Licensed to Perfect Timing Group - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 2/25/2012 08:07 PM
Savannah State Eyeopener - 2/25/2012
Savannah State University
Results
Women 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Stinson, Asia Savannah Sta 12.10 3
2 Harris, Alphedelli Bethune-Cook 12.28 3
3 Garner, Shakira Bethune-Cook 12.30 3
4 Thomas, Keyona Bethune-Cook 12.34 3
5 Richardson, Alonti Bethune-Cook 12.35 3
6 White, Jaymi Savannah Sta 12.59 2
7 Thomas, Raven Bethune-Cook 12.64 1
8 Grovenor, Jasmine Albany State 12.83 3
9 Wiggins, Kendra Clark Atlant 13.00 2
10 Grier, Alexus Bethune-Cook 13.09 1
11 Sanders, Cenita Bethune-Cook 13.17 3
12 McClain, Asia Clark Atlant 13.20 2
13 Ellis, Ashley Clark Atlant 13.24 2
14 Comer, Tamara Clark Atlant 13.43 2
14 Jarboe, Jerriyauna Clark Atlant 13.43 2
16 Bryan, D'Andra Edward Water 14.15 2
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jones, Amara Savannah Sta 24.32 6
2 Bentley, Jade Savannah Sta 25.32 4
3 Thomas, Keyona Bethune-Cook 25.38 6
4 Stinson, Asia Savannah Sta 25.39 4
5 Roberts, Chavonta Savannah Sta 25.67 5
6 Garner, Shakira Bethune-Cook 25.68 6
7 Richardson, Alonti Bethune-Cook 25.80 5
8 Harris, Alphedelli Bethune-Cook 25.87 6
9 Seay-Blane, Jazy Savannah Sta 25.89 5
10 Hordges, aleah Savannah Sta 26.19 6
11 Wiggins, Kendra Clark Atlant 26.34 3
12 Wilbon, LaShondra Bethune-Cook 26.45 6
13 Knox, Cherise Unattached 26.46 6
14 McBride, Britney Albany State 26.57 4
15 Grovenor, Jasmine Albany State 26.62 4
16 Grier, Alexus Bethune-Cook 26.73 4
17 Jordan, Deidra Bethune-Cook 26.82 5
18 Comer, Tamara Clark Atlant 26.90 3
19 Booker, Icess Unc-Pembroke 26.98 3
19 Rouse, Ayerial Bethune-Cook 26.98 1
21 Brown, Jazmiene Unc-Pembroke 27.20 5
22 Lewis, Sherrina Albany State 27.41 3
23 Dalton, Jasmine Albany State 27.42 2
24 Stone, Ebony Albany State 27.44 4
25 Jarboe, Jerriyauna Clark Atlant 27.46 6
26 McClain, Asia Clark Atlant 27.49 5
27 Sanders, Cenita Bethune-Cook 27.78 1
28 Ford, Damita Unc-Pembroke 28.27 2
28 Lomax, Ariel Clark Atlant 28.27 3
30 Palmer, Asia Albany State 28.30 4
31 Rhaney, Mickeal Unc-Pembroke 28.34 3
32 Ellis, Ashley Clark Atlant 28.48 3
33 Hyppolite, Juliett Bethune-Cook 28.66 1
34 Wade, Tabia Clark Atlant 28.75 2
35 Medley, Taliqua Unc-Pembroke 28.81 2
36 Novack, Melanie Savannah Art 28.92 3
37 Prince-Coleman, Jo Clark Atlant 29.71 2
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jones, Amara Savannah Sta 56.52 5
2 Roberts, Chavonta Savannah Sta 57.93 4
3 Hordges, aleah Savannah Sta 58.54 5
4 Seay-Blane, Jazy Savannah Sta 59.32 5
5 Wilbon, LaShondra Bethune-Cook 59.82 4
6 Figueroa, Ileis Bethune-Cook 1:00.56 3
7 Rouse, Ayerial Bethune-Cook 1:00.75 3
8 Knox, Cherise Unattached 1:01.22 4
9 White, Tiffaney Edward Water 1:01.28 3
10 Dalton, Jasmine Albany State 1:01.33 5
11 Comer, Tamara Clark Atlant 1:02.28 5
12 Lomax, Ariel Clark Atlant 1:02.29 2
13 Stone, Ebony Albany State 1:02.34 3
14 Austin, Ambrosha Albany State 1:02.86 4
15 Brown, Morgan Bethune-Cook 1:02.99 3
16 Booker, Icess Unc-Pembroke 1:03.80 2
17 Hyppolite, Juliett Bethune-Cook 1:04.20 1
18 Wade, Tabia Clark Atlant 1:04.25 2
19 Jarboe, Jerriyauna Clark Atlant 1:04.26 5
20 Brown, Jazmiene Unc-Pembroke 1:04.41 3
20 Palmer, Asia Albany State 1:04.41 2
22 Graham, Erika Bethune-Cook 1:06.09 3
23 Rhaney, Mickeal Unc-Pembroke 1:06.51 2
24 Hayden, Becky South Caroli 1:06.88 1
25 Gilliam, Alexandri Bethune-Cook 1:07.23 2
26 Ford, Damita Unc-Pembroke 1:07.54 2
27 McClain, Asia Clark Atlant 1:07.74 5
28 Powers, Meleah South Caroli 1:08.12 1
29 Medley, Taliqua Unc-Pembroke 1:08.50 1
30 Ellis, Ashley Clark Atlant 1:08.95 4
31 Wiggins, Kendra Clark Atlant 1:10.92 5
32 Prince-Coleman, Jo Clark Atlant 1:10.93 2
Women 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Carter, Brittany Albany State 2:24.13
2 Novack, Melanie Savannah Art 2:25.21
3 Traylor, Olivia Albany State 2:26.16
4 Robinson, Brittany Clark Atlant 2:27.50
5 Kitchens, Kanetria Albany State 2:30.63
6 Lieberman, Hannah Savannah Art 2:31.07
7 Davis, Breya Clark Atlant 2:31.38
8 Brown, Jessica South Caroli 2:32.12
9 Mock, Katie South Caroli 2:32.38
10 Sem, Annette Unc-Pembroke 2:34.00
11 Dorn, Kendra Unc-Pembroke 2:44.10
12 Riniker, Heather Savannah Art 2:47.21
13 Millman, Alicia Savannah Art 2:51.81
14 Sem, Julia Unc-Pembroke 2:53.42
15 Bryant, Precious Clark Atlant 2:59.76
Women 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Novack, Melanie Savannah Art 4:58.82
2 Carter, Brittany Albany State 5:00.15
3 Lieberman, Hannah Savannah Art 5:00.91
4 Robinson, Brittany Clark Atlant 5:04.80
5 Givance, Dominique Savannah Sta 5:09.31
6 Traylor, Olivia Albany State 5:11.01
7 Sem, Annette Unc-Pembroke 5:17.24
8 O'Boyle, Megan Savannah Art 5:20.92
9 Kitchens, Kanetria Albany State 5:23.05
10 Dorn, Kendra Unc-Pembroke 5:23.43
11 Mock, Katie South Caroli 5:27.63
12 Davis, Breya Clark Atlant 5:28.27
13 Riniker, Heather Savannah Art 5:32.41
14 Millman, Alicia Savannah Art 5:37.60
15 Woodson, Markeshia Clark Atlant 5:38.00
16 Sem, Julia Unc-Pembroke 5:40.57
17 Whitaker, Nekesha Clark Atlant 6:03.99
18 Edwards, Nataya Edward Water 6:41.35
19 Bryant, Precious Clark Atlant 6:50.05
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Niemann, Kacie Mercer 17:48.72
2 Blackenship, Carri Unc-Pembroke 18:59.05
3 Mahaffie, Livia Unc-Pembroke 19:14.63
4 Kivi, Christina Mercer 19:18.62
5 Woodson, Markeshia Clark Atlant 19:26.15
6 Doughty, Ashlee Unc-Pembroke 19:27.26
7 Hutson, Selena South Caroli 19:43.73
8 Garcia, Iliana Mercer 20:17.58
9 Robinson, Brittany Clark Atlant 20:30.98
10 Whitaker, Nekesha Clark Atlant 20:37.89
11 Cranford, Caley Mercer 21:48.79
12 Davis, Breya Clark Atlant 24:13.71
13 Bryant, Precious Clark Atlant 24:57.99
-- O'Boyle, Megan Savannah Art DNF
-- Wind, Claire Savannah Art DNF
Women 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lewis, Sherrina Albany State 15.19
2 Austin, Haley Bethune-Cook 15.28
3 Conaler, Irrion Albany State 16.08
4 Doe, N'Didi South Caroli 16.50
5 Sims, Elizabeth Bethune-Cook 16.59
6 Wade, Tabia Clark Atlant 17.87
Women 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lomax, Ariel Clark Atlant 1:06.01 2
2 Austin, Ambrosha Albany State 1:07.49 2
3 Grier, Latorria Bethune-Cook 1:07.56 2
4 Simmons, Sandricka Bethune-Cook 1:08.19 1
5 Stanton, Latteria Albany State 1:12.24 2
6 Anderson, Ashley Edward Water 1:12.71 1
7 Durrett, Amber Edward Water 1:13.56 2
8 Edwards, Nataya Edward Water 1:27.03 1
Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Knapper, Kasie Mercer 12:37.77
2 Hughes, Kylen Mercer 13:33.33
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Savannah State 'A' 46.75
1) Stinson, Asia 2) Jones, Amara
3) Hordges, aleah 4) Roberts, Chavonta
2 Clark Atlanta 'A' 50.48
1) McClain, Asia 2) Jarboe, Jerriyauna
3) Ellis, Ashley 4) Wiggins, Kendra
3 Edward Waters 'A' 52.03
1) Anderson, Ashley 2) Bryan, D'Andra
3) Durrett, Amber 4) White, Tiffaney
Women 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bethune-Cookman 'A' 4:00.84 2
1) Simmons, Sandricka 2) Wilbon, LaShondra
3) Thomas, Keyona 4) Thomas, Raven
2 Albany State 'A' 4:04.27 2
1) Austin, Ambrosha 2) Carter, Brittany
3) Conaler, Irrion 4) Dalton, Jasmine
5) Johnson, Chelsea 6) McBride, Britney
3 Bethune-Cookman 'C' 4:09.41 1
1) Garner, Shakira 2) Grier, Alexus
3) Grier, Latorria 4) Hyppolite, Juliette
4 Clark Atlanta 'A' 4:10.71 2
1) Comer, Tamara 2) Robinson, Brittany
3) Wiggins, Kendra 4) Jarboe, Jerriyauna
5 Bethune-Cookman 'B' 4:11.19 1
1) Jordan, Deidra 2) Rouse, Ayerial
3) Brown, Morgan 4) Figueroa, Ileis
6 Albany State 'B' 4:11.27 2
1) Austin, Ambrosha 2) Carter, Brittany
3) Traylor, Olivia 4) Palmer, Asia
5) Lewis, Sherrina 6) Stanton, Latteria
7 Edward Waters 'A' 4:26.73 2
1) Anderson, Ashley 2) Durrett, Amber
3) Edwards, Nataya 4) White, Tiffaney
8 Clark Atlanta 'B' 4:30.09 1
1) McClain, Asia 2) Lomax, Ariel
3) Huffman, Diamond 4) Ellis, Ashley
9 Bethune-Cookman 'D' 4:32.94 1
1) Graham, Erika 2) Garner, Shakira
3) Austin, Haley 4) Harris, Alphedellia
10 South Carolina-Beaufort 'A' 4:33.93 2
1) Brown, Jessica 2) Hayden, Becky
3) Powers, Meleah 4) Doe, N'Didi
5) Mock, Katie 6)
11 Unc-Pembroke 'A' 4:35.80 2
1) Brown, Jazmiene 2) Moore, Janay
3) Booker, Icess 4) Mahaffie, Livia
12 Unc-Pembroke 'B' 4:39.32 1
1) Doughty, Ashlee 2) Medley, Taliqua
3) Blackenship, Carrie 4) Rhaney, Mickeal
13 Clark Atlanta 'C' 4:48.73 1
1) Davis, Breya 2) Woodson, Markeshia
3) Whitaker, Nekesha 4) Herrington, Quinette
Women High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Prince-Coleman, Jo Clark Atlant 1.42m
0.01 1.37 1.42 1.49
O XO O XXX
1 Taylor, Chantia Savannah Sta 1.42m
0.01 1.37 1.42 1.49
O O O XXX
3 Wiggins, Kendra Clark Atlant 1.37m
0.01 1.37 1.42
XO XO XXX
3 Wade, Tabia Clark Atlant 1.37m
0.01 1.37 1.42
O O XXX
Women Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 aune, madeline Unattached 3.04m
2.43 3.04 3.23
P XXO XXX
2 Ellis, Ashley Clark Atlant 2.92m
2.43 2.74 2.92 3.04
O O XO XXX
3 Bowles, Briana Albany State 2.74m
2.43 2.74 2.92
O O XXX
-- Smallwood, Sasha Bethune-Cook NH
2.43 3.23
P XXX
-- Woodson, Markeshia Clark Atlant NH
2.43
XXX
Women Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jarrett, Rajeanne Savannah Sta 5.65m
FOUL FOUL 4.61m 5.65m
2 White, Jaymi Savannah Sta 5.47m
5.47m FOUL 5.01m 5.45m
3 Doe, N'Didi South Caroli 5.36m
5.36m 4.95m 4.82m 4.97m
4 Wilson, Kimberly Savannah Sta 5.34m
5.03m 5.17m 5.34m 5.30m
5 Hughes, Amber Savannah Sta 5.23m
FOUL 5.12m 5.23m 5.02m
6 Lewis, Alexys Bethune-Cook 4.90m
4.66m 4.78m 4.63m 4.90m
7 Barber-owens, Gwen Unattached 4.71m
3.96m 4.71m 4.38m 4.32m
8 Sanders, Cenita Bethune-Cook 4.38m
4.23m 4.38m 4.34m 4.33m
9 Taylor, Chantia Savannah Sta 4.15m
FOUL 4.15m FOUL FOUL
Women Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wilson, Kimberly Savannah Sta 12.00m
FOUL FOUL 12.00m 11.90m
2 Hughes, Amber Savannah Sta 11.68m
11.68m FOUL 11.67m FOUL
3 Taylor, Chantia Savannah Sta 11.15m
10.92m FOUL 11.15m 10.90m
4 Jarrett, Rajeanne Savannah Sta 10.61m
10.37m FOUL 10.61m
5 Lewis, Alexys Bethune-Cook 10.58m
10.49m 10.58m 10.41m FOUL
Women Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Perkins, CreeAnn Albany State 12.63m
12.63m FOUL 12.22m FOUL
2 Richardson, Desire Bethune-Cook 12.19m
11.34m 12.19m 12.08m 11.75m
3 Dean, Brittany Albany State 11.41m
10.78m 0.11m 11.41m 11.14m
4 Franklin, Kenya Clark Atlant 11.33m
11.33m FOUL FOUL 9.65m
5 Mitchell, Diricka Unc-Pembroke 11.00m
9.30m FOUL 11.00m 10.53m
6 Freeman, Tychelle Unattached 10.80m
8.97m 10.57m 10.80m 9.74m
7 McReynolds, DeSher Clark Atlant 10.70m
8.96m 9.24m 10.58m 10.70m
8 Franklin, Latasia Clark Atlant 9.44m
9.44m FOUL 9.22m 8.94m
9 Cunningham, Ashley Clark Atlant 9.43m
9.43m 8.30m 8.77m 8.29m
10 Cook, Lynetta Edward Water 9.12m
9.12m 8.75m 8.85m FOUL
11 Metzinger, Hanna Unc-Pembroke 8.20m
8.20m 7.00m 7.69m 6.34m
12 Wade, Tabia Clark Atlant 7.97m
FOUL FOUL 7.81m 7.97m
13 Jenkins, Sade Clark Atlant 7.90m
7.85m 7.43m FOUL 7.90m
Women Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Perkins, CreeAnn Albany State 38.97m
38.27m 0.39m FOUL 38.97m
2 Dean, Brittany Albany State 37.55m
37.55m 32.66m 32.17m 37.49m
3 Cook, Lynetta Edward Water 37.22m
35.30m FOUL FOUL 37.22m
4 Metzinger, Hanna Unc-Pembroke 35.39m
35.39m 30.09m 28.20m 30.28m
5 McReynolds, DeSher Clark Atlant 33.17m
FOUL 33.17m 30.36m FOUL
6 Richardson, Desire Bethune-Cook 30.78m
FOUL FOUL 30.78m 26.97m
7 Mitchell, Diricka Unc-Pembroke 28.13m
FOUL 27.10m FOUL 28.13m
8 Cunningham, Ashley Clark Atlant 26.35m
FOUL 22.68m 25.18m 26.35m
9 Franklin, Kenya Clark Atlant 26.10m
24.08m FOUL 19.40m 26.10m
10 Franklin, Latasia Clark Atlant 24.69m
FOUL FOUL FOUL 24.69m
11 Jenkins, Sade Clark Atlant 21.60m
FOUL 17.85m 20.66m 21.60m
-- Horton, Laura Albany State FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL
Women Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Metzinger, Hanna Unc-Pembroke 30.21m
26.70m 30.21m 29.30m FOUL
2 Willcutt, Samantha South Caroli 27.55m
21.20m 23.67m 27.55m 24.43m
3 Richardson, Desire Bethune-Cook 25.50m
FOUL FOUL 25.50m FOUL
4 Franklin, Latasia Clark Atlant 21.60m
20.53m 21.60m 18.93m 20.50m
5 Wade, Tabia Clark Atlant 20.78m
20.78m 13.75m 16.50m FOUL
6 Jenkins, Sade Clark Atlant 18.32m
FOUL 16.41m 17.41m 18.32m
7 Cunningham, Ashley Clark Atlant 18.00m
18.00m FOUL 14.80m 15.78m
8 Cook, Lynetta Edward Water 16.77m
13.00m 16.77m 0.20m FOUL
9 McReynolds, DeSher Clark Atlant 16.67m
15.10m 16.67m 16.47m 15.80m
10 Franklin, Kenya Clark Atlant 15.02m
13.90m 13.08m 15.02m FOUL
Men 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Baker, Darrius Savannah Sta 10.82 3
2 Terrell, Gregory Savannah Sta 10.88 2
3 Reynolds, Garrett Albany State 10.89 3
4 Washington, Darnel Bethune-Cook 10.91 3
5 Leverett, Terrio Albany State 11.03 2
6 Benson, Untayous Albany State 11.09 2
7 Shuler, Ralphael Edward Water 11.12 3
8 green, kelvin Unattached 11.42 1
9 Reynolds, Jermaine Albany State 11.44 1
10 Codner, Alvin Clark Atlant 11.55 2
11 Burnsides, Darien Bethune-Cook 11.56 1
11 Pitts, Karee Savannah Sta 11.56 2
13 Dunn, Darien Clark Atlant 11.60 2
14 Moody, Nickshard Clark Atlant 11.64 3
15 Clare, Michael Edward Water 11.67 2
16 Innocent, Nathan Edward Water 11.93 1
17 Howard, La'Quan Bethune-Cook 12.04 1
-- Loadholt, Johnatha Clark Atlant DNF 1
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Baker, Darrius Savannah Sta 21.97 5
2 Price, Chazwyn Savannah Sta 22.01 6
3 White, Elontavious Albany State 22.15 3
4 Ellis, Garrett Bethune-Cook 22.23 5
4 Leverett, Terrio Albany State 22.23 6
6 Terrell, Gregory Savannah Sta 22.29 4
7 Williams, Jonathan Unc-Pembroke 22.37 4
8 Leggette, Isaiah Albany State 22.43 4
9 Reynolds, Garrett Albany State 22.56 6
10 Moody, Nickshard Clark Atlant 22.64 6
11 Perkins, Joshua Bethune-Cook 22.74 5
12 Jones, Tabareyon Albany State 22.80 4
13 Ray, Shaquille Unc-Pembroke 22.93 5
14 Horton, Robert Bethune-Cook 23.01 4
15 Allen, Donta' Unc-Pembroke 23.03 2
16 Pitts, Karee Savannah Sta 23.17 1
17 green, kelvin Unattached 23.36 5
18 Cureton, Devan Unc-Pembroke 23.39 2
19 Burnsides, Darien Bethune-Cook 23.50 4
20 Charity, La' Monti Clark Atlant 23.58 4
21 Weaver, D'Andre Unc-Pembroke 23.62 1
22 Rumph, Ethan Clark Atlant 23.63 3
23 Dunn, Darien Clark Atlant 23.68 3
23 Hadden, Jacoby Edward Water 23.68 5
25 2 Dobson, Devontae Unattached 23.69 1
26 Joyner, Jameel Unc-Pembroke 23.76 3
27 Reynolds, Jermaine Albany State 23.82 2
28 Tamburo, Nick Unc-Pembroke 23.84 1
29 Robinson, Thomas Unattached 23.94 6
30 Whigham, George Unc-Pembroke 24.07 2
31 Saraphin, Herven Edward Water 24.14 3
32 Clare, Michael Edward Water 24.15 3
33 Codner, Alvin Clark Atlant 24.20 6
34 Howard, La'Quan Bethune-Cook 24.42 1
35 Minor, Darryl Clark Atlant 24.62 2
36 Thompson, Vijon Unc-Pembroke 24.77 1
37 Hilaire, Jawanza Clark Atlant 25.43 2
38 Holecko, Eddie Savannah Art 25.71 2
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Price, Chazwyn Savannah Sta 49.00 4
2 Jackson, Christoph Bethune-Cook 49.07 4
3 Ellis, Garrett Bethune-Cook 49.52 4
4 Leggette, Isaiah Albany State 49.91 4
5 Jones, Tabareyon Albany State 50.02 4
6 Moody, Nickshard Clark Atlant 50.22 4
7 Williams, Jonathan Unc-Pembroke 50.93 3
8 Brown, Ricy Bethune-Cook 51.08 4
9 Ray, Shaquille Unc-Pembroke 51.09 2
10 Joyner, Jameel Unc-Pembroke 51.21 2
11 Perkins, Joshua Bethune-Cook 51.29 3
12 Hylton, Suwany Edward Water 51.30 3
13 Allen, Donta' Unc-Pembroke 51.84 1
14 Weaver, D'Andre Unc-Pembroke 51.93 2
15 Rumph, Ethan Clark Atlant 51.99 2
16 Horton, Robert Bethune-Cook 52.03 3
17 Phillip, Jaquell Bethune-Cook 52.29 1
18 Tamburo, Nick Unc-Pembroke 52.36 1
19 Saraphin, Herven Edward Water 52.40 3
20 Charity, La' Monti Clark Atlant 52.72 4
21 Cureton, Devan Unc-Pembroke 52.73 2
22 Hadden, Jacoby Edward Water 54.49 3
23 Harris, Tavares Bethune-Cook 54.50 1
24 Dunn, Darien Clark Atlant 54.91 3
25 Minor, Darryl Clark Atlant 55.57 1
26 Loadholt, Johnatha Clark Atlant 55.59 3
27 Hilaire, Jawanza Clark Atlant 56.72 2
Men 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Assinzo, Etchien Savannah Sta 1:58.00
2 Koetsenruijter, To Savannah Art 1:59.34
3 Ballou, Kristopher Savannah Sta 1:59.48
4 curiel, phillip Unattached 2:00.38
5 Pierrelus, Gary Edward Water 2:01.22
6 Harrison, Ben Savannah Art 2:01.26
7 Housel, Joe Savannah Art 2:02.78
8 Mayfield, Marquis Savannah Sta 2:04.34
9 Holecko, Eddie Savannah Art 2:04.76
10 Cartledge, Juan Clark Atlant 2:05.03
11 Snyper, William Savannah Sta 2:07.29
12 Pack, Jervon Albany State 2:07.91
13 Cooley, Patrick Savannah Art 2:09.41
14 Billings, Patrick Edward Water 2:09.93
15 Bayless, Zachery Unc-Pembroke 2:10.43
16 Cunningham, Alonzo Edward Water 2:16.32
17 Narcisse, Sebastie Edward Water 2:16.98
Men 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Koetsenruijter, To Savannah Art 4:04.59
2 Harrison, Ben Savannah Art 4:08.08
3 Sutherland, John Savannah Art 4:11.70
4 Ballou, Kristopher Savannah Sta 4:16.59
5 Cooley, Patrick Savannah Art 4:17.52
6 Housel, Joe Savannah Art 4:18.15
7 Brinlee, Dillan Savannah Art 4:21.44
8 Golden, John Savannah Art 4:22.28
9 Cartledge, Juan Clark Atlant 4:22.33
10 Pfeifer, Austin Mercer 4:23.05
11 Pierrelus, Gary Edward Water 4:26.39
12 Holecko, Eddie Savannah Art 4:26.41
13 Mayfield, Marquis Savannah Sta 4:30.40
14 Smith, Robert Albany State 4:31.29
15 Pack, Jervon Albany State 4:33.11
16 Bayless, Zachery Unc-Pembroke 4:36.01
17 Aguilar, Joel Mercer 4:38.62
18 Herzog, Andrew Savannah Art 4:46.93
19 Snyper, William Savannah Sta 4:47.03
20 Narcisse, Sebastie Edward Water 4:51.53
21 Fernandez, Ignacio Savannah Art 4:56.10
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Law, Jacob Mercer 15:27.16
2 Isreal-McBee, Rube Savannah Sta 15:35.30
3 Prosper, Sony Mercer 15:35.79
4 Weems, Andrew Mercer 15:54.21
5 Law, Jeff Mercer 15:59.19
6 Kushinka, Marc Mercer 15:59.97
7 Pendley, Josh Mercer 16:00.05
8 Svidesskis, Chris Mercer 16:01.62
9 Golden, John Savannah Art 16:09.19
10 Nguyen, Andrew Unc-Pembroke 16:15.17
11 Abdullah, Kasib Mercer 16:28.78
12 Pfeifer, Austin Mercer 16:36.08
13 1 Critchlon, John Unattached 17:08.10
14 Cartledge, Juan Clark Atlant 17:13.94
15 Silva, Moises Savannah Art 17:17.70
16 Cooley, Patrick Savannah Art 17:30.93
17 Smith, Robert Albany State 17:49.57
18 Cole, Victor Unc-Pembroke 17:55.88
19 Nunez, Ali Unc-Pembroke 18:52.04
-- Brinlee, Dillan Savannah Art DNF
-- Gaunt, Brandon Mercer DNF
-- Sutherland, John Savannah Art DNF
-- Herzog, Andrew Savannah Art DNF
Men 110 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Thompson, Jordan Albany State 15.19 1
2 Brown, Bradford Savannah Sta 15.26 1
3 Shannon, Quentre Savannah Sta 15.31 2
4 Chinn, Felton Savannah Sta 15.34 1
5 Shakir, Lemaar Savannah Sta 15.44 1
6 Hall, Cameron Savannah Sta 15.74 1
7 Davis, Nnamdi Bethune-Cook 16.05 2
8 Ruff, Joseph Albany State 17.20 2
9 Riggins, Curtis Bethune-Cook 17.80 2
10 Williams Jr., Regi Unattached 18.41 1
11 Forbes, Kieron Edward Water 19.44 2
12 Forbes, Kieran Edward Water 19.84 2
Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Chinn, Felton Savannah Sta 55.11 2
2 Thompson, Jordan Albany State 56.43 2
3 Shakir, Lemaar Savannah Sta 56.68 2
4 Davis, Nnamdi Bethune-Cook 57.54 1
5 Ruff, Joseph Albany State 1:01.65 2
6 Shannon, Quentre Savannah Sta 1:02.33 2
7 Hall, Cameron Savannah Sta 1:05.95 2
8 Brown, Bradford Savannah Sta 1:06.39 2
9 Forbes, Kieron Edward Water 1:11.60 1
10 Forbes, Kieran Edward Water 1:14.14 1
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Savannah State 'A' 41.51
1) Terrell, Gregory 2) Price, Chazwyn
3) Baker, Darrius 4) Hall, Cameron
2 Albany State 'A' 42.25
1) Reynolds, Garrett 2) Leggette, Isaiah
3) Benson, Untayous 4) Leverett, Terrio
5) Jones, Tabareyon 6) Price, Nehemyah
3 Albany State 'B' 42.43
4 Edward Waters 'A' 43.83
1) Shuler, Ralphael 2) Hylton, Suwany
3) Saraphin, Herven 4) Innocent, Nathan
5 Clark Atlanta 'A' 44.24
1) Loadholt, Johnathan 2) Moody, Nickshard
3) Dunn, Darien 4) Codner, Alvin
Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bethune-Cookman 'A' 3:20.81 2
1) Jackson, Christopher 2) Perkins, Joshua
3) Ellis, Garrett 4) Horton, Robert
2 Savannah State 'B' 3:27.08 1
1) Chinn, Felton 2) Shakir, Lemaar
3) Ballou, Kristopher 4) Terrell, Gregory
3 Albany State 'A' 3:30.17 2
1) Benson, Untayous 2) Ruff, Joseph
3) Colbert, Woodrow 4) Pack, Jervon
5) Porter, Brad 6) Reynolds, Garrett
4 Clark Atlanta 'A' 3:31.55 2
1) Moody, Nickshard 2) Charity, La' Monti
3) Loadholt, Johnathan 4) Codner, Alvin
5 Bethune-Cookman 'C' 3:31.66 1
1) Riggins, Curtis 2) Howard, La'Quan
3) Harris, Tavares 4) Phillip, Jaquell
6 Edward Waters 'A' 3:32.99 2
1) Billings, Patrick 2) Pierrelus, Gary
3) Hylton, Suwany 4) Saraphin, Herven
5) Hadden, Jacoby 6)
7 Bethune-Cookman 'B' 3:34.95 2
1) Clarke, Kemar 2) Washington, Darnell
3) Cabrera, Angelo 4) Burnsides, Darien
8 Unc-Pembroke 'C' 3:42.58 1
1) Tamburo, Nick 2) Williams, Jonathan
3) Thompson, Vijon 4) Dula, Maurice
-- Unc-Pembroke 'D' DNF 1
1) Nguyen, Andrew 2) Cole, Victor
3) Nunez, Ali 4) Wilson, Cedric
Men High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 4 Leggette, Eric Albany State 1.83m
1.68 1.73 1.75 1.83
P P P XXO
2 Assinzo, Etchien Savannah Sta 1.73m
1.68 1.73 1.75
O XO XXX
Men Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jackson, Timothy Albany State 3.96m
2.74 3.35 3.36 3.84 3.96 4.14
O O O O O XXX
2 Riggins, Curtis Bethune-Cook 3.35m
2.74 3.35 3.36
P XXO XXX
2 Davis, Nnamdi Bethune-Cook 3.35m
2.74 3.35 3.36
P O XXX
2 Strother, Pierre Bethune-Cook 3.35m
2.74 3.35 3.36
P O XXX
-- Barthol, Akeem Bethune-Cook NH
2.74 4.14
P XXX
-- Embry, Martin Bethune-Cook NH
2.74
XXX
Men Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Leggette, Isaiah Albany State 6.58m
5.96m 6.21m 5.58m 6.58m
2 Whigham, George Unc-Pembroke 6.52m
6.52m 5.79m 6.18m FOUL
3 Taylor, Justin Savannah Sta 6.47m
6.30m 6.23m FOUL 6.47m
4 Leverett, Terrio Albany State 6.45m
FOUL 6.45m FOUL FOUL
5 Innocent, Nathan Edward Water 6.30m
6.30m 5.41m 5.43m 4.90m
6 Brown, Ricy Bethune-Cook 6.22m
FOUL FOUL FOUL 6.22m
7 Clare, Michael Edward Water 5.91m
5.61m 5.91m 5.76m 5.71m
8 Hilaire, Jawanza Clark Atlant 5.84m
FOUL FOUL 5.84m FOUL
9 Porter, Brad Albany State 5.61m
5.54m 5.61m 4.38m 5.32m
Men Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Taylor, Justin Savannah Sta 14.59m
FOUL FOUL 14.59m 14.38m
2 Thompson, Vijon Unc-Pembroke 12.96m
11.88m 12.64m 12.96m FOUL
3 Minor, Darryl Clark Atlant 12.34m
11.08m FOUL 12.34m 12.21m
4 Hilaire, Jawanza Clark Atlant 12.02m
11.53m 11.43m 12.02m
Men Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Davis, James Unc-Pembroke 12.88m
11.96m 11.59m 1.25m 12.88m
1 Upchurch, Eric Unc-Pembroke 12.88m
12.88m 12.02m FOUL FOUL
3 Harrison, Steve Unattached 11.05m
11.02m 11.05m 10.87m 10.77m
4 Fleming, Marquis Edward Water 10.67m
9.25m 10.29m 10.44m 10.67m
5 August, Jordan Clark Atlant 9.96m
9.96m 9.07m 9.50m FOUL
6 Carmichael, Darria Edward Water 9.65m
9.12m 9.65m 8.36m 9.27m
7 Kelley III, Michae Clark Atlant 9.40m
FOUL 9.40m 8.32m 8.52m
8 Williams, Cleve Edward Water 9.02m
9.02m 8.46m 8.79m 8.94m
9 Berhane, Reymond Edward Water 7.06m
7.06m 6.63m 6.71m 6.94m
Men Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Davis, James Unc-Pembroke 40.87m
40.87m FOUL 40.85m 40.44m
2 Upchurch, Eric Unc-Pembroke 39.40m
39.40m 34.60m 36.63m FOUL
3 Harrison, Steve Unattached 35.51m
35.21m FOUL 35.51m 34.42m
4 August, Jordan Clark Atlant 34.21m
34.21m 32.34m FOUL FOUL
5 3 Patrick, Jourdan Albany State 33.96m
33.96m 32.52m 31.85m
6 Carmichael, Darria Edward Water 33.02m
FOUL FOUL 31.27m 33.02m
7 Fleming, Marquis Edward Water 30.56m
29.21m 29.72m 30.56m 28.98m
8 Williams, Cleve Edward Water 25.30m
24.40m 25.30m 24.18m 20.60m
9 Kelley III, Michae Clark Atlant 21.90m
FOUL FOUL 20.20m 21.90m
Men Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Berhane, Reymond Edward Water 45.52m
45.07m 45.52m 26.57m 39.40m
2 Cunningham, Alonzo Edward Water 41.23m
39.50m FOUL FOUL 41.23m
3 August, Jordan Clark Atlant 38.16m
29.95m 31.96m 38.16m 35.16m
4 Williams, Cleve Edward Water 35.41m
33.33m 33.86m 33.13m 35.41m
5 Fleming, Marquis Edward Water 35.01m
31.47m 35.01m 34.42m 29.85m
6 Upchurch, Eric Unc-Pembroke 34.12m
34.12m 31.50m FOUL FOUL
7 Carmichael, Darria Edward Water 29.77m
24.44m FOUL 29.67m 29.77m