Complete Results

RaceTab 3 by MileSplit       Registered to: Kevin Shaw, Watauga High School

                 Pioneer Clash of the Classes - 8/20/2011                  
                       State Farm Fields, Boone, NC                        

                    Freshman Boys 3000m Run Finals                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Will Vandenberg            9 Watauga                     10:59.0    --
  2 Michael Holland            9 Watauga                     10:59.2    --
  3 Will Jolly                 9 East Wilkes                 11:32.4    --
  4 Drew Boyette               9 Watauga                     11:54.0    --
  5 Josh Englebert             9 West Wilkes                 11:57.5    --
  6 George Koribanic           9 Watauga                     12:01.2    --
  7 Wyatt Fedorka              9 Lake Norman                 12:06.8    --
  8 Daniel Angarita            9 West Wilkes                 12:21.0    --
  9 Bill Bisignani             9 Watauga                     12:31.1    --
 10 Ross Canter                9 West Wilkes                 12:42.0    --
 11 Ben Kirkland               9 Lake Norman                 12:45.5    --
 12 Matthew Greene             9 Lincoln Charter             12:47.0    --
 13 Zack Cole                  9 Watauga                     12:51.6    --
 14 Evan Brown                 9 Lincoln Charter             12:54.5    --
 15 Tyler Fera                 9 Lake Norman                 12:56.5    --
 16 Jace Carrol                9 West Wilkes                 13:03.3    --
 17 Zack Styron                9 Watauga                     13:05.4    --
 18 Zack Bell                  9 West Wilkes                 13:24.5    --
 19 Caleb Stoudt               9 Watauga                     13:25.2    --
 20 Ben Lehe                   9 Lake Norman                 13:31.0    --
 21 Michael Ruiz                 Concord                     13:36.3    --
 22 Travis Tucker              9 Watauga                     13:39.3    --
 23 Chandler Bare              9 East Wilkes                 13:49.5    --
 24 Brandon Reynolds           9 West Wilkes                 13:57.9    --
 25 Will Church                9 West Wilkes                 13:58.3    --
 26 Justin Ginn                9 Watauga                     14:19.3    --
 27 Ty Sauerbrey               9 Lake Norman                 14:27.7    --
 28 Benny Thompson             9 Lake Norman                 14:39.9    --
 29 Nolan Watkins              9 McDowell                    14:46.9    --
 30 Matthew Dodge              9 Lincoln Charter             14:51.8    --
 31 Brenton Goenner              Concord                     15:45.2    --
 32 Bennett Lloyd              9 Watauga                     15:50.8    --
 33 Tristan Reel               9 McDowell                    15:59.7    --
 34 Blake Webb                 9 McDowell                    16:40.4    --
 35 Quante Henry               9 McDowell                    17:34.1    --
 36 Thomas Butner              9 Lincoln Charter             18:08.4    --
 37 Josh Lewis                 9 Watauga                     19:12.3    --



                    Freshman Girls 3000m Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Kendall Toineeta           9 Cherokee                    13:05.8    --
  2 Sophia Bhalla              9 Lincoln Charter             13:41.1    --
  3 Amanda Eagle-Farrar        9 Watauga                     14:27.2    --
  4 Kathleen Mansure           9 Watauga                     14:30.5    --
  5 Elizabeth Pharis           9 Lake Norman                 14:35.3    --
  6 Sierra LaPlante            9 West Wilkes                 15:29.6    --
  7 Rachel Foutz               9 Watauga                     15:56.5    --
  8 Lily Weeks                 9 Watauga                     16:02.1    --
  9 Shelby Hickernell          9 Watauga                     16:02.7    --
 10 Sara Cahill                9 Lake Norman                 16:22.5    --
 11 Addie McLure               9 Watauga                     16:27.7    --
 12 Brook Blackwell            9 Watauga                     16:30.6    --
 13 Olivia Bledsoe             9 Watauga                     16:51.8    --
 14 Caitlin Edwards            9 Lincoln Charter             17:04.1    --
 15 Hannah Martin              9 Lincoln Charter             17:04.3    --
 16 Mikayla Helms              9 Lincoln Charter             17:11.5    --
 17 Emily Kane                 9 Watauga                     17:12.8    --
 18 Kaylea Hudson              9 Lincoln Charter             17:45.3    --
 19 Lauren Terrell             9 McDowell                    18:17.7    --
 20 Abigale Yarber             9 Lincoln Charter             18:18.2    --
 21 Olivia Gallagher           9 Lincoln Charter             18:33.1    --
 22 MacKenzie Nelsen           9 Watauga                     18:45.4    --
 23 Katelyn King               9 Lincoln Charter             19:39.7    --
 24 Taylor Woolridge           9 Watauga                     20:58.0    --
 25 Elise Lehr                 9 Watauga                     22:08.0    --
 26 Anna Jackson               9 McDowell                    22:37.0    --



                    Sophomore Boys 3000m Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Shawn Marcie              10 Franklin (NC)               10:39.6    --
  2 Chris Bradley                Concord                     10:42.3    --
  3 Patrick Sheehan           10 Lake Norman                 10:51.1    --
  4 James Hammonds            10 North Stokes                11:21.3    --
  5 Matthew Osborne           10 Watauga                     11:25.7    --
  6 Andrew Harrelson          10 Watauga                     11:37.7    --
  7 Kevin Craig               10 Lake Norman                 11:43.0    --
  8 John Vollmer              10 Watauga                     11:44.8    --
  9 Zak Horine                10 Watauga                     11:51.0    --
 10 Evan Mozingo                 Concord                     12:03.3    --
 11 Caleb Smith               11 North Stokes                12:13.5    --
 12 Jacob Soule               10 Watauga                     12:23.8    --
 13 Christian Hilty           10 Lincoln Charter             12:24.9    --
 14 Justus Cochran               Concord                     12:37.5    --
 15 Kevin Pack                 0 Surry Central               12:52.3    --
 16 Braden Rose               10 Lake Norman                 12:56.1    --
 17 Devin Windelspecht        10 Watauga                     12:56.6    --
 18 Danny Cary                10 Lincoln Charter             13:00.8    --
 19 Noah Padgett              10 Watauga                     13:02.0    --
 20 Zachary Hollar            10 Lincoln Charter             13:02.2    --
 21 Eli Pemberton             10 Greyfriars Classical Acad   13:11.1    --
 22 Levi Sweringen            11 Cherokee                    13:23.6    --
 23 Sean Carder               10 Lincoln Charter             13:49.3    --
 24 Mattias Horst             10 Watauga                     13:56.9    --
 25 Silas Keeter              10 Watauga                     14:08.5    --
 26 Matthew Johnson           10 Watauga                     14:13.6    --
 27 Joseph Price              10 Watauga                     14:20.3    --
 28 Ian Chryst                10 Lincoln Charter             14:38.0    --
 29 Logan Shaut               10 Watauga                     14:41.0    --
 30 David Ingalls             10 Lincoln Charter             14:54.6    --
 31 Tristen Hindman              Concord                     15:00.1    --
 32 Hayden Prevette           10 East Wilkes                 15:11.2    --
 33 Steffan Mold              10 Lincoln Charter             15:50.0    --
 34 Christopher Hartman       10 Lincoln Charter             15:50.4    --
 35 Austin Simmons            10 Lake Norman                 16:01.4    --
 36 Colin Prince              10 Lake Norman                 17:14.7    --



                   Sophomore Girls 3000m Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Hannah McBride            10 North Stokes                12:47.0    --
  2 Elise Devoe               10 Lake Norman                 13:03.1    --
  3 Rachel Valocchi           10 Lake Norman                 13:20.6    --
  4 Celia Jackson             10 Watauga                     13:34.8    --
  5 Avery Mintz               10 Cherokee                    13:53.2    --
  6 Taylor Mabe               10 North Stokes                15:04.6    --
  7 Katie Griffen             10 Lake Norman                 15:09.0    --
  8 Sydney Wiswell            10 Watauga                     15:33.5    --
  9 Madison Casey             10 Watauga                     15:33.7    --
 10 Hannah Welborn            10 East Wilkes                 15:36.8    --
 11 Priscilla Squirrell       10 Cherokee                    16:26.3    --
 12 Katelyn Rideout            0 McDowell                    17:00.6    --
 13 Miranda Smith             10 Cherokee                    18:30.0    --
 14 Kayla Colbert             10 Watauga                     18:55.9    --
 15 Holly Stevens             10 McDowell                    19:40.4    --
 16 Kristyn Craig             10 West Wilkes                 19:40.9    --
 17 Danielle Dunn              0 Surry Central               21:01.4    --
 18 Hannah McKinney           10 North Stokes                21:59.0    --



                     Junior Boys 3000m Run Finals                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Peter Vandenberg          11 Watauga                     10:11.1    --
  2 Josh Anderson             11 Watauga                     10:28.1    --
  3 Jonathan Wagner           11 Lake Norman                 10:39.6    --
  4 Dustin Hickernell         11 Watauga                     10:42.6    --
  5 Avery Pitts               11 Watauga                     10:43.7    --
  6 Bryan Brackney            11 Watauga                     10:46.3    --
  7 Sean Condon               11 North Stokes                10:48.5    --
  8 Luke Johnson              11 Watauga                     10:55.2    --
  9 Colby Shell               11 West Wilkes                 11:01.4    --
 10 Abram Logan               11 East Wilkes                 11:02.2    --
 11 Gerald Mahan              11 Cherokee                    11:07.4    --
 12 Mike Deservos             10 Lake Norman                 11:23.5    --
 13 Casey Aldridge               Concord                     11:25.2    --
 14 Dylan Lewis               11 Watauga                     11:37.9    --
 15 Travis Sexton             11 North Stokes                11:42.2    --
 16 James Crane               11 Lincoln Charter             11:48.3    --
 17 Nick Younger              11 Watauga                     11:48.6    --
 18 Noah Allain               11 Watauga                     11:49.0    --
 19 Ryan Vansant              11 Lake Norman                 11:49.8    --
 20 Christian Backman         11 Watauga                     12:00.5    --
 21 Shravan Rajan             11 Lake Norman                 12:00.7    --
 22 Grant O'Brien                Concord                     12:11.0    --
 23 Ryan Hellenbrand          11 Watauga                     12:15.5    --
 24 Thomas Blinn              11 Lake Norman                 12:16.3    --
 25 Zack Prevette             11 East Wilkes                 12:19.1    --
 26 Justin Reagan             11 Watauga                     12:36.5    --
 27 Seth Vanderwerken         11 Lincoln Charter             12:38.7    --
 28 Sam Allen                 11 West Wilkes                 12:41.3    --
 29 Jack Simpson                 Concord                     12:43.6    --
 30 Adam Patton               11 Watauga                     12:44.5    --
 31 Greylin Clearly           11 East Wilkes                 12:51.1    --
 32 Luke Stokes               11 East Wilkes                 12:51.3    --
 33 Eric Burton                0 McDowell                    12:55.1    --
 34 Kevin Sun                 11 Lake Norman                 13:15.6    --
 35 Tom Simpson                  Concord                     13:24.1    --
 36 Ryan Bradford             11 Lake Norman                 13:25.7    --
 37 Stephen Spratt            11 McDowell                    13:53.7    --
 38 Austin Guillet            11 Lincoln Charter             13:56.7    --
 39 Cam Greene                11 Watauga                     13:57.9    --
 40 Nathan Liska              11 Lincoln Charter             14:03.6    --
 41 Eli Olson                 11 Greyfriars Classical Acad   14:07.0    --
 42 Grant Young               11 Lake Norman                 14:15.5    --
 43 Graham Sloboda            11 Watauga                     14:23.1    --
 44 Sam Englebach              0 McDowell                    14:50.1    --
 45 Shafer Brown              11 Watauga                     14:51.1    --
 46 Michael Simpson              Concord                     14:53.0    --
 47 Matt Gregory              11 Lake Norman                 16:23.4    --
 48 Tim Pruitt                11 Surry Central               18:07.8    --
 49 Caleb Wysor               11 Watauga                     22:54.0    --



                     Junior Girls 3000m Run Finals                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Darby Middlebrook         11 Watauga                     11:04.8    --
  2 Doria Kosmala             11 Watauga                     12:16.6    --
  3 Madison Harman            11 Watauga                     12:47.2    --
  4 Jordan Amos               11 North Stokes                13:19.3    --
  5 Sabrina Heck              11 Lake Norman                 13:19.6    --
  6 Krista LaPlante           11 West Wilkes                 13:32.5    --
  7 Riley Dobbins             11 Watauga                     13:57.3    --
  8 Anna Shultz-Coulon        11 Watauga                     14:02.1    --
  9 Kaycee Gass               11 Lincoln Charter             14:04.9    --
 10 Kaitlyn Herman            11 Watauga                     14:39.1    --
 11 Jordyn Thompson           11 Cherokee                    14:42.0    --
 12 Shannon Martin            11 Lake Norman                 14:53.1    --
 13 Jillian Deboer            11 Greyfriars Classical Acad   14:53.2    --
 14 Suzy Fera                 11 Lake Norman                 14:55.6    --
 15 Juliana Bond              11 Watauga                     15:01.3    --
 16 Christie Rhames           11 Lincoln Charter             15:05.0    --
 17 Patty Guevera             11 Lake Norman                 15:10.1    --
 18 Francesca Mancini         11 Watauga                     15:15.4    --
 19 Jordan Stokes             11 Watauga                     15:34.5    --
 20 Hannah Stockton           11 McDowell                    15:50.9    --
 21 Allison Vaught            11 Greyfriars Classical Acad   15:56.7    --
 22 Ann Littlejohn            11 Watauga                     16:03.3    --
 23 Lauren Lehr               11 Watauga                     16:13.9    --
 24 Deija Burgess             11 Cherokee                    16:49.5    --
 25 Emily Cheshire            11 Watauga                     17:10.2    --
 26 Caswell Turner               Concord                     17:36.2    --
 27 Alexis Maney              11 Cherokee                    17:52.2    --
 28 Bradley Welch             12 Cherokee                    17:54.2    --



                     Senior Boys 3000m Run Finals                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Michael Rupinski          12 Lake Norman                 10:20.6    --
  2 Tanner Martin             12 Surry Central               10:43.0    --
  3 Andrew Vandenberg         12 Watauga                     10:46.0    --
  4 Daniel Jones              12 West Wilkes                 10:58.9    --
  5 Patrick Lowery            12 Lake Norman                 11:01.6    --
  6 Robert Seagle             12 Watauga                     11:03.9    --
  7 Matt Rubino               12 Lake Norman                 11:19.2    --
  8 Mike Adams                12 Lake Norman                 11:30.7    --
  9 Quentin Williams          12 Lincoln Charter             11:38.9    --
 10 Bryan Craft               12 Watauga                     11:42.3    --
 11 Jesse Chasteen            12 Watauga                     12:05.0    --
 12 Stephen Schmal            12 Watauga                     12:18.7    --
 13 Mitch Howell              11 Watauga                     12:19.3    --
 14 Cameron Lisy              12 Lincoln Charter             12:44.5    --
 15 Jerek Roten               12 West Wilkes                 12:59.4    --
 16 Landon Richardson         12 North Stokes                13:12.0    --
 17 Robbie Boyer              12 Lake Norman                 13:29.1    --
 18 Eli McGalliard            12 Lincoln Charter             13:33.7    --
 19 Sean Parker               12 McDowell                    14:08.0    --
 20 Kyle Gibson                0 McDowell                    14:08.2    --
 21 Kyle LaNasa                0 McDowell                    14:10.7    --
 22 Eric Dehus                12 Watauga                     14:11.7    --
 23 Joshua Stockton            0 McDowell                    14:40.1    --
 24 Hunter McGuire            12 McDowell                    14:42.3    --
 25 Vic Griffin               12 Lincoln Charter             14:49.1    --
 26 Joe Smith                  0 McDowell                    15:07.6    --
 27 Joey Tibbett              12 Watauga                     15:43.3    --
 28 Nigel Allendorf            0 McDowell                    18:08.9    --
 29 Carter Long               12 Lincoln Charter             25:46.0    --



                     Senior Girls 3000m Run Finals                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Hannah Barbour            12 Watauga                     11:45.8    --
  2 Hailey Middlebrook        12 Watauga                     11:55.8    --
  3 Taylor Nelson             12 Watauga                     12:45.9    --
  4 Julia Roberts             12 Watauga                     12:50.0    --
  5 Molly Ruble               12 Watauga                     12:58.1    --
  6 Nina Mastendrea           12 Lake Norman                 13:11.6    --
  7 Alex Conti                12 Lake Norman                 13:22.5    --
  8 Peyton Soernnson          12 Lake Norman                 13:27.6    --
  9 Elizabeth Klapmeyer       12 North Stokes                13:34.4    --
 10 Alex Vose                 12 Lake Norman                 14:09.8    --
 11 Meghan Sheehan            12 Lake Norman                 14:26.8    --
 12 Katie Martin              12 Lake Norman                 15:31.3    --
 13 Heather Smith             12 Greyfriars Classical Acad   16:02.4    --
 14 Elena Fea                 12 Lincoln Charter             16:31.3    --
 15 Amelia Saul               12 Lake Norman                 18:04.7    --
 16 Rebecca McBride           12 North Stokes                18:35.6    --
 17 Brandi Hole                0 North Stokes                19:10.0    --