 4x100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Murphy A 55.5h 8
2 Swain County A 58.5h 6
3 Cherokee A 1:00.3h 4
1) Raylen Bark 2) Dalericka King
3) Hallah Panther 4) Vivian Ross
Swain County B 1:00.4h
HS Girls 4x400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Swain County A 4:34.5 8
2 Murphy A 4:50.8 6
HS Girls 4x800 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Swain County A 11:23.9 8
2 Murphy A 11:45.4 6
HS Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Brianna Moore 12 Murphy 12.8h NWI 2 8
2 Grace Nelson 10 Murphy 13.1h NWI 2 6
3 Rebekah Partin 11 Rosman 13.8h NWI 2 4
4 Sherylyn Reynaldo 12 Rosman 14.2h NWI 2 2
Jadyn Perez 9 Swain County 14.4h NWI 1
5 Julia Schmitt 9 Highlands 14.5h NWI 2 1
Paige Roberts 9 Murphy 14.6h NWI 1
6 Jaida Ansari 9 Rosman 14.7h NWI 2
Abby Mcleod 11 Swain County 14.9h NWI 1
Michelle Posey 12 Swain County 15.3h NWI 1
Jinseon Hong 10 Rosman 15.6h NWI 1
Yunkyung Lee 10 Rosman 16.6h NWI 1
HS Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Brianna Moore 12 Murphy 27.5h NWI 2 8
2 Maddie Drummonds 10 Highlands 28.9h NWI 2 6
3 Alyssa Schofield 12 Swain County 29.3h NWI 2 4
4 Sierra Jackson 11 Swain County 29.5h NWI 2 2
5 Emma Dingle 12 Swain County 29.8 NWI 1 1
6 Sherylyn Reynaldo 12 Rosman 30.3h NWI 2
7 Rebekah Partin 11 Rosman 30.7h NWI 2
8 Jaida Ansari 9 Rosman 31.3 NWI 1
9 Jadyn Perez 9 Swain County 32.1 NWI 1
10 Isabelle Keenan 11 Murphy 32.1 NWI 1
11 Paige Roberts 9 Murphy 32.9 NWI 1
12 Jinseon Hong 10 Rosman 35.5 NWI 1
13 Yunkyung Lee 10 Rosman 42.4 NWI 1
HS Girls 400 Meter Dash
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Lauren Pendley 11 Murphy 1:05.3 2 8
2 Rebekah Partin 11 Rosman 1:12.7h 1 6
3 Mallerie Clampitt 11 Swain County 1:13.3 2 4
4 Isabelle Keenan 11 Murphy 1:18.0 2 2
5 Madelyn Barton 10 Rosman 1:19.6h 1 1
6 Jinseon Hong 10 Rosman 1:20.6h 1
7 Hannah Hutchins 10 Rosman 1:31.0h 1
HS Girls 800 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Rosa Reyes 10 Cherokee 2:44.4 8
2 Lily Richards 12 Swain County 2:44.8 6
3 Dakota Hogeback 10 Murphy 2:54.5 4
4 Emily Ulaner 9 Swain County 3:01.0 2
5 Madison Worley 11 Murphy 3:05.2 1
6 Emma Abram 10 Rosman 3:11.2
7 Madelyn Barton 10 Rosman 3:26.2
HS Girls 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Rebecca Duncan 11 Swain County 6:17.9 8
2 Phynley Meyers 10 Swain County 6:29.7 6
3 Emily Ulaner 9 Swain County 6:35.0 4
4 Dakota Hogeback 10 Murphy 6:39.5 2
5 Ashlyn Stroupe 9 Murphy 7:17.6 1
6 Emma Abram 10 Rosman 7:24.3
HS Girls 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Phynley Meyers 10 Swain County 14:25.6 8
HS Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Monica Riordan 10 Swain County 16.1 NWI 2 8
2 Georjah Allen 10 Murphy 16.4 NWI 2 6
3 Jessie Lohman 10 Swain County 16.5 NWI 2 4
4 Breanna Dickey 10 Murphy 17.1h NWI 1 2
5 Aleisha Roberts 10 Murphy 17.9h NWI 1 1
6 Bianca White 10 Murphy 22.2 NWI 2
HS Girls 300 Meter Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Monica Riordan 10 Swain County 49.4 2 8
2 Jessie Lohman 10 Swain County 49.5 2 6
3 Bailey Schmitt 11 Highlands 56.3 1 4
4 Breanna Dickey 10 Murphy 58.2 2 2
5 Georjah Allen 10 Murphy 59.0 2 1
6 Bianca White 10 Murphy 1:01.3 1
HS Girls Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Sarah Pullium 10 Murphy 116-02 8
2 Kelia Oliver 12 Murphy 100-06 6
3 Natalie Stuckey 10 Swain County 91-01 4
4 Candace Dockery 10 Murphy 79-01 2
5 Hope Long 11 Swain County 74-08 1
6 Awee Sequoyah 11 Cherokee 66-02
7 Moria George 12 Cherokee 65-06
8 Savannah Cloer 12 Swain County 61-11
9 Aia Johnson 11 Cherokee 58-05
10 Shelby Owen 11 Rosman 57-07
11 Courtny Elliott 10 Rosman 54-08
12 Jordan Phillips 12 Murphy 53-03
13 Kaiya Vestal 9 Swain County 45-03
14 Brianna Norris 12 Highlands 32-11
HS Girls Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Kelia Oliver 12 Murphy 34-05.00 8
2 Natalie Stuckey 10 Swain County 32-05.50 6
3 Sarah Pullium 10 Murphy 31-05.50 4
4 Savannah Smith 9 Swain County 30-03.00 2
5 Hope Long 11 Swain County 28-08.00 1
6 Candace Dockery 10 Murphy 27-09.00
7 Willa Bible 10 Swain County 26-11.00
8 Jordan Phillips 12 Murphy 24-02.00
9 Aia Johnson 11 Cherokee 23-06.00
10 Courtny Elliott 10 Rosman 23-04.00
11 Moria George 12 Cherokee 22-10.00
12 Awee Sequoyah 11 Cherokee 21-05.50
13 Kaiya Vestal 9 Swain County 20-05.50
14 Willow Chance 10 Rosman 20-03.50
15 Brianna Norris 12 Highlands 19-06.00
HS Girls Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Brianna Moore 12 Murphy 17-06.50 NWI 8
2 Kyndall Cochran 12 Swain County 14-06.00 NWI 6
3 Dalericka King 11 Cherokee 14-03.50 NWI 4
4 Trinity Garrett 11 Murphy 14-00.50 NWI 2
5 Raylen Bark 11 Cherokee 13-00.00 NWI 1
6 Courtny Elliott 10 Rosman 11-09.50 NWI
7 Willow Chance 10 Rosman 11-05.50 NWI
8 Shelby Owen 11 Rosman 11-01.00 NWI
9 Jadyn Perez 9 Swain County 11-00.00 NWI
HS Girls Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Maddie Drummonds 10 Highlands 30-02.50 NWI 8
2 Bailey Schmitt 11 Highlands 30-01.00 NWI 6
3 Aleisha Roberts 10 Murphy 29-08.50 NWI 4
4 Trinity Garrett 11 Murphy 29-05.00 NWI 2
5 Jessie Lohman 10 Swain County 28-06.50 NWI 1
6 Dalericka King 11 Cherokee 27-10.00 NWI
7 Breanna Dickey 10 Murphy 27-08.00 NWI
8 Mallerie Clampitt 11 Swain County 26-01.50 NWI
HS Girls High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Rebekah Partin 11 Rosman 4-08.00 8
2 Julie Smith 9 Swain County 4-06.00 6
3 Torin Rogers 9 Murphy 4-02.00 4
4 Sherylyn Reynaldo 12 Rosman 4-02.00 2
5 Hannah Holt 12 Highlands 4-00.00 1
NH Maddie Drummonds 10 Highlands NH
NH Bailey Schmitt 11 Highlands NH
NH Abby Mcleod 11 Swain County NH
HS Girls Pole Vault
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Jenna Marr 10 Swain County 8-00.00 8
2 Hallah Panther 11 Cherokee 7-06.00 6
3 Katie Winchester 11 Swain County 7-00.00 4
NH Kaitlin Anthony 11 Swain County NH
NH Janet Villagomez 9 Swain County NH
HS Girls 4x200 Meter Realy
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Murphy A 1:53.9 8
2 Swain County A 2:05.3 6
3 Rosman A 2:12.4 4
1) Willow Chance 2) Jinseon Hong
3) Hannah Hutchins 4) Madelyn Barton
HS Boys 4x100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Murphy A 46.1h 8
1) Justice Dorsey 2) Davonte Murray
3) Payton McCracken 4) Luke Ritz
2 Highlands A 48.6h 6
1) Caden Smolarsky 2) Pablo Jimenez
3) Carson Talbert 4) Jeffrey Olvera
3 Swain County A 51.1h 4
4 Murphy B 54.0h
1) Chandler Wood 2) Ray Rathburn
3) Landon Jordan 4) Ryland Dickey
HS Boys 4x400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Murphy A 3:49.8 8
1) Reid Beal 2) Alex Haines
3) Hunter Harris 4) Luke Ritz
2 Swain County A 4:10.6 6
3 Murphy B B 4:26.8 4
1) Hunter Laney 2) Austin Woody
3) Drew Hodge 4) Dalton Moore
HS Boys 4x800 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Murphy A 8:55.0 8
1) Alex Haines 2) Caleb Jones
3) Hunter Harris 4) Chase Pierce
2 Cherokee A 9:14.4 6
1) Nathaniel Crowe 2) Darius Lambert
3) Rocky Peebles 4) Josiah Lossiah
3 Rosman A 9:18.0 4
1) Cannon Clark 2) Hayden Stewart
3) Joshua Voris 4) Samuel Chappell
4 Swain County A 9:21.7 2
HS Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Blake Smith 12 Cherokee 11.1 NWI 2 8
2 Luke Ritz 10 Murphy 11.6 NWI 2 6
3 Thomas Collins 11 Rosman 11.9 NWI 2 4
4 Caden Smolarsky 12 Highlands 12.1h NWI 1 2
5 Payton McCracken 9 Murphy 12.3 NWI 2 1
6 Landon Jordan 10 Murphy 12.3h NWI 1
7 Pablo Jimenez 11 Highlands 12.5 NWI 2
8 David Hall 12 Rosman 12.8h NWI 1
9 Carter Kirkland 9 Swain County 13.0h NWI 1
10 Joaquin Layno 12 Cherokee 13.4h NWI 1
11 Elijah Bryant 9 Swain County 13.7h NWI 1
HS Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Reid Beal 12 Murphy 23.7 NWI 2 8
2 Luke Ritz 10 Murphy 24.3 NWI 2 6
3 Thomas Collins 11 Rosman 24.5 NWI 2 4
4 Cannon Clark 12 Rosman 25.4 NWI 2 2
5 Dalton Moore 10 Murphy 25.4 NWI 2 1
6 Connor Briggs 9 Highlands 26.1 NWI 1
7 Ray Rathburn 10 Murphy 26.9 NWI 2
8 Joryn Walker 9 Swain County 27.3 NWI 1
9 Elijah Bryant 9 Swain County 27.5 NWI 1
HS Boys 400 Meter Dash
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Samuel Chappell 12 Rosman 54.2 2 8
2 Rocky Peebles 10 Cherokee 56.5 2 6
3 Kalif Saltz 12 Rosman 56.8 2 4
4 Drew Hodge 10 Murphy 57.2 2 2
5 Dalton Moore 10 Murphy 58.1 2 1
6 Nathaniel Crowe 12 Cherokee 59.1h 1
7 Patrick Woods 11 Highlands 59.4 2
8 Jordan Arkansas 9 Cherokee 1:00.4h 1
9 Chandler Wood 9 Murphy 1:05.3h 1
10 Austin Woody 9 Murphy 1:05.9h 1
11 Jeffrey Olvera 9 Highlands 1:07.4h 1
12 Adam Bobo 9 Murphy 1:09.3h 1
HS Boys 800 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Alex Haines 12 Murphy 2:01.7 2 8
2 Bradley Vestal 12 Swain County 2:13.3 2 6
3 Andrew Bryson 11 Murphy 2:18.5 2 4
4 Chase Pierce 10 Murphy 2:19.5 2 2
5 Dakotah Morgan 12 Rosman 2:24.8 1 1
6 Collin Parker 10 Murphy 2:27.4 2
7 Emmanuel Roundey 10 Swain County 2:28.8 2
8 Kenneth Parker 10 Murphy 2:30.5 1
9 Logan Petrone 10 Highlands 2:31.9 1
10 Jaxon McClung 9 Swain County 2:32.6 1
11 Braylon Arch 9 Cherokee 2:34.3 1
12 Jackson Warshaw 11 Swain County 2:37.2 1
HS Boys 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Chase Pierce 10 Murphy 4:57.4 8
2 Caleb Jones 10 Murphy 4:58.8 6
3 Darius Lambert 12 Cherokee 5:02.1 4
4 Bradley Vestal 12 Swain County 5:04.8 2
5 Andrew Bryson 11 Murphy 5:22.5 1
6 Joshua Voris 12 Rosman 5:29.0
7 Emmanuel Roundey 10 Swain County 5:33.1
8 Kenneth Parker 10 Murphy 5:48.7
9 Jaxon McClung 9 Swain County 5:51.4
10 Logan Petrone 10 Highlands 6:18.9
11 Austin Webb 11 Rosman 6:41.6
12 Alexander Graves 10 Murphy 6:45.2
13 Jed Clark 9 Highlands 7:50.1
HS Boys 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Ryan Jenkins 12 Swain County 9:57.7 8
2 Chase Pierce 10 Murphy 11:37.9 6
3 Christian Tighe 9 Murphy 12:09.3 4
4 Richard Ly 9 Murphy 12:09.6 2
5 Michael White 11 Murphy 12:21.0 1
6 Robert Totherow 9 Murphy 14:18.4
7 Hayden Stewart 10 Rosman 14:25.1
HS Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Reid Beal 12 Murphy 15.4h NWI 8
2 Trey Bowman 12 Swain County 15.8h NWI 6
3 Jesus Sauza 11 Swain County 16.3h NWI 4
4 Jairus McCullough 10 Murphy 18.3h NWI 2
HS Boys 300 Meter Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Trey Bowman 12 Swain County 47.7h 2 8
2 Jesus Sauza 11 Swain County 48.7h 2 6
3 Hayden Stewart 10 Rosman 50.4h 2 4
4 Lawson Shuler 9 Highlands 52.3h 2 2
5 Jairus McCullough 10 Murphy 52.5h 1 1
6 Hunter Harris 9 Murphy 57.4h 1
7 David Hall 12 Rosman 1:03.1h 1
HS Boys Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Nick Millsaps 11 Swain County 127-01 8
2 Joaquin Layno 12 Cherokee 122-04 6
3 Riley Blalock 12 Murphy 120-06 4
4 Dallas Rayburn 10 Murphy 117-06 2
5 Michael Winchester 10 Swain County 115-04 1
6 Isaiah Evans 12 Cherokee 106-05
7 Jesus Damian-clement 12 Highlands 104-08
8 Rashad Davis 10 Murphy 98-04
9 Noland Brown 12 Swain County 93-01
10 Brady Satterfield 12 Murphy 84-00
11 Keivon Allen 12 Murphy 79-04
12 Jayden Crowe 12 Cherokee 79-01
13 Seth Smith 12 Cherokee 79-00
14 Cameron Morgan 12 Rosman 78-04
15 Lawson Shuler 9 Highlands 75-04
15 Sam Bernheisel 9 Swain County 75-04
17 Connor Briggs 9 Highlands 72-01
18 Marcus Morgan 12 Rosman 63-06
19 Brandon Moss 9 Highlands 61-07
20 Augustus Owen 9 Rosman 58-08
HS Boys Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Sterling Santa Maria 11 Cherokee 43-10.50 8
2 Joaquin Layno 12 Cherokee 39-11.00 6
3 Kayne Smith 12 Rosman 38-09.50 4
4 Rashad Davis 10 Murphy 38-02.00 2
5 Noland Brown 12 Swain County 38-01.00 1
6 Nick Millsaps 11 Swain County 37-08.00
7 Brady Satterfield 12 Murphy 37-03.00
8 Jesus Damian-clement 12 Highlands 37-02.50
9 Cameron Morgan 12 Rosman 36-03.50
10 Keivon Allen 12 Murphy 35-10.50
11 Dallas Rayburn 10 Murphy 34-11.00
12 Seth Smith 12 Cherokee 34-06.50
13 Marcus Morgan 12 Rosman 32-08.00
14 Michael Winchester 10 Swain County 32-05.00
15 Lawson Shuler 9 Highlands 31-11.00
16 Brandon Moss 9 Highlands 27-10.50
16 Kalif Saltz 12 Rosman 27-10.50
18 Connor Briggs 9 Highlands 27-05.00
19 Jayden Crowe 12 Cherokee 20-03.00
HS Boys Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Trey Bowman 12 Swain County 19-03.25 NWI 8
2 Ray Rathburn 10 Murphy 19-03.00 NWI 6
3 Thomas Collins 11 Rosman 18-05.00 NWI 4
4 Samuel Chappell 12 Rosman 17-08.50 NWI 2
5 Justice Dorsey 11 Murphy 17-08.00 NWI 1
6 Davonte Murray 11 Murphy 17-06.50 NWI
7 Micah Nelson 12 Murphy 16-08.00 NWI
8 Jordan Arkansas 9 Cherokee 16-06.00 NWI
8 Terence Ledford 12 Cherokee 16-06.00 NWI
10 Joshua Voris 12 Rosman 16-02.00 NWI
11 Lane Tingen 10 Highlands 14-10.00 NWI
HS Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Trey Bowman 12 Swain County 38-04.00 NWI 8
2 Justice Dorsey 11 Murphy 36-00.00 NWI 6
3 Thomas Collins 11 Rosman 35-07.50 NWI 4
4 Jesus Sauza 11 Swain County 35-04.00 NWI 2
5 John Shuler Swain County 35-00.50 NWI 1
6 Joshua Voris 12 Rosman 32-11.00 NWI
7 Danner Hartness 9 Murphy 31-07.50 NWI
HS Boys High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Justice Dorsey 11 Murphy 5-08.00 8
2 Hunter Laney 9 Murphy 5-08.00 6
3 Blake Smith 12 Cherokee 5-06.00 4
4 Drew Hodge 10 Murphy 5-02.00 2
5 Nathan Brock 11 Swain County 5-02.00 1
6 John Schuler 9 Swain County 5-00.00
7 Terence Ledford 12 Cherokee 5-00.00
HS Boys Pole Vault
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Jessie Waldroup 12 Swain County 12-00.00 8
2 John Schuler 9 Swain County 10-00.00 6
NH Dakota Siwevmetewo 10 Cherokee NH
HS Boys 4x200 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Murphy A 1:40.3 8
1) Payton McCracken 2) Ray Rathburn
3) Reid Beal 4) Davonte Murray
2 Swain County A 1:54.3 6
High School Girls Team Scores (17 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
--------------------------------------------------------------------------
1 Swain County 138 11 34 26 28 14 25 0
2 Murphy 128 32 8 12 28 28 20 0
3 Rosman 27 13 0 0 4 0 10 0
4 Highlands 26 7 0 4 0 0 15 0
5 Cherokee 23 0 8 0 4 0 11 0
High School Boys Team Scores (18 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
--------------------------------------------------------------------------
1 Murphy 147 25 42 11 32 8 29 0
2 Swain County 102 0 16 24 18 10 34 0
3 Cherokee 48 14 4 0 6 20 4 0
4 Rosman 45 22 1 4 4 4 10 0
5 Highlands 10 2 0 2 6 0 0 0
6 Murphy B 4 0 0 0 4 0 0 0