Elite Performances

62 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.58 Lindsay Cooper North Mecklenburg
100 Meter Hurdles Prelims 14.66 Lindsay Cooper North Mecklenburg
100 Meter Hurdles Prelims 14.74 Addie Renner Myers Park
100 Meter Hurdles Finals 14.79 Imani Boyd Z.B. Vance
100 Meter Hurdles Finals 14.82 Addie Renner Myers Park
100 Meter Hurdles Prelims 14.99 Imani Boyd Z.B. Vance
100 Meter Dash Finals 12.06 Milan Fields Hough, William A
100 Meter Dash Prelims 12.11 Milan Fields Hough, William A
100 Meter Dash Finals 12.23 Ronee Tudor Z.B. Vance
1600 Meter Run Finals 5:11.37 Cora Cooke Myers Park
1600 Meter Run Finals 5:13.52 Maddie Huecker Lake Norman
1600 Meter Run Finals 5:14.42 Lilly Walters Hough, William A
200 Meter Dash Finals 24.84 Lu Kamara Z.B. Vance
200 Meter Dash Finals 24.93 Mekyll Robinson West Mecklenburg
300 Meter Hurdles Finals 43.95 Ariana Rivera Providence
300 Meter Hurdles Finals 44.08 Lindsay Cooper North Mecklenburg
300 Meter Hurdles Finals 44.18 Nimeesha Coleman Providence
300 Meter Hurdles Finals 45.98 Ashleigh Fields East Mecklenburg
400 Meter Dash Finals 55.66 Ella Mainwaring Foster Providence
400 Meter Dash Finals 56.95 Mekyll Robinson West Mecklenburg
400 Meter Dash Finals 57.24 Beasley Gordon Myers Park
4x200 Meter Relay Finals 1:41.24 Relay Team Providence
4x200 Meter Relay Finals 1:41.40 Relay Team North Mecklenburg
4x400 Meter Relay Finals 3:53.80 Relay Team Providence
4x800 Meter Relay Finals 9:39.01 Relay Team Berry, Phillip O.
800 Meter Run Finals 2:17.74 Cora Cooke Myers Park
800 Meter Run Finals 2:19.67 Amanda Watson Providence
High Jump Finals 5-6 Amber Jackson Ardrey Kell
High Jump Finals 5-10 Addie Renner Myers Park
Long Jump Finals 17-9.5 Addie Renner Myers Park
Long Jump Finals 17-11.25 Armani Blair Harding University
Long Jump Finals 18-3.25 Alana Mack North Mecklenburg
Shot Put Finals 37-4 S'Khaja Charles Z.B. Vance
Shot Put Finals 38-10.5 Sydney Hunter Mallard Creek
Triple Jump Finals 36-0.5 Amber Jackson Ardrey Kell
Triple Jump Finals 36-4.5 Na'Zyia Evans Olympic
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.76 Khafre Brown West Mecklenburg
110 Meter Hurdles Finals 14.17 Kyle Lind Olympic
110 Meter Hurdles Finals 14.65 Asa Simmons Ardrey Kell
1600 Meter Run Finals 4:22.30 Pace Clark Providence
1600 Meter Run Finals 4:24.45 Maddon Muhammad Myers Park
200 Meter Dash Finals 21.89 Royal Burris Harding University
300 Meter Hurdles Finals 38.48 Jabari Dalton South Mecklenburg
300 Meter Hurdles Finals 38.87 Asa Simmons Ardrey Kell
300 Meter Hurdles Finals 39.22 Kyle Lind Olympic
300 Meter Hurdles Finals 39.24 Justice Robinson Z.B. Vance
400 Meter Dash Finals 49.07 Demetrius Martin East Mecklenburg
400 Meter Dash Finals 49.20 Jalen White Mallard Creek
400 Meter Dash Finals 49.31 Dekerius Thompson Harding University
4x200 Meter Relay Finals 1:26.21 Relay Team Z.B. Vance
4x200 Meter Relay Finals 1:27.61 Relay Team Berry, Phillip O.
4x200 Meter Relay Finals 1:29.29 Relay Team West Mecklenburg
4x200 Meter Relay Finals 1:29.62 Relay Team Garinger
4x200 Meter Relay Finals 1:29.67 Relay Team Ardrey Kell
4x800 Meter Relay Finals 8:05.53 Relay Team Myers Park
4x800 Meter Relay Finals 8:06.76 Relay Team East Mecklenburg
800 Meter Run Finals 1:55.36 Kyle Goodman East Mecklenburg
800 Meter Run Finals 1:57.59 Pace Clark Providence
Discus Finals 152-4 Dontae Mack Olympic
Discus Finals 176-0 Chancelor Crawford Mallard Creek
Pole Vault Finals 14-0 Spencer Evans Lake Norman
Shot Put Finals 57-2.5 Chancelor Crawford Mallard Creek