Elite Performances

191 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.40 Kenyae Majors Durham Striders
100 Meter Hurdles Prelims 14.50 Corbin Mclean Unattached (Club)
100 Meter Hurdles Finals 14.52 Kayla Dunbar USA-JA
100 Meter Hurdles Finals 14.77 Antoinetta Avant Unattached (Club)
100 Meter Hurdles Prelims 14.88 Antoinetta Avant Unattached (Club)
100 Meter Hurdles Prelims 15.00 Nile Brown Hummingbird Track Club
100 Meter Dash Finals 11.81 Kylia Wright Track Xplosion
100 Meter Dash Finals 11.81 Kelisa Cain Glenarden Track Club
100 Meter Dash Finals 11.88 Jaida Smith Vector Elite Track Club
100 Meter Dash Finals 11.93 Taylor Wright Firebirds Athletic
100 Meter Dash Prelims 11.94 Kelisa Cain Glenarden Track Club
100 Meter Dash Finals 12.02 Jordan Sales Revelation Peak Performance TC
100 Meter Dash Prelims 12.04 Jaida Smith Vector Elite Track Club
100 Meter Dash Finals 12.06 Olivia Hee South Charlotte Chargers
100 Meter Dash Prelims 12.07 Jordan Sales Revelation Peak Performance TC
100 Meter Dash Prelims 12.08 Taylor Wright Firebirds Athletic
100 Meter Dash Finals 12.09 Makhia Jarrett Athletes In Action
100 Meter Dash Finals 12.12 Leonie Kluwig Sandhills Track Club
100 Meter Dash Prelims 12.13 Olivia Hee South Charlotte Chargers
100 Meter Dash Prelims 12.14 Leonie Kluwig Sandhills Track Club
100 Meter Dash Finals 12.20 Nia Judkins Carolina Allstars Track Club
200 Meter Dash Prelims 23.67 Ashley Seymour Glenarden Track Club
200 Meter Dash Finals 23.84 Ashley Seymour Glenarden Track Club
200 Meter Dash Finals 23.85 Shaniya Hall Glenarden Track Club
200 Meter Dash Prelims 23.86 Shaniya Hall Glenarden Track Club
200 Meter Dash Finals 24.00 Makhia Jarrett Athletes In Action
200 Meter Dash Prelims 24.11 Makhia Jarrett Athletes In Action
200 Meter Dash Finals 24.13 Alysia Johnson Bull City Express
200 Meter Dash Prelims 24.20 Kelisa Cain Glenarden Track Club
200 Meter Dash Prelims 24.22 Alysia Johnson Bull City Express
200 Meter Dash Finals 24.25 Kelisa Cain Glenarden Track Club
200 Meter Dash Finals 24.30 Jordan Sales Revelation Peak Performance TC
200 Meter Dash Prelims 24.35 w Taylor Wright Firebirds Athletic
200 Meter Dash Prelims 24.45 Jordan Sales Revelation Peak Performance TC
200 Meter Dash Finals 24.47 Taylor Wright Firebirds Athletic
200 Meter Dash Finals 24.54 Melicia Mouzzon Carolina Eagles Track Club
200 Meter Dash Finals 24.57 Lauryn Harris Glenarden Track Club
200 Meter Dash Prelims 24.61 Jaida Smith Vector Elite Track Club
200 Meter Dash Finals 24.61 Jaida Smith Vector Elite Track Club
200 Meter Dash Finals 24.62 Leonie Kluwig Sandhills Track Club
200 Meter Dash Prelims 24.63 Maya Singletary Sandhills Track Club
200 Meter Dash Prelims 24.69 Lauryn Harris Glenarden Track Club
200 Meter Dash Prelims 24.73 Kasey Ebb Glenarden Track Club
200 Meter Dash Prelims 24.74 Leonie Kluwig Sandhills Track Club
200 Meter Dash Finals 24.76 Sierra Leonard Glenarden Track Club
200 Meter Dash Finals 24.76 Kasey Ebb Glenarden Track Club
200 Meter Dash Prelims 24.79 Sierra Leonard Glenarden Track Club
200 Meter Dash Finals 25.00 Cheyenne Jones Carolina Allstars Track Club
400 Meter Hurdles Finals 1:01.97 Jessica Wright Durham Striders
400 Meter Hurdles Finals 1:02.25 Ayanna Johnson Glenarden Track Club
400 Meter Hurdles Finals 1:02.37 Natalie Barnes MVP Track Club
400 Meter Hurdles Prelims 1:02.63 Ayanna Johnson Glenarden Track Club
400 Meter Hurdles Prelims 1:02.89 Natalie Barnes MVP Track Club
400 Meter Hurdles Prelims 1:03.43 Jessica Wright Durham Striders
400 Meter Hurdles Finals 1:03.85 Kiana Stotts Active Athletics
400 Meter Hurdles Finals 1:04.20 Alion Belvin Fast Twitch Track Club
400 Meter Hurdles Prelims 1:04.45 Kiana Stotts Active Athletics
400 Meter Hurdles Finals 1:04.67 Emmaya Waters Bull City Express
400 Meter Hurdles Prelims 1:04.75 Kayla Spencer Richmond Heat
400 Meter Hurdles Finals 1:04.94 Kayla Spencer Richmond Heat
400 Meter Dash Finals 54.30 Alysia Johnson Bull City Express
400 Meter Dash Finals 54.66 Maya Singletary Sandhills Track Club
400 Meter Dash Prelims 55.00 Alysia Johnson Bull City Express
400 Meter Dash Finals 55.27 Shaniya Hall Glenarden Track Club
400 Meter Dash Prelims 55.68 Maya Singletary Sandhills Track Club
400 Meter Dash Finals 55.70 Gartasia Crawley Richmond Heat
400 Meter Dash Finals 55.81 Marjanae Coley MVP Track Club
400 Meter Dash Finals 55.83 Cheyenne Jones Carolina Allstars Track Club
400 Meter Dash Finals 56.08 Kasey Ebb Glenarden Track Club
400 Meter Dash Prelims 56.15 Kasey Ebb Glenarden Track Club
400 Meter Dash Prelims 56.18 Shaniya Hall Glenarden Track Club
400 Meter Dash Prelims 56.40 Cheyenne Jones Carolina Allstars Track Club
400 Meter Dash Prelims 56.55 Kyna Robinson Carolina Eagles Track Club
400 Meter Dash Finals 57.26 Sydney Robinson Elite Track
400 Meter Dash Prelims 57.61 Pearl Nagbe MVP Track Club
400 Meter Dash Finals 57.63 Emmaya Waters Bull City Express
400 Meter Dash Finals 57.76 Nimessha Coleman Charlotte Flights
400 Meter Dash Prelims 57.92 Gartasia Crawley Richmond Heat
400 Meter Dash Prelims 57.93 Marjanae Coley MVP Track Club
4x100 Meter Relay Finals 45.37 Relay Team Glenarden Track Club
4x100 Meter Relay Prelims 45.51 Relay Team Glenarden Track Club
4x100 Meter Relay Finals 47.49 Relay Team Glenarden Track Club
4x100 Meter Relay Prelims 47.86 Relay Team MVP Track Club
4x400 Meter Relay Finals 3:49.51 Relay Team Glenarden Track Club
4x400 Meter Relay Finals 3:51.86 Relay Team MVP Track Club
800 Meter Run Finals 2:18.97 Kyna Robinson Carolina Eagles Track Club
800 Meter Run Finals 2:19.50 Morgan Dorsey Fayetteville Flyers
800 Meter Run Finals 2:19.52 Antoinette Bradley Ebenezer AME Royal Runners
Discus Finals 125-9 Patience Marshall Sandhills Track Club
Discus Finals 126-5 Teteateh Snoh Triangle Champions Track Club
Discus Finals 127-10 Kayla Beasley Triangle Champions Track Club
Discus Finals 151-4 Veronica Fraley Junior Striders Track Club
High Jump Finals 5-5.75 Taylor Wright Firebirds Athletic
High Jump Finals 5-5.75 Timara Chapman Carolina Eagles Track Club
High Jump Finals 5-10 Morgan Smalls Carolina Allstars Track Club
Hammer Throw Finals 116-11 Candace Swepson Triangle Champions Track Club
Hammer Throw Finals 120-3 Kayla Beasley Triangle Champions Track Club
Hammer Throw Finals 120-7 Veronica Fraley Junior Striders Track Club
Long Jump Finals 17-6.75 Kelsia Moore Durham Striders
Long Jump Finals 17-7 Izabella Sabharwal Unattached (Club)
Long Jump Finals 17-7.5 Jurnee Coleman Charlotte Flights
Long Jump Finals 18-0.25 Olivia Hee South Charlotte Chargers
Long Jump Finals 18-2.5 Kenyae Majors Durham Striders
Long Jump Finals 18-4 Micayah Upshaw MVP Track Club
Pole Vault Finals 10-10 Celia Agee Xtreme Heights Pole Vaulting
Pole Vault Finals 11-3.75 Gennifer Hirata Xtreme Heights Pole Vaulting
Pole Vault Finals 11-9.75 Riley Felts Unattached (Club)
Shot Put Finals 37-8.75 Courtney Hawkins Comets of Charles County
Shot Put Finals 40-7 Patience Marshall Sandhills Track Club
Shot Put Finals 42-5.5 Kayla Beasley Triangle Champions Track Club
Shot Put Finals 46-4 Veronica Fraley Junior Striders Track Club
Triple Jump Finals 36-1.75 Kyla Harris Cobra Track
Triple Jump Finals 36-2.25 w Loren Scott Charlotte Flights
Triple Jump Finals 36-4.25 Kayla Spencer Richmond Heat
Triple Jump Finals 37-1.75 Kenyae Majors Durham Striders
Triple Jump Finals 37-6.75 Kelsia Moore Durham Striders
Triple Jump Finals 37-10.25 w Izabella Sabharwal Unattached (Club)
Triple Jump Finals 38-0 Morgan Smalls Carolina Allstars Track Club
Triple Jump Finals 38-1 Na'Zyia Evans Charlotte Flights
Triple Jump Finals 38-3.5 w Micayah Upshaw MVP Track Club
Triple Jump Finals 39-2 w Kalynn Mcnair Mid City Xpress Track Club
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.56 w Deshawn Ballard Port City Track Club
100 Meter Dash Finals 10.66 w Cameron Council Bull City Express
100 Meter Dash Finals 10.69 w Davon Carroll Unattached (Club)
100 Meter Dash Finals 10.73 w Josh Polk Unattached (Club)
100 Meter Dash Prelims 10.74 Deshawn Ballard Port City Track Club
100 Meter Dash Prelims 10.77 Cameron Council Bull City Express
100 Meter Dash Prelims 10.79 Davon Carroll Unattached (Club)
110 Meter Hurdles Prelims 13.91 Jayhlen Washington Cape Fear Flyers
110 Meter Hurdles Finals 14.44 Enoch Cheung Carolina Elite Track Club
110 Meter Hurdles Finals 14.58 Daniel Whitfield Glenarden Track Club
110 Meter Hurdles Prelims 14.67 Enoch Cheung Carolina Elite Track Club
200 Meter Dash Finals 20.95 Deshawn Ballard Port City Track Club
200 Meter Dash Finals 21.24 Cameron Council Bull City Express
200 Meter Dash Finals 21.38 Davon Carroll Unattached (Club)
200 Meter Dash Prelims 21.47 Cameron Council Bull City Express
200 Meter Dash Finals 21.55 Kobe Barnes Bull City Express
200 Meter Dash Finals 21.69 Marlin Davis Charlotte Flights
200 Meter Dash Prelims 21.74 Kobe Barnes Bull City Express
200 Meter Dash Prelims 21.76 Davon Carroll Unattached (Club)
200 Meter Dash Prelims 21.80 Marlin Davis Charlotte Flights
200 Meter Dash Finals 21.82 Paul Gore Carolina Allstars Track Club
200 Meter Dash Prelims 21.84 w Rondell Terry Track Xplosion
200 Meter Dash Finals 21.85 Jay Pendarvis Jr. Cobra Track
200 Meter Dash Prelims 21.89 Deshawn Ballard Port City Track Club
200 Meter Dash Finals 21.90 Mayen Mcclain USA-JA
200 Meter Dash Finals 21.91 Isaiah Gadson Charlotte Flights
200 Meter Dash Prelims 21.93 w Paul Gore Carolina Allstars Track Club
400 Meter Hurdles Finals 55.30 William Spencer Jr Richmond Heat
400 Meter Hurdles Finals 55.56 Elijah Knight Track Xplosion
400 Meter Hurdles Prelims 55.92 William Spencer Jr Richmond Heat
400 Meter Hurdles Finals 55.92 Joshua Brockman Charlotte Flights
400 Meter Dash Finals 48.33 Jalen Herring Carolina Allstars Track Club
400 Meter Dash Finals 48.50 Cameron Council Bull City Express
400 Meter Dash Prelims 48.56 Khaleb McRae Durham Striders
400 Meter Dash Prelims 48.69 Eldon Phillips USA-JA
400 Meter Dash Prelims 48.80 Cameron Council Bull City Express
400 Meter Dash Prelims 48.81 Mayen Mcclain USA-JA
400 Meter Dash Finals 48.86 Eldon Phillips USA-JA
400 Meter Dash Finals 48.89 Khaleb McRae Durham Striders
400 Meter Dash Finals 49.01 Mayen Mcclain USA-JA
400 Meter Dash Finals 49.15 William Blagogee Jr Ebenezer AME Royal Runners
400 Meter Dash Prelims 49.36 Jalen Herring Carolina Allstars Track Club
400 Meter Dash Finals 49.41 Jay Pendarvis Jr. Cobra Track
400 Meter Dash Finals 49.50 Tyrese Fajardo Unattached (Club)
4x100 Meter Relay Finals 40.58 Relay Team Port City Track Club
4x100 Meter Relay Prelims 41.03 Relay Team Port City Track Club
4x100 Meter Relay Finals 41.68 Relay Team Bull City Express
4x100 Meter Relay Finals 42.03 Relay Team Charlotte Flights
4x100 Meter Relay Prelims 42.10 Relay Team Carolina Allstars Track Club
4x100 Meter Relay Finals 42.15 Relay Team Carolina Allstars Track Club
4x400 Meter Relay Finals 3:16.60 Relay Team Purpose Driven NC Elite
4x400 Meter Relay Prelims 3:18.78 Relay Team Purpose Driven NC Elite
4x400 Meter Relay Finals 3:19.67 Relay Team USA-JA
4x400 Meter Relay Prelims 3:19.74 Relay Team Glenarden Track Club
4x400 Meter Relay Prelims 3:21.25 Relay Team USA-JA
4x400 Meter Relay Prelims 3:21.27 Relay Team Havelock Heat
4x400 Meter Relay Prelims 3:21.63 Relay Team M180 Team Power
4x400 Meter Relay Finals 3:22.06 Relay Team Havelock Heat
4x400 Meter Relay Finals 3:22.53 Relay Team Glenarden Track Club
800 Meter Run Finals 1:55.53 Qua-Ronz Robinson Purpose Driven NC Elite
800 Meter Run Finals 1:55.62 Eldon Phillips USA-JA
800 Meter Run Finals 1:56.30 Matthew Kehn Unattached (Club)
800 Meter Run Finals 1:57.09 Mark Alkins Unattached (Club)
Discus Finals 153-8 Joshua Faison Track Xplosion
High Jump Finals 6-7.5 Charles McBride Carolina Eagles Track Club
Long Jump Finals 23-4.25 Ja'vonta Smith Port City Track Club
Shot Put Finals 53-2.25 Asher Prince Sandhills Track Club
Shot Put Finals 53-6.25 Ryan Eldridge Team Elite Track Club
Triple Jump Finals 46-11 Jamar Davis Carolina Elite Track Club
Triple Jump Finals 48-9.5 Jayhlen Washington Cape Fear Flyers