Complete Results

RaceTab by MileSplit/FloSports        Coach Massie, Bessemer City

               Bessemer City Meet #2 - 2018-03-22                
            Bessemer City HS Track, Bessemer City, NC            

                 High School Boys 1600 Meter Run                 
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Michael Hamilton      12 Highland Tech         4:51.03      8
  2 Richard Lauer         10 Highland Tech         5:01.74      6
  3 Tim Learn                Shelby                5:18.13      4
  4 Josey Kennedy            Thomas Jefferson Cla  5:21.25      2
  5 John Ellis               Thomas Jefferson Cla  5:31.19      1
  6 Johnattan Escalera     9 Thomas Jefferson Cla  5:37.07       
  7 Will Blankenship         Shelby                5:39.16       
  8 Davis Smith              Shelby                5:50.87       
  9 AJ Pimental            9 Highland Tech         5:54.31       
 10 Levi Zimmer              Thomas Jefferson Cla  5:59.18       
 11 Chase McNeil           9 Cherryville           6:01.03       
 12 Ben Hayes              9 Cherryville           6:01.74       
 13 Jeffrey Norris        12 Bessemer City         6:13.11       
 14 Henry Novoa           10 Bessemer City         6:52.47       
 15 Jacob Falter             Highland Tech         7:09.81       
 16 Evan Rogers              Cherryville           7:10.67       

                High School Girls 1600 Meter Run                 
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Kilia Hasty              Thomas Jefferson Cla  6:11.08      8
  2 Chloe Michael          9 Highland Tech         6:44.98      6
  3 Monica Goedl           9 Highland Tech         6:59.45      4
  4 Lauren Bennett           Thomas Jefferson Cla  7:10.94      2
  5 Katherine Le             Shelby                7:11.00      1

                 High School Boys 3200 Meter Run                 
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Richard Lauer         10 Highland Tech        11:31.24      8
  2 Tim Learn                Shelby               11:50.69      6
  3 Trevor Davidson          Highland Tech        12:09.32      4
  4 Will Blankenship         Shelby               12:40.99      2
  5 Davis Smith              Shelby               13:10.81      1
  6 Thomas Flowers           Highland Tech        14:29.46       

                High School Girls 3200 Meter Run                 
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Kilia Hasty              Thomas Jefferson Cla 13:00.11      8
  2 Chloe Michael          9 Highland Tech        15:01.11      6
  3 Lauren Bennett           Thomas Jefferson Cla 15:27.94      4

             High School Boys 4x100 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Bessemer City                               47.02      8
  2 Shelby                                      47.66      6
  3 Thomas Jefferson Classical Acade            49.84      4

            High School Girls 4x100 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Shelby                                      55.55      8
  2 Bessemer City                               55.65      6
  3 Thomas Jefferson Classical Acade            57.34      4

             High School Boys 4x200 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Bessemer City                             1:38.25      8
  2 Shelby                                    1:40.29      6
  3 Cherryville                               2:02.97      4
  4 Thomas Jefferson Classical Acade          2:03.37      2

            High School Girls 4x200 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Bessemer City                             1:55.58      8
  2 Shelby                                    1:57.74      6
  3 Highland Tech                             2:03.81      4
  4 Thomas Jefferson Classical Acade          2:19.65      2

             High School Boys 4x400 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Shelby                                    3:47.14      8
  2 Bessemer City                             3:48.17      6
  3 Highland Tech                             4:18.70      4
  4 Thomas Jefferson Classical Acade          4:20.34      2

            High School Girls 4x400 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Bessemer City                             5:05.03      8
  2 Shelby                                    5:10.06      6
  3 Thomas Jefferson Classical Acade          5:35.19      4

             High School Boys 4x800 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Shelby                                    9:17.06      8
  2 Thomas Jefferson Classical Acade          9:29.95      6
  3 Highland Tech                            10:00.33      4

            High School Girls 4x800 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Thomas Jefferson Classical Acade         12:13.25      8
  2 Highland Tech                            12:24.25      6

                     High School Boys 100 Meter Dash                      
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Zavion Simmons        12 Bessemer City           12.07    NWI  1     8
  2 Zondre Cherry         11 Shelby                  12.72    NWI  1     6
  3 Korbien Hill          11 Bessemer City           12.75    NWI  2     4
  4 Gavin Davis           12 Highland Tech           12.85    NWI  3     2
  5 Trey Crank             9 Bessemer City           12.95    NWI  1     1
  6 Kamarde Huskey         9 Shelby                  12.96    NWI  2      
  7 Timothy Ruff           9 Shelby                  13.20    NWI  2      
  8 Benjamin Byers        12 Bessemer City           13.62    NWI  3      
  9 Nicholas Watkins      12 Cherryville             13.84    NWI  3      
 10 Zackeyus Love         10 Highland Tech           14.07    NWI  3      
 11 Atreyn Sanders         9 Highland Tech           14.44    NWI  3      

                     High School Girls 100 Meter Dash                     
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Neutika Degree           Shelby                  14.06    NWI  1     8
  2 Kiazyia Degree        10 Bessemer City           14.07    NWI  2     6
  3 Stacy Ford             9 Thomas Jefferson Cla    14.21    NWI  1     4
  4 Dominque Degree       12 Bessemer City           14.40    NWI  1     2
  5 Jania Camp               Shelby                  14.56    NWI  2     1
  6 Embrya Woods          11 Bessemer City           14.88    NWI  2      
  7 Kaylee Webber            Shelby                  15.13    NWI  1      
  7 Destiny Franklin      12 Thomas Jefferson Cla    15.13    NWI  2      
  9 Sara Bullock          10 Thomas Jefferson Cla    15.35    NWI  2      

                    High School Boys 110 Meter Hurdles                    
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Zachary Swanson       12 Bessemer City           19.65    NWI  1     8
  2 Cedarion Grier        10 Bessemer City           21.08    NWI  2     6
  3 Dorian Davis          11 Shelby                  21.28    NWI  2     4
  4 Jack Hollifield        9 Shelby                  23.06    NWI  1     2

                   High School Girls 100 Meter Hurdles                    
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Ja'Ciya Guthrie       11 Bessemer City           18.28    NWI  2     8
  2 Dynasty Franklin      12 Thomas Jefferson Cla    19.14    NWI  2     6
  3 Shaniya Byers            Shelby                  20.46    NWI  1     4
  4 Ashani Rodgers           Shelby                  20.65    NWI  2     2
  5 Sherponica Tate          Shelby                  20.76    NWI  2     1
  6 Kiersten Pope          9 Thomas Jefferson Cla    21.01    NWI  1      
  7 Abby Waters            9 Thomas Jefferson Cla    22.72    NWI  1      

                     High School Boys 200 Meter Dash                      
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Zondre Cherry         11 Shelby                  24.81    NWI  2     8
  2 Trey Crank             9 Bessemer City           25.66    NWI  3     6
  3 Kamarde Huskey         9 Shelby                  26.01    NWI  2     4
  4 Toby Morrison         11 Highland Tech           26.63    NWI  1     2
  5 Atreyn Sanders         9 Highland Tech           28.88    NWI  3     1
  6 Nicholas Watkins      12 Cherryville             29.06    NWI  2      
  7 Zackeyus Love         10 Highland Tech           29.10    NWI  1      
  8 George Price III       9 Cherryville             29.39    NWI  1      
  9 Seth Russell           9 Cherryville             33.44    NWI  3      

                     High School Girls 200 Meter Dash                     
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Neutika Degree           Shelby                  28.97    NWI  3     8
  2 Ja'Ciya Guthrie       11 Bessemer City           29.18    NWI  2     6
  3 Kiazyia Degree        10 Bessemer City           29.40    NWI  1     4
  4 Jania Camp               Shelby                  29.76    NWI  3     2
  5 Dominque Degree       12 Bessemer City           30.15    NWI  3     1
  6 Meadow Toms              Shelby                  30.69    NWI  3      
  7 Zaakirah Williams     10 Highland Tech           31.43    NWI  1      
  8 Stacy Ford             9 Thomas Jefferson Cla    31.66    NWI  2      
  9 Hannah Shroyer         9 Thomas Jefferson Cla    33.28    NWI  1      
 10 Charlie Pharr          9 Thomas Jefferson Cla    33.70    NWI  2      
 11 Savannah Locklear      9 Cherryville             42.17    NWI  3      
 12 Gracie Rickard         9 Cherryville             43.66    NWI  2      

                 High School Boys 300 Meter Hurdles                 
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Bryant Spencer        12 Shelby                  48.28   3     8
  2 Zachary Swanson       12 Bessemer City           49.80   3     6
  3 Jack Hollifield        9 Shelby                  51.31   2     4
  4 Cedarion Grier        10 Bessemer City           52.13   1     2
  5 Sam Caffell           10 Thomas Jefferson Cla    53.27   1     1

                High School Girls 300 Meter Hurdles                 
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Destiny Franklin      12 Thomas Jefferson Cla    59.09   2     8
  2 Ashani Rodgers           Shelby                  59.29   1     6
  3 Shaniya Byers            Shelby                1:00.56   3     4
  4 Abby Waters            9 Thomas Jefferson Cla  1:00.64   3     2
  5 Kiersten Pope          9 Thomas Jefferson Cla  1:01.02   3     1
  6 Sherponica Tate          Shelby                1:11.70   2      

                  High School Boys 400 Meter Dash                   
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Andre Washington      11 Shelby                  54.32   3     8
  2 Will Berkowitz        10 Shelby                  55.57   1     6
  3 Keelyn Surratt        12 Shelby                  55.88   3     4
  4 Gavin Davis           12 Highland Tech           58.19   1     2
  5 Nathaniel Summey      11 Bessemer City           58.69   1     1
  6 Eugene Reynolds       10 Highland Tech         1:00.88   2      
  7 Toby Morrison         11 Highland Tech         1:01.53   3      
  8 Matthew Torres         9 Cherryville           1:04.90   1      
  9 Andy Hamrick           9 Thomas Jefferson Cla  1:05.78   3      
 10 George Price III       9 Cherryville           1:10.01   2      
 11 Donald Ford           12 Thomas Jefferson Cla  1:13.96   2      
 12 Sam Kostiuk            9 Cherryville           1:14.75   2      
 13 Shivum Shah           10 Thomas Jefferson Cla  1:22.29   3      

                  High School Girls 400 Meter Dash                  
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Ja'Ciya Guthrie       11 Bessemer City         1:08.88   2     8
  2 Morgan Harper         10 Highland Tech         1:10.66   2     6
  3 Anna Ramsey           12 Bessemer City         1:11.00   1     4
  4 Sarah Francis         12 Highland Tech         1:11.91   2     2
  5 Jaya Jackson             Shelby                1:14.03   2     1
  6 Paulina Schneider      9 Thomas Jefferson Cla  1:17.21   1      
  7 Makala Petty             Shelby                1:17.75   1      
  8 Bella Gray            10 Thomas Jefferson Cla  1:18.91   1      
  9 Daniah Wilson            Shelby                1:22.42   2      
 10 Liz Slawter           10 Thomas Jefferson Cla  1:25.91   1      
 11 Savanna Pickens       10 Bessemer City         1:31.00   1      
 12 Isabella Wilson        9 Cherryville           1:32.00   2      

                   High School Boys 800 Meter Run                   
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Michael Hamilton      12 Highland Tech         2:07.93   1     8
  2 Richard Lauer         10 Highland Tech         2:15.88   3     6
  3 Dorian Williams       11 Shelby                2:21.70   2     4
  4 Jeffrey Norris        12 Bessemer City         2:23.06   3     2
  5 Johnattan Escalera     9 Thomas Jefferson Cla  2:32.84   1     1
  6 Matthew Torres         9 Cherryville           2:34.66   1      
  7 Noah Romich           12 Shelby                2:36.34   2      
  8 Ben Hayes              9 Cherryville           2:44.79   1      
  9 Henry Novoa           10 Bessemer City         2:49.13   3      
 10 Blaine Lewis          10 Highland Tech         2:49.81   2      
 11 Onterious Ratchford   10 Bessemer City         3:11.67   1      

                  High School Girls 800 Meter Run                   
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Chloe Michael          9 Highland Tech         2:56.70   3     8
  2 Caroline Ball         10 Bessemer City         3:02.00   3     6
  3 Katherine Le             Shelby                3:13.51   3     4
  4 Katie Branch          10 Cherryville           3:17.73   1     2
  5 Savannah Burns           Shelby                3:22.02   2     1
  6 Anniston Buff         11 Thomas Jefferson Cla  3:27.56   1      
  7 Lyric Bonino             Shelby                3:35.21   1      
  8 Alex Neal             11 Thomas Jefferson Cla  3:43.29   3      

                  High School Boys Discus Throw                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Spencer Broome        12 Highland Tech          124-05      8
  2 Jonathon Hargro       12 Thomas Jefferson Cla   112-04      6
  3 Darius Boyd           10 Bessemer City          109-01      4
  4 Sam Caffell           10 Thomas Jefferson Cla    86-02    1.5
  4 Jaylon Scott          11 Shelby                  86-02    1.5
  6 Brandon Gunter        11 Bessemer City           84-01       
  7 John Crain            11 Cherryville             74-00       
  8 Robert Jeffries       12 Highland Tech           71-06       
  9 Tre Jolly             11 Shelby                  70-05       
 10 George Price III       9 Cherryville             67-08       
 11 Evan Johnson          11 Shelby                  60-05       
 12 Sam Kostiuk            9 Cherryville             59-03       
 13 David Borders         10 Thomas Jefferson Cla    54-05       
 14 dillon bingham           Highland Tech           53-07       

                 High School Girls Discus Throw                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Diamond Jennings       9 Bessemer City           83-06      8
  2 Ashley Scruggs         9 Thomas Jefferson Cla    67-05      6
  3 Aja Cansler              Shelby                  63-06      4
  4 Ajasinee Houston         Shelby                  51-08      2
  5 Reagan Fry            10 Highland Tech           51-07      1
  6 DeNequa Goodson       12 Bessemer City           48-03       
  7 Savannah Locklear      9 Cherryville             47-01       
  8 Alyssa Key            12 Cherryville             46-07       
  9 Sherlincia Bonner        Shelby                  45-02       
 10 Autumn Shalp           9 Highland Tech           45-00       
 11 Emma Ellis             9 Thomas Jefferson Cla    39-06       
 12 Gracie Rickard         9 Cherryville             27-08       

                   High School Boys High Jump                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Dashaun Christopher   10 Shelby                5-10.00      8
  2 Narvail Dallas        12 Bessemer City         5-06.00      6
  3 Cedarion Grier        10 Bessemer City         5-04.00      4
  4 Eugene Reynolds       10 Highland Tech         5-04.00      2
  5 Jeremiah Wallace      11 Highland Tech         5-02.00      1

                   High School Girls High Jump                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Ja'elle Ross Brown    12 Highland Tech         4-08.00      8
  2 Kaitlyn Davis         10 Bessemer City         4-06.00      6

                      High School Boys Long Jump                       
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Callaway Grant        11 Bessemer City        17-11.00    NWI     8
  2 Korbien Hill          11 Bessemer City        17-10.00    NWI     6
  3 Dashaun Christopher   10 Shelby               17-08.00    NWI     4
  4 Narvail Dallas        12 Bessemer City        17-07.00    NWI     2
  5 Jay Sadler            12 Bessemer City        17-04.00    NWI     1
  6 Wesley Earle          10 Thomas Jefferson Cla 15-11.00    NWI      
  7 Kobe Farmer           11 Shelby               15-11.00    NWI      
  8 Josh Mellon           12 Thomas Jefferson Cla 14-07.00    NWI      
  9 Travis Smith           9 Shelby               14-00.50    NWI      
 10 Chase McNeil           9 Cherryville          12-02.50    NWI      
 11 Ben Hayes              9 Cherryville          10-10.00    NWI      
 12 Atreyn Sanders         9 Highland Tech        10-10.00    NWI      
 13 AJ Pimental            9 Highland Tech        10-08.00    NWI      
 14 Collier Kennington     9 Highland Tech         9-04.00    NWI      

                      High School Girls Long Jump                      
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Shaniya Byers            Shelby               14-03.00    NWI     8
  2 Brianne Davis         11 Bessemer City        13-11.50    NWI     6
  3 Ja'la Setzer          12 Bessemer City        13-07.00    NWI     4
  4 Dynasty Franklin      12 Thomas Jefferson Cla 12-03.50    NWI     2
  5 Queen Jones            9 Bessemer City        12-03.50    NWI     1
    Tanyzha Dawkins          Shelby               12-03.50    NWI      
  6 Ajasinee Houston         Shelby               10-07.50    NWI      
  7 Lola Barrino          12 Cherryville          10-05.50    NWI      

                    High School Boys Shot Put                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Spencer Broome        12 Highland Tech        43-07.00      8
  2 Jonathon Hargro       12 Thomas Jefferson Cla 43-00.50      6
  3 Tre Corry             12 Bessemer City        40-02.50      4
  4 Kiantai Degree        10 Bessemer City        38-07.00      2
  5 Jaylon Scott          11 Shelby               34-03.00      1
  6 Darius Boyd           10 Bessemer City        34-02.00       
  7 Tre Jolly             11 Shelby               31-07.00       
  8 Sam Caffell           10 Thomas Jefferson Cla 30-09.00       
  9 John Crain            11 Cherryville          30-00.50       
 10 Keon Kennedy          11 Highland Tech        29-02.00       
 11 Forrest Roberts        9 Thomas Jefferson Cla 27-01.50       
 12 Alex Hardin           11 Highland Tech        25-05.00       
 13 George Price III       9 Cherryville          25-04.00       
 14 Joseph Bolton          9 Cherryville          24-08.00       
 15 Evan Johnson          11 Shelby               24-07.50       

                   High School Girls Shot Put                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Alyssa Key            12 Cherryville          32-09.00      8
  2 Savannah Locklear      9 Cherryville          27-09.00      6
  3 Katie Branch          10 Cherryville          26-00.00      4
  4 Ajasinee Houston         Shelby               25-09.00      2
  5 Aja Cansler              Shelby               25-02.00      1
  6 Desmoria Allison         Shelby               22-07.00       
  7 DeNequa Goodson       12 Bessemer City        21-09.00       
  8 Kaitlyn Davis         10 Bessemer City        21-03.00       
  9 Diamond Jennings       9 Bessemer City        18-02.00       
 10 Emma Ellis             9 Thomas Jefferson Cla 17-09.00       
 11 Ashley Scruggs         9 Thomas Jefferson Cla 17-05.00       
 12 Reagan Fry            10 Highland Tech        16-02.00       

                     High School Boys Triple Jump                      
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Izayah Beam           12 Shelby               36-05.50    NWI     8
  2 Hugh Lovingood        10 Shelby               35-00.00    NWI     6
  3 Narvail Dallas        12 Bessemer City        34-02.00    NWI     4
  4 Callaway Grant        11 Bessemer City        33-08.50    NWI     2
  5 Quincy Boykins        12 Shelby               33-06.50    NWI     1
  6 Wesley Earle          10 Thomas Jefferson Cla 32-02.00    NWI      
  7 Josh Mellon           12 Thomas Jefferson Cla 30-04.00    NWI      

                     High School Girls Triple Jump                     
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Shaniya Byers            Shelby               30-06.50    NWI     8
  2 Sherponica Tate          Shelby               29-01.50    NWI     6
  3 Ja'la Setzer          12 Bessemer City        28-02.00    NWI     4
  4 Destiny Franklin      12 Thomas Jefferson Cla 26-10.00    NWI     2



            High School Boys Team Scores (17 Events Scored)            
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 Shelby                     128.5   36   17   18   28   2.5  27    0  
  2 Bessemer City               109    20    2   22   22   10   33    0  
  3 Highland Tech               74      7   40    0    8   16    3    0  
  4 Thomas Jefferson Classica  32.5     0    4    1   14  13.5   0    0  
  5 Cherryville                  4      0    0    0    4    0    0    0  


           High School Girls Team Scores (17 Events Scored)            
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 Bessemer City               96     31    6    8   22    8   21    0  
  2 Shelby                      94     20    6   17   20    9   22    0  
  3 Thomas Jefferson Classica   71      4   22   17   18    6    4    0  
  4 Highland Tech               51      8   24    0   10    1    8    0  
  5 Cherryville                 20      0    2    0    0   18    0    0