Elite Performances

106 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 13.85 Breanne Bygrave Wakefield
100 Meter Hurdles Prelims 14.12 Breanne Bygrave Wakefield
100 Meter Hurdles Finals 14.57 Sierra Fletcher Southeast Raleigh
100 Meter Hurdles Finals 14.81 Azari'el Wilson Panther Creek
100 Meter Hurdles Prelims 14.84 Sierra Fletcher Southeast Raleigh
100 Meter Hurdles Prelims 14.94 Azari'el Wilson Panther Creek
100 Meter Dash Finals 11.46 Lauren White Rolesville High School
100 Meter Dash Finals 11.54 Charminiqu Hackney Southeast Raleigh
100 Meter Dash Prelims 11.79 Charminiqu Hackney Southeast Raleigh
100 Meter Dash Finals 11.83 Kayla Foy Green Hope
100 Meter Dash Finals 11.83 Kylia Wright Southeast Raleigh
100 Meter Dash Finals 11.85 Kaila Lewis Southeast Raleigh
100 Meter Dash Prelims 11.87 Lauren White Rolesville High School
100 Meter Dash Finals 11.94 Melicia Mouzzon Heritage
100 Meter Dash Prelims 12.04 Kylia Wright Southeast Raleigh
100 Meter Dash Prelims 12.13 Kayla Foy Green Hope
100 Meter Dash Prelims 12.18 Melicia Mouzzon Heritage
100 Meter Dash Prelims 12.25 Kaila Lewis Southeast Raleigh
1600 Meter Run Finals 4:55.03 Nevada Mareno Leesville Road
1600 Meter Run Finals 4:58.22 Elly Henes Green Hope
1600 Meter Run Finals 5:07.66 Alessandra Rodriguez Green Hope
1600 Meter Run Finals 5:10.88 Taylor Hemming Leesville Road
1600 Meter Run Finals 5:11.49 Sarah Venable Cary
200 Meter Dash Finals 24.19 Lauren White Rolesville High School
200 Meter Dash Finals 24.20 Charminiqu Hackney Southeast Raleigh
200 Meter Dash Finals 24.50 Kaila Lewis Southeast Raleigh
200 Meter Dash Finals 24.52 Kyna Robinson Southeast Raleigh
200 Meter Dash Finals 24.84 Cheyenne Jones Fuquay-Varina
300 Meter Hurdles Finals 42.83 Shellbi Chapman Leesville Road
300 Meter Hurdles Finals 44.44 Breanne Bygrave Wakefield
300 Meter Hurdles Finals 44.74 Sierra Fletcher Southeast Raleigh
300 Meter Hurdles Finals 45.62 Charlonda Washington Southeast Raleigh
300 Meter Hurdles Finals 45.72 Timara Chapman Leesville Road
3200 Meter Run Finals 10:32.23 Nevada Mareno Leesville Road
400 Meter Dash Finals 54.94 Kyna Robinson Southeast Raleigh
400 Meter Dash Finals 56.63 Asya Macon Southeast Raleigh
400 Meter Dash Finals 56.68 Kleo Torres Southeast Raleigh
400 Meter Dash Finals 57.63 Tayler Grier Wakefield
400 Meter Dash Finals 57.77 Kellsie Whitehead Wakefield
4x100 Meter Relay Finals 46.50 Relay Team Southeast Raleigh
4x200 Meter Relay Finals 1:37.09 Relay Team Southeast Raleigh
4x200 Meter Relay Finals 1:41.07 Relay Team Wakefield
4x400 Meter Relay Finals 3:47.59 Relay Team Southeast Raleigh
4x800 Meter Relay Finals 9:23.38 Relay Team Green Hope
4x800 Meter Relay Finals 9:28.14 Relay Team Leesville Road
4x800 Meter Relay Finals 9:30.50 Relay Team Southeast Raleigh
4x800 Meter Relay Finals 9:38.46 Relay Team Apex
4x800 Meter Relay Finals 9:41.53 Relay Team Wake Forest HS
4x800 Meter Relay Finals 9:44.99 Relay Team Broughton
800 Meter Run Finals 2:10.48 G'jasmyne Butler Leesville Road
800 Meter Run Finals 2:10.92 Nevada Mareno Leesville Road
800 Meter Run Finals 2:16.92 Elly Henes Green Hope
800 Meter Run Finals 2:17.30 Alessandra Rodriguez Green Hope
Discus Finals 124-8 Candice Whitley Southeast Raleigh
Discus Finals 142-4 Veronica Fraley Wakefield
Long Jump Finals 17-6 Mikieja Covington East Wake
Pole Vault Finals 10-6 Midori Kirby Panther Creek
Pole Vault Finals 10-6 Chloe Franks Enloe
Pole Vault Finals 11-0 Olivia Goodwin Cary
Pole Vault Finals 11-6 Zoe Early Apex
Shot Put Finals 37-6 Courtney Murph Southeast Raleigh
Shot Put Finals 37-6 Candice Whitley Southeast Raleigh
Shot Put Finals 38-4 Veronica Fraley Wakefield
Triple Jump Finals 36-3 Jordan Gary Southeast Raleigh
Triple Jump Finals 36-10.5 Charlonda Washington Southeast Raleigh
Triple Jump Finals 36-11 Mikieja Covington East Wake
Triple Jump Finals 37-0 Chardonei Sutton Garner
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.69 Montae Myers Rolesville High School
100 Meter Dash Finals 10.72 Cameron Milligan Fuquay-Varina
100 Meter Dash Prelims 10.75 J Johnson Panther Creek
100 Meter Dash Prelims 10.79 Cameron Milligan Fuquay-Varina
100 Meter Dash Prelims 10.79 Jeremy Massenburg Wakefield
110 Meter Hurdles Finals 14.50 Thomas Nulty Millbrook
110 Meter Hurdles Prelims 14.70 Thomas Nulty Millbrook
1600 Meter Run Finals 4:22.92 Andrew Brooks Broughton
1600 Meter Run Finals 4:23.69 Stuart Holmes Broughton
200 Meter Dash Finals 21.57 Cameron Milligan Fuquay-Varina
200 Meter Dash Finals 21.96 Montae Myers Rolesville High School
3200 Meter Run Finals 9:30.04 Ben Savino Apex
3200 Meter Run Finals 9:32.67 Jeremy Brown Broughton
3200 Meter Run Finals 9:33.70 Lanier Derbyshire Broughton
3200 Meter Run Finals 9:35.05 Robbie Simmons Broughton
400 Meter Dash Finals 48.06 Jayon Woodard Southeast Raleigh
400 Meter Dash Finals 49.43 William Hoffmann Green Hope
4x200 Meter Relay Finals 1:27.99 Relay Team Southeast Raleigh
4x200 Meter Relay Finals 1:29.02 Relay Team Panther Creek
4x200 Meter Relay Finals 1:29.06 Relay Team Garner
4x200 Meter Relay Finals 1:29.80 Relay Team Fuquay-Varina
4x400 Meter Relay Finals 3:18.34 Relay Team Green Hope
4x400 Meter Relay Finals 3:18.61 Relay Team Southeast Raleigh
4x400 Meter Relay Finals 3:21.95 Relay Team Cary
4x800 Meter Relay Finals 7:56.35 Relay Team Green Hope
4x800 Meter Relay Finals 7:57.95 Relay Team Panther Creek
4x800 Meter Relay Finals 7:58.16 Relay Team Southeast Raleigh
4x800 Meter Relay Finals 7:59.36 Relay Team Millbrook
4x800 Meter Relay Finals 8:03.30 Relay Team Broughton
800 Meter Run Finals 1:52.43 Jayquan Williams Green Hope
800 Meter Run Finals 1:54.65 Andrew Brooks Broughton
800 Meter Run Finals 1:55.45 Ian Delgado Green Hope
800 Meter Run Finals 1:56.07 Henry Pehr Green Hope
Discus Finals 213-9 Terrell Adams Middle Creek
Long Jump Finals 22-9 J Johnson Panther Creek
Pole Vault Finals 14-0 Elijah Cole Millbrook
Shot Put Finals 56-1 Terrell Adams Middle Creek
Triple Jump Finals 45-5 Ryan Smith Harnett Central
Triple Jump Finals 45-9 Justin Smalls Panther Creek