Cherokee HS Invitational

Cherokee, NC
Hosted by Cherokee

Complete Results

RaceTab by MileSplit/FloSports Eddie Swimmer, Cherokee High Schoo

              Cherokee HS Invitational - 3/15/2018               
                 Cherokee HS Track, Cherokee, NC                 

                 HS Boys 4x100 Meter Relay                  
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Swain County A                               47.7       
      1) Bryce Sain            2) Gaige Southards       
      3) Tanner Wiggins        4) Briar Younce          
  2 Pisgah A                                     47.8       
      1) Levi Cagle            2) Lee Ferguson          
      3) Korey Griffith        4) Cain Early            
  3 Rosman A                                     48.3       
  4 Pisgah B                                     49.9       
      1) Ryan Reynolds         2) Cameron Bailey        
      3) Paul Gonzales         4) Eden Ferguson         
  5 Swain County B                               50.4       
      1) Hunter Burrell        2) Jacob Langston        
      3) Brandyn Salinas       4) Colby Taylor          

                 HS Boys 4x400 Meter Relay                  
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Rosman A                                   3:57.3       
  2 Pisgah A                                   4:00.9       
      1) Noah Nixon            2) Juan Rodriguez        
      3) Patrick Turner        4) Zuriah Smith          
  3 Swain County A                             4:03.3       
      1) Zeke Bradley          2) Tanor Parton          
      3) Preston Robinson      4) Brendan Ulaner        

                 HS Boys 4x800 Meter Relay                  
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Rosman A                                   9:07.9       
  2 Cherokee A                                 9:10.3       
      1) Matthew Climbingbear  2) Darius Lambert        
      3) Josiah Lossiah        4) Rocky Peebles         
  3 Swain County A                            10:02.5       
      1) Ryan Jenkins          2) Preston Robinson      
      3) Brendan Ulaner        4) Bradley Vestal        
  4 Pisgah A                                  10:16.3       
      1) Noah Nixon            2) John Schreiber        
      3) Zuriah Smith          4) Carter Binkley        
  5 Cherokee B                                11:12.2       
      1) Braylon Arch          2) Jordan Grant          
      3) Tihjah Lossiah        4) Richard Mata          

                          HS Boys 100 Meter Dash                          
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Cain Early             9 Pisgah                   12.0    NWI  3      
  2 Eden Ferguson         12 Pisgah                   12.0    NWI  3      
  3 Jonathan Holliday     12 Rosman                   12.1    NWI  3      
  4 Blake Owen            12 Rosman                   12.8    NWI  2      
  5 Colby Taylor          10 Swain County             12.9    NWI  1      
  6 Pablo Jimenez         10 Highlands                12.9    NWI  2      
  7 Hunter Burrell        11 Swain County             12.9    NWI  1      
  8 Matthew Burton        10 Swain County             13.0    NWI  1      
  9 Nicolas Mariani        9 Rosman                   13.2    NWI  2      
 10 Charlie Morgan        12 Pisgah                   13.4    NWI  2      
 11 Collin Stoltzfus       9 Highlands                13.5    NWI  1      
 12 Joaquin Layno         11 Cherokee                 13.7    NWI  1      
 13 Colby Jenkins          9 Rosman                   14.2    NWI  2      

                          HS Boys 200 Meter Dash                          
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Thomas Collins        10 Rosman                   24.3    NWI  2      
  2 Korey Griffith         9 Pisgah                   24.9    NWI  2      
  3 Bryce Sain             9 Swain County             25.3    NWI  1      
  4 Brandyn Salinas       10 Swain County             26.3    NWI  2      
  5 Blake Owen            12 Rosman                   26.4    NWI  1      
  6 Cannon Clark          11 Rosman                   26.5    NWI  2      
  7 Jacob Langston        10 Swain County             26.6    NWI  1      
  8 Patrick Turner        10 Pisgah                   26.7    NWI  2      
  9 Paul Gonzales          9 Pisgah                   26.9    NWI  1      
 10 Cameron Bailey        10 Pisgah                   26.9    NWI  2      
 11 Kalif Saltz           11 Rosman                   27.1    NWI  2      
 12 Jordan Grant          12 Cherokee                 28.1    NWI  1      
DNF Matthew Burton        10 Swain County               NT    NWI  2      

                       HS Boys 400 Meter Dash                       
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Cannon Clark          11 Rosman                   57.3   2      
  2 Josiah Lossiah        11 Cherokee                 57.9   2      
  3 Samuel Chappell       11 Rosman                   58.1   2      
  4 Preston Robinson      12 Swain County           1:00.6   2      
  5 Kalif Saltz           11 Rosman                 1:01.8   1      
  6 Lucas Whitted          9 Pisgah                 1:02.2   2      
  7 Zach Brooks            9 Swain County           1:02.3   1      
  8 Austin Daniel          9 Swain County           1:04.1   1      
  9 Justin Furman          9 Pisgah                 1:05.4   2      
 10 Braylon Arch           8 Cherokee               1:06.3   1      
 11 William Creswell       9 Highlands              1:06.8   1      
 12 Emmanuel Roundey       9 Swain County           1:07.9   1      
 13 Tihjah Lossiah        11 Cherokee               1:09.4   2      
 14 Andrew Abram          10 Rosman                 1:14.3   2      

                      HS Boys 800 Meter Run                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Carter Binkley        11 Pisgah                 2:11.8       
  2 Noah Nixon            11 Pisgah                 2:13.3       
  3 Jonathan Ray          12 Rosman                 2:21.0       
  4 Darius Lambert        11 Cherokee               2:21.8       
  5 Joshua Voris          11 Rosman                 2:25.9       
  6 Matthew Climbingbear  12 Cherokee               2:28.0       
  7 Rocky Peebles          9 Cherokee               2:30.3       
  8 Tanor Parton          12 Swain County           2:31.5       
  9 Dakotah Morgan        11 Rosman                 2:33.0       
 10 Dhruv Senghani         9 Swain County           2:38.9       
 11 Hayden Stewart         9 Rosman                 2:41.9       
 12 Richard Mata           8 Cherokee               2:42.7       

                     HS Boys 1600 Meter Run                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Darius Lambert        11 Cherokee               5:00.9       
  2 Jonathan Ray          12 Rosman                 5:11.2       
  3 Rocky Peebles          9 Cherokee               5:18.0       
  4 Ryan Jenkins          11 Swain County           5:19.0       
  5 Matthew Climbingbear  12 Cherokee               5:24.7       
  6 Brendan Ulaner        11 Swain County           5:43.4       
  7 Paul Gonzales          9 Pisgah                 5:48.7       
  8 Dhruv Senghani         9 Swain County           5:54.5       
  9 Hayden Stewart         9 Rosman                 6:03.0       
 10 Dakotah Morgan        11 Rosman                 6:15.3       
 11 Richard Mata           8 Cherokee               6:18.7       
 12 Cameron Bailey        10 Pisgah                 6:22.4       
 13 Jason Voiselle        10 Rosman                 6:29.5       

                     HS Boys 3200 Meter Run                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Ryan Jenkins          11 Swain County          11:23.5       
  2 Jonathan Ray          12 Rosman                12:14.7       
  3 Hayden Stewart         9 Rosman                13:48.8       
  4 Jason Voiselle        10 Rosman                15:06.9       

                       HS Boys 110 Meter Hurdles                       
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Trey Bowman           11 Swain County             17.9    NWI      
  2 Jordan Grant          12 Cherokee                 19.2    NWI      
  3 Jesus Sauza           10 Swain County             19.5    NWI      
  4 Alex Perez            12 Pisgah                   19.9    NWI      

                     HS Boys 300 Meter Hurdles                      
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Zeke Bradley          11 Swain County             47.7   2      
  2 Trey Bowman           11 Swain County             48.5   2      
  3 Alex Perez            12 Pisgah                   50.5   2      
  4 Jesus Sauza           10 Swain County             51.0   2      
  5 Joshua Voris          11 Rosman                   53.7   1      
  6 Jordan Grant          12 Cherokee                 53.9   1      
  7 Braylon Arch           8 Cherokee                 55.9   1      

                      HS Boys Discus Throw                       
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Isiah Evans           11 Cherokee               122-11       
  2 Joaquin Layno         11 Cherokee               122-09       
  3 Kameron Walker        11 Pisgah                  97-02       
  4 Neland Walker          9 Pisgah                  96-11       
  4 Chase Hughes          10 Swain County            96-11       
  6 Noland Brown          11 Swain County            95-04       
  7 Michael Winchester     9 Swain County            94-00       
  8 Kayne Smith           11 Rosman                  92-10       
  9 Nick Millsaps         10 Swain County            86-06       
 10 Jesus Damian-clement  11 Highlands               86-04       
 10 Will Paul             12 Swain County            86-04       
 12 Gaitlin Blanton        9 Pisgah                  76-05       
 13 Kalif Saltz           11 Rosman                  74-11       
 14 Josh Driver           11 Cherokee                72-05       
 15 Cameron Morgan        11 Rosman                  68-11       
 16 Hunter Brown           9 Pisgah                  68-03       
 17 Dalton Graham          9 Rosman                  65-10       

                        HS Boys Shot Put                         
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Kameron Walker        11 Pisgah               41-01.00       
  2 Kayne Smith           11 Rosman               39-08.00       
  3 Joaquin Layno         11 Cherokee             39-03.75       
  4 Brown Nolan           11 Swain County         38-00.25       
  5 Nick Millsaps         10 Swain County         37-02.75       
  6 Will Paul             12 Swain County         35-11.50       
  7 Isiah Evans           11 Cherokee             35-06.00       
  8 Jonathan Holliday     12 Rosman               35-04.25       
  9 Josh Driver           11 Cherokee             33-11.25       
 10 Michael Winchester     9 Swain County         33-10.25       
 11 Cameron Morgan        11 Rosman               33-08.50       
 12 Chase Hughes          10 Swain County         33-00.25       
 13 Hunter Brown           9 Pisgah               32-09.25       
 14 Neland Walker          9 Pisgah               30-01.75       
 15 Gaitlin Blanton        9 Pisgah               29-01.75       
 16 Jesus Damian-clement  11 Highlands            29-00.25       
 17 Gabe Shipman          10 Rosman               27-09.00       

                           HS Boys Long Jump                           
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Levi Cagle             9 Pisgah               17-09.75    NWI      
  2 Thomas Collins        10 Rosman               17-08.50    NWI      
  3 Cain Early             9 Pisgah               17-07.00    NWI      
  4 Pablo Jimenez         10 Highlands            17-01.50    NWI      
  5 Nicolas Mariani        9 Rosman               15-08.25    NWI      
  6 Cannon Clark          11 Rosman               14-03.50    NWI      
  7 Collin Stoltzfus       9 Highlands            14-02.50    NWI      

                          HS Boys Triple Jump                          
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Briar Younce          12 Swain County         38-03.00    NWI      
  2 Levi Cagle             9 Pisgah               36-10.00    NWI      
  3 Thomas Collins        10 Rosman               33-03.00    NWI      
  4 Zeke Bradley          11 Swain County         32-07.00    NWI      
  5 Charlie Morgan        12 Pisgah               31-09.00    NWI      
  6 Nicolas Mariani        9 Rosman               31-06.00    NWI      

                        HS Boys High Jump                        
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Samuel Chappell       11 Rosman                5-06.00       
  2 Briar Younce          12 Swain County          5-06.00       
  3 Blake Smith           11 Cherokee              5-04.00       
  4 Justin Furman          9 Pisgah                5-00.00       
 NH Austin Daniel          9 Swain County               NH       

                       HS Boys Pole Vault                        
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Brodie Bowman         12 Swain County         11-00.00       
  1 Jacob Waldroup        11 Swain County         11-00.00       
  1 Jessie Waldroup       11 Swain County         11-00.00       
  4 Tanner Wiggins        12 Swain County         11-00.00       

                 HS Girls 4x100 Meter Relay                 
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Rosman A                                     57.2       
  2 Swain County A                               58.7       
      1) Sydney Hampton        2) Michelle Posey        
      3) Alyssa Schofield      4) Reece Welch           
  3 Pisgah A                                     59.5       
      1) Maddi Owen            2) Kristianna Sheehan    
      3) Bella Sorrells        4) Heather Grant         
  4 Cherokee A                                 1:04.2       
      1) Jalyn Albert          2) Hallah Panther        
      3) Jaycee Smith          4) Naomi Smith           
  5 Swain County B                             1:06.4       
      1) Kaylee Cochran        2) Abby Mcleod           
      3) Taylor Woodard        4) Fussy Bird            

                 HS Girls 4x400 Meter Relay                 
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Swain County A                             4:56.8       
      1) Mallerie Clampitt     2) Jessie Lohman         
      3) Faith Parker          4) Lily Richards         
  2 Rosman A                                   5:20.1       

                 HS Girls 4x800 Meter Relay                 
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Pisgah A                                  11:49.6       
      1) Katiana Sepulveda     2) Heather Grant         
      3) Chloe Medford         4) Kennedy Sorrells      

                         HS Girls 100 Meter Dash                          
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Maggi Galloway         9 Rosman                   14.0    NWI  2      
  2 Rebekah Partin        10 Rosman                   14.2    NWI  2      
  2 Sherylyn Reynaldo     11 Rosman                   14.2    NWI  2      
  4 Kristianna Sheehan    11 Pisgah                   14.4    NWI  2      
  5 Michelle Posey        11 Swain County             14.9    NWI  2      
  6 Heather Grant          9 Pisgah                   17.5    NWI  1      
  7 Kaylee Cochran         9 Swain County             17.9    NWI  1      
 DQ Taylor Woodard         9 Swain County               NT    NWI  1      

                         HS Girls 200 Meter Dash                          
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Sherylyn Reynaldo     11 Rosman                   30.5    NWI  2      
  2 Reece Welch           10 Swain County             30.5    NWI  2      
  3 Anne marie Moore       9 Highlands                30.8    NWI  1      
  4 Rebekah Partin        10 Rosman                   31.0    NWI  2      
  5 Willa Bible            9 Swain County             32.6    NWI  1      
  6 Tessa Wiesniewski      9 Highlands                34.2    NWI  1      
  7 Abby Mcleod           10 Swain County             34.3    NWI  2      
  8 Taylor Woodard         9 Swain County             37.6    NWI  1      

                      HS Girls 400 Meter Dash                       
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Raylen Bark           10 Cherokee               1:08.4   2      
  2 Jenna Marr             9 Swain County           1:09.6   1      
  3 Faith Parker           9 Swain County           1:11.8   1      
  4 Mallerie Clampitt     10 Swain County           1:12.0   2      
  5 Sherylyn Reynaldo     11 Rosman                 1:13.1   2      
  6 Alyssa Schofield      11 Swain County           1:14.2   1      
  7 Charleigh Smith        9 Rosman                 1:17.3   1      
  8 Rebekah Partin        10 Rosman                 1:17.6   2      
  9 Brianna Queen         10 Rosman                 1:20.9   1      

                     HS Girls 800 Meter Run                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Emma Pindur           12 Swain County           2:48.8       
  2 Anne marie Moore       9 Highlands              2:56.4       
  3 Rosa Reyes             9 Cherokee               3:00.9       
  4 Emma Abram             9 Rosman                 3:04.1       
  5 Dorian Reed           10 Cherokee               3:12.4       
  6 Madelyn Barton         9 Rosman                 3:36.2       

                     HS Girls 1600 Meter Run                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Lily Richards         11 Swain County           6:33.4       
  2 Rosa Reyes             9 Cherokee               6:36.4       
  3 Sarita Sepulveda      12 Pisgah                 6:42.1       
  4 Dorian Reed           10 Cherokee               6:42.3       

                     HS Girls 3200 Meter Run                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Aylan Meyers          10 Swain County          14:34.7       

                      HS Girls 100 Meter Hurdles                       
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Maddi Owen            11 Pisgah                   17.9    NWI      
  2 Monica Riordan         9 Swain County             19.0    NWI      
  3 Jessie Lohman          9 Swain County             19.9    NWI      

                     HS Girls 300 Meter Hurdles                     
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Maddi Owen            11 Pisgah                   54.2   2      
  2 Sydney Hampton        11 Swain County             55.2   2      
  3 Monica Riordan         9 Swain County             55.4   1      
  4 Jessie Lohman          9 Swain County             56.3   2      
  5 Bella Sorrells        12 Pisgah                   58.0   2      
  6 Maddie Drummonds       9 Highlands                58.1   1      
  7 Naomi Smith           10 Cherokee                 58.9   1      
  8 Chloe Medford         10 Pisgah                 1:00.6   2      

                      HS Girls Discus Throw                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Taylor Collins        10 Swain County            75-05       
  2 Natalie Stuckey        9 Swain County            72-02       
  3 Gracy Briggs          11 Rosman                  65-03       
  4 Hope Long             10 Swain County            64-07       
  5 Macy Ledford           9 Pisgah                  62-03       
  6 Elise Cooper          11 Swain County            60-07       
  7 Katiana Sepulveda     10 Pisgah                  59-01       
  8 Savannah Cloer        11 Swain County            57-06       
  9 Hannah Brunck         10 Pisgah                  51-02       
 10 Courtny Elliott        9 Rosman                  44-11       
 11 Hanna Lighthill        9 Pisgah                  33-01       

                        HS Girls Shot Put                        
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Kaitlyn Teesateskie   11 Swain County         32-04.75       
  2 Hope Long             10 Swain County         30-00.00       
  3 Gracy Briggs          11 Rosman               28-10.00       
  4 Willa Bible            9 Swain County         27-04.50       
  5 Natalie Stuckey        9 Swain County         25-04.25       
  6 Taylor Collins        10 Swain County         25-04.00       
  7 Tara Massie           11 Pisgah               22-07.00       
  8 Macy Ledford           9 Pisgah               21-05.00       
  9 Courtny Elliott        9 Rosman               20-08.75       
 10 Willow Chance          9 Rosman               20-01.00       
 11 Hannah Brunck         10 Pisgah               18-00.00       

                          HS Girls Long Jump                           
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Maddi Owen            11 Pisgah               15-04.00    NWI      
  2 Maggi Galloway         9 Rosman               14-09.00    NWI      
  3 Raylen Bark           10 Cherokee             13-03.50    NWI      
  4 Zaia Rodriguez         9 Highlands            12-05.50    NWI      
  5 Naomi Smith           10 Cherokee             11-08.00    NWI      
  6 Delaney Wildcatt      11 Swain County         11-06.00    NWI      
  7 Willow Chance          9 Rosman               11-03.00    NWI      

                         HS Girls Triple Jump                          
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Maggi Galloway         9 Rosman               26-11.00    NWI      
  2 Mallerie Clampitt     10 Swain County         26-03.00    NWI      
  3 Delaney Wildcatt      11 Swain County         26-03.00    NWI      

                       HS Girls High Jump                        
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Maddie Drummonds       9 Highlands             4-02.00       
  2 Zaia Rodriguez         9 Highlands             4-00.00       
  3 Natalie Stuckey        9 Swain County          4-00.00       

                       HS Girls Pole Vault                       
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Jenna Marr             9 Swain County          7-06.00       
  2 Kaitlin Anthony       10 Swain County          6-06.00       
  3 Katie Winchester      10 Swain County          6-00.00       
  3 Sydney Hampton        11 Swain County          6-00.00       

             High School Boys 4x200 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Swain County A                             1:40.6       
      1) Bryce Sain            2) Gaige Southards       
      3) Tanner Wiggins        4) Briar Younce          
  2 Pisgah A                                   1:43.7       
      1) Ryan Reynolds         2) Patrick Turner        
      3) Korey Griffith        4) Eden Ferguson         
  3 Rosman A                                   1:48.9       
 DQ Swain County B                                 NT       
      1) Zeke Bradley          2) Hunter Burrell        
      3) Jacob Langston        4) Colby Taylor          

            High School Girls 4x200 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Swain County A                             2:04.7       
      1) Faith Parker          2) Michelle Posey        
      3) Alyssa Schofield      4) Reece Welch           
  2 Cherokee A                                 2:05.2       
      1) Jalyn Albert          2) Raylen Bark           
      3) Hallah Panther        4) Naomi Smith           
  3 Rosman A                                   2:18.7       
  4 Swain County B                             2:25.5       
      1) Kaylee Cochran        2) Abby Mcleod           
      3) Taylor Woodard        4) Fussy Bird